Yetersizlik

Abdullah Avcı yönetiminde harika bir seri yakalayan Trabzonspor’un 7 maçlık galibiyet serisi Fenerbahçe’ye karşı 1-0 kaybedilen maçla son buldu. Zaten yetersiz olan kadro hocanın dokunuşlarıyla puan kaybı yaşamadan gidiyordu ancak bu kez Trabzonspor sert bir duvarla karşılaştı. Çok net bir şekilde Trabzonspor’dan daha iyi oyunculara sahip olan Fenerbahçe’de işler yolunda gitmese de takımdaki papazın kadro dışı kalması ve Teknik Direktör Erol Bulut’un kovulma korkusuyla harika bir plan hazırladığı maçta Trabzonspor hak ettiği bir mağlubiyet aldı.

Ben bu mağlubiyeti Abdullah hocaya bağlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle eldeki oyuncuların yetersizliği ve yetenekli oyuncuların vasatlığı bu mağlûbiyetteki en büyük sebep.

Genel Değerlendirme

Maçı taktiksel anlamda değerlendirmek isterdim ama bu maçın oyuncular üzerinden değerlendirmemiz gereken bir maç olduğunu düşünüyorum.

Bu görüntüye baktığımızda Trabzonspor’un santrfor ve forvet arkası ile stoperlere, kanat oyuncuları ile beklere, merkez orta saha oyuncuları ile rakibin oyun kurucularına baskı yaptığını görebiliyoruz. Kurulan bu baskı özellikle ilk 35 dakikada hiç sonuç vermedi. Bu baskının sonuç vermemesine sebep olan Fenerbahçe’nin Sosa, Mert Hakan ve Tisserand gibi ayağına hakim oyunculara sahip olmasıydı. İşte burada başlıyordu kalite farkı. Fenerbahçe’nin böyle oyuncuları varken Trabzonspor’da geriden top çıkarırken oyuncular rastgele uzun oynuyordu çünkü oyuncuların elinden bundan fazlası gelmiyordu. Abdullah hoca da isterdi yerden ayağa paslarla ileri çıkmak ama bu oyuncularla bu yapılamıyordu.

Oyuncuların Yetersizliği

Maçta Ekuban’ın defansa yardıma gelmemesi, hücumda takıma zarar vermesi ve maç boyunca sadece 11 isabetli pas atması; Djaniny’nin bir hayalet gibi sahada dolaşması ve Tisserand’ın Bakasetas’ı etkisiz hale getirmesiyle Trabzonspor’un hücumda Nwakaeme’den başka kozu kalmıyordu. Hal böyle olunca Trabzonspor pek gol pozisyonuna giremedi girdiklerinde de başarısız oldu.

Trabzonspor Fenerbahçe’ye pozisyonlar verdi ancak Uğurcan bu pozisyonlarda kalitesini gösterdi. Takımın stoper ikilisinde bir sorun olmasa da bek oyuncularının aksadığı aşikardı. Bireysel bir hata sonucu Serkan’ın topu kaptırması sonrası gelen golle Fenerbahçe öne geçti. Sonrasında Trabzonspor bazı gol pozisyonlarına girdiyse bile sonradan oyuna giren ve maça ilk on birde başlayan oyuncuların yetersizliği mağlubiyete sebep oldu. Genel olarak durumu değerlendirdiğimde bu mağlûbiyette sorumlunun hoca değil oyuncular ve bu oyuncuları bir araya getiren yönetim olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Trabzonspor’un bu serisi elbet bir maçla son bulacaktı. Her ne kadar kötü durumda gibi gözükse de ligin çok üstünde bir kadroya sahip olan ve hocası için ölüm kalım maçı olarak adlandırılan bu derbiyle serinin son bulması sürpriz olmadı. Bu kadroyla kazanılan her maç Abdullah hocanın ekstrasıdır. Bu mağlûbiyeti tamamen oyuncuların yetersizliğine bağlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir