Zerbi’nin Elli Tonu

Bu tam anlamıyla bir analiz yazısı değil, yaklaşık 2 aydır hazırlık maçları da dahil olmak üzere neredeyse 20 maçını izlediğimiz De Zerbi – Shakhtar macerasında nereye gelindiğini, nelerin iyi nelerin kötü yapıldığı noktasında alınmış notların bir derlemesi denebilir.

Zerbi takımın başına geçtiğinde Shakhtar, kabuk değiştirmenin sancısını yaşayan bir kulüptü. Castro, yıllar sonra Shakhtar ile kupa alamayan ilk teknik direktör olarak takımın başından ayrılırken; Zerbi Sassuolo’da oynattığı pas futboluyla Shakhtar için biçilmiş bir kaftan olarak görünüyordu. Ki ilk hazırlık maçlarında nasıl bir futbol oynatacağının sinyallerini vermişti. Uzun yıllar sonra Shakhtar yüklü bir para harcayarak sezona giriyor ve Dynamo’nun tahtını fazla sağlamlaşmadan yıkmak istiyordu.

Shakhtar için sezonun başlangıcı kusursuzdu denebilir: Inhulets karşısında alınan 3 puan, Genk eşleşmesinde iki maçta da rakibi ezici oyunun ardından gelen tur. Zerbi için bu dönem tam anlamıyla harikaydı, ki sosyal medya da paylaşılan pas formasyonları, Zerbi övgüleri hala aklımızda. Ancak ligin 2. haftasında oynanan Lviv maçının ilk 60 dakikası, Zerbi için soru işaretlerinin benim kafamda oluşmaya başladığı ilk maçtı. Geçtiğimiz sezon olduğu gibi topa sahip olmaktan başka bir şey yapmayan Shakhtar için senaryo Sheriff maçına benzerdi: Merkeze yığılıp bekleyen ve kanattan bozma forvetleriyle skor arayan bir rakip. O gün Ernest Antwi, Lviv’in eline geçen müsait pozisyonu değerlendirmedi; sonrasında Dodo’nun yaptığı ortada Traore kafasıyla kaleyi buldu ve Shakhtar kilidi açtı.

Shakhtar son iki sezondur kaybettiği tüm maçlarda, karbon kopya bir senaryonun içinde: Savunmada ceza sahasının merkezine yığılan ve pas opsiyonlarını kıran, kaptırılan toplarda ise hızlı hücumcularıyla bir anda kalesine gelen bir rakip. Şimdi şunu demek mümkün, Shakhtar daha öncesinde bu senaryo ile hiç mi karşılaşmadı? Bu sorunun cevabı tabii ki hayır, ancak son 2 sezondur olan şey artık oyun kilitlendiğinde Shakhtar için tek B planının Dodo’nun ortaları olması. Ne Castro ne Zerbi, bu senaryoya karşı yeni bir plan üretebilmiş durumda değil. Sadece rakip sahada paslaşan ve atağı bitiremeyen bir takım, bu sezon daha şimdiden 2 lig ve 1 Avrupa maçında aynı filmi izledik. Sheriff bozgunu sadece pastanın çileği oldu.

Zerbi’nin açıkçası oyuncu rolleri noktasında da henüz tam karar veremediğini düşünüyorum. Mesela forvet Lassina Traore duvar mı yoksa bitirici mi? Bu soru Shakhtar’ın kanat opsiyonlarını da belirliyor, örneğin sezon başında Solomon’u Traore’ye daha yakın oynatan bir Zerbi varken yavaş yavaş bundan vazgeçip Alan Patrick’i Traore’ye yaklaştıran bir taktik görmeye başladık. Veya Tete tam olarak Shakhtar’ın oyun taktiğinde nereye düşüyor? Monaco maçında yaptığı hatalarıyla sol bekte oynayamayacağını gösteren Matviienko neden hala sol iç gibi oynamaya çalışıyor? Zerbi Pedrinho için hangi mevkiiyi doldurduğunu düşünüyor? Stepanenko neden bu denli hızlı unutuldu? Marlos’un artık yedek kulübesinde başladığı bir oyun düzeninde Marlos’un rolü kime ait? Bu sorular Zerbi’nin henüz Shakhtar macerasının henüz ilk aylarında yaşadığı problemlerin özeti de denebilir.

Zerbi’nin Shakhtar deneyimini şu ana kadar fiyasko olarak nitelemek yanlış olur. Uzun yıllar sonra Shakhtar içinde bir teknik direktör özkaynaklara müzmin kiralık olarak bakmak yerine ondan faydalanmaya çalıştı ve bundan verim almayı başardı. Mudryk, Sudakov, Konoplia gibi isimler lig ve Avrupa’da ciddi şanslar buldular ki Mudryk Monaco karşısında kazandığı topta biraz da şansının yardımıyla golü bulmuş ve Shakhtar’ı Şampiyonlar Ligi’ne taşımıştı. Dahası her şeye rağmen Avrupa’nın pas isabeti en yüksek 3. takımının yaratıcısı De Zerbi…

Daha öncesinde de Shakhtar karşısında birçok maça çıkan Sheriff teknik direktörü Yuri Vernydub, en iyi bildiği şeyi yaparak merkezi kalabalık tuttu ve Shakhtar’ı kötü olduğu hava toplarını kullanmaya itti. Shakhtar bekleri Dodo ve Ismaily’de yaptıkları hiçbir ortada isabet bulamazken, Vernydub’un sol beki Cristiano iki kez doğru yerde doğru ortayı yaptı ve Sheriff, Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk grup macerasına 3 puanla başladı. Ve belki de, birçokları için Zerbiball ve De Zerbi artık tüm kredisini kaybetti, Shakhtar ise son 2 sezondur yaşadığı karbon kopya mağlubiyetlerden birini daha hanesine ekledi…

Hasan Kara

Molchat Doma dinliyor, Doğu Bloku ve alt ligler hakkında yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir