Ziraat Türkiye Kupası

Ziraat Türkiye Kupası

 

Ziraat Türkiye Kupası'nın Temel Sorunları - Dislokasyon922.com

Bu hafta Ziraat Türkiye Kupası 5.tur mücadeleleri oynandı. Birbirinden güzel, keyifli, birkaç maç dışında genellikle bol gollü maçlar seyrettik.

Kupanın Temel Sorunları

Şimdi Ziraat Türkiye Kupası’ndaki en büyük sorununa göz atalım. Bu yıl pandemiden kaynaklı farklı bir format ile Türkiye kupası oynanıyor. Bu yıl fazlasıyla sürpriz maçlara sahne olsa da kupa ile ilgili sorunlar hala düzeltilmiş değil. Son 15 yıla baktığımızda kupanın formatı altı kere değişti. Bu kadar çok kez değişmesine rağmen diğer ülkelerin kupa organizasyonlarına göre çok çok geride. Ama değişmeyen tek şey seri başı sistemi. Kupanın imajını sağlamak için büyük takımların başarıya ulaşmasını hedefleyen bir sistem olduğunu görüyoruz. Önceki sistemler için de bu geçerli tabi. Hep Süper Lig takımlarını, özellikle de büyük kulüpleri kupa şampiyonluğuna daha da yaklaştırma çabası var. 2017-2018 kupa sezonunda, Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Konyaspor’un, sonraki sezon çeyrek final eşleşmesinde seri başı olarak girememesi tartışma konusu olmuş, Konyaspor yetkilileri bu duruma dert yanmıştı. Bir yandan seri başı konusunda ilginç durumlar da oluyor.

http://dislokasyon922.com/ligue-1de-14-haftanin-ardindan/

Bir diğer önemli konu ise seri başı olarak kuraya giren büyük kulüplerin iç sahada oynaması, seri başı olmayanların ise deplasmanda oynaması. Özellikle bu turlarda alt lig takımlarının genel olarak gelirleri az olduğundan dolayı sıkıntılar çektikleri görülüyor. Almanya’da ise tam tersidir. Seri başı takımlar kupa maçlarını deplasmanda oynar. Bu hafta Hekimoğlu Trabzon kulübü Başkanı Celil Hekimoğlu, salı günü kupada karşılaştığı Yeni Malatya maçı öncesinden bir gün önce üzerine bastığım konu ile ilgili sosyal medya üzerinden sitemde bulundu. Bu durum ile ilgili futbolseverler ve futbol adamlarının, kupa formatı ile ilgili fazlasıyla hak verdiğini düşünmek istemesini istiyorum ama bununla ilgili şu an bir tepki gelmedi.

C:\Users\TARIK\Desktop\EpJJvo4XUAAMdS0.jfif

Türkiye Kupası ile ilgili alt liglerdeki takımların sıkıntısının giderilmesi için seri başı takımlarının deplasmanda oynaması gerekiyor. Çünkü alt lig takımlarının gelir bakımından, Süper Lig ve 1.Lig takımlarına göre çok büyük fark var ve ekonomik gelir olarak sıkıntıda olan ya da gideceği deplasmana uçak bileti olmadığından dolayı alt lig kulüpleri yüzlerce kilometrelik yolu otobüs ile gelmek durumunda kalıyor.

Kupa Önerim

Ben Türkiye kupası ile ilgili öneride bulunmak istersem, Fransa kupası sistemi şeklinde olmasını isterim. Fransa kupasında seri başı sistemi yok, tek maçlı eliminasyon sisteminde oynanıyor. Yıllar sonra Türkiye kupasında tek maç sistemine geçilirken, seri başı sistemi kaldırılmış değil. Fransa Kupası’ndaki en önemli amaç alt lig takımlarını kupaya teşvik etmek ancak bizde ne yazık ki öyle bir şey yok. Alt lig takımları bunu bildiği için kupada turun seyrine göre yedek ağırlıklı kadro ile sahaya çıkmayı tercih ediyorlar. Fransa’nın kupa sistemini örnek alırsak alt lig kulüplerinin bulunduğu semtlere ya da şehirlere ekonomik ve sosyal bakımdan heyecan katacağını düşünüyorum. Fransa Kupası’nda en kötü ihtimal çeyrek finalde rahatlıkla iki ya da üç 3.lig takımı görüyoruz. Bazı senelerde de alt lig takımlarını finalde gördük. Buna örnek olarak Les Herbiers-PSG maçını gösterebiliriz. Les Herbiers o yıl Fransa Ulusal Lig 1 yani 3.Ligde oynuyordu. Türkiye Kupası, Fransa Kupası formatına dönerse en azından alt lig takımlarını kupaya teşvik edecek ve kupayı kazanması durumunda Avrupa kupalarında mücadele etme hakkı var. Umarım yetkililer, yazıyı görür, formatı düşünürler diyorum ve bitiriyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir