YAREN İNCELEMESİ: Akıl Almaz Dostluk

      Yaren adlı belgeselin incelemesini sizler için derledim. Belgeselin katılmış olduğu ilk film festivalinde birincilik ödülü alması, izleyicilere merak uyandırıyor. İzlediğiniz bu belgeselde  Adem Yılmaz ve Yaren leyleğin bu mükemmel dostluğuna çok şaşıracaksınız…

  YAREN KONUSU

 Yaren, yönetmenliğini Burak Doğansoysal’ın üstlendiği Türk yapımı bir belgesel. Oldukça dikkat çekici bir hikayeyi konu olan belgesel Bursa ilinin Uluabat Gölü kıyısında bulunan Eskikaraağaç köyünde gerçekleşiyor. Kırk beş dakikalık bu görsel şölende Yaren leyleğin, Adem amca ile sıcak dostluğuna tanık oluyoruz. Hikayeyi bizzat Adem Yılmaz’ın ağzından dinlerken, eşide onun hakkında yorumlarda bulunuyor.

 

ÖLENE KADAR ONU BIRAKMAYACAĞIM..

     22 Eylül 2019da Eskikaraağaç köyünün meydanında galasının yapıldığı  belgesel katıldığı ilk uluslararası festival olan Prag Film Ödülleri” belgesel kategorisinden birincilikle ayrılıyor. Eskikaraağaç köyüne uzun yıllardır göç eden leyleklere köy halkı büyük ilgi gösteriyor, onlara sıcak bir yuva sağlıyor. Yıllar boyu süren bu birliktelik, köyün, Avrupa Leylek Köyü unvanı almasına sebebiyet veriyor ve bu her yıl ilkbahar-yaz mevsiminde leyleklerin gelişini kutlayan festivallerle taçlandırılıyor. Festival iki gün boyu sürüyor, bir gününde de her yıl farklı bir konuğun olduğu müzisyen ile konser tadında 3-4 saat geçiriliyor.

Eskikaraağaç halkı leylekleri öyle sahiplenmiş durumda ki köy içinde leylekler için birçok yuva yapılması sağlanmış ve her yuvaya farklı bir aile sahip olmuş. Göçünü gerçekleştiren   bu leyleklerin arasında da bir leylek var ki dokuz yıldır köye her gelişinde Adem Yılmaz’ın kayığını ziyaret ediyor, sanki onu tanıyor ve onun tarafından önemsendiğini biliyor. 

Yıllarca emekli olmayı hayal edip, köyünde bir yaşam sürmeyi hedefleyen Yılmaz’a  gerçekleştirdiği hayalde dokuz yıldır Yaren leylek dostluk ediyor. Akılalmaz bu olayı öğrenenler inanmakta zorluk çekerken Adem Yılmaz ile Yaren leyleğin dostluğuna tanık olduklarında kendilerini şaşırmaktan alıkoyamıyorlar. Yılmaz, Yaren leylek için Ölene kadar onu bırakmayacağım, ömrüm olduğu müddetçe onu beslemeye devam edeceğim, buna mecburum çünkü onu çok seviyorum.” İfadelerini kullanıyor.

GERÇEK BİR SEVGİ

  Mart ayının gelişini bekleyen Yılmaz,  sokaklarda leyleklerin gelişini çığlıklar eşliğinde koşuştururken köy halkına duyuran çocuklardan işitip soluğu Yaren leyleğin yuvasında alıyor. Yaren leyleğin geldiğini görüp ertesi sabah kayığı ile balığa çıkıp Yaren leyleğin kayığında onu ziyaret etmesini bekliyor. Yaren leylek sanki Adem Bey’in onu beklediğini hissediyormuşçasına kayığa gelerek adeta onu doyurmasını bekliyor.  Tuttuğu balıklarla Yaren leyleği doyuran  Yılmaz bu durumdan sevinç duyuyor. Kıyıya yaklaştığında Yaren leylek yuvasına uçuyor ve Adem Yılmaz bu defa da kalan balıklarla kedileri besliyor. Tam bir hayvan dostu olan bu adam geçirdiğimiz kötü dönemlerde gerçek bir insanlık dersi veriyor. Hikayenin izleyici ile buluşmasını bu güzel dostluğa bizi tanık edip belgesel aşamasına getirilmesine sebep olan insanlarıda es geçmemek gerek tabiki.  AdemYılmaz, Yaren leyleğin yıllardır onu ziyaret etmesinden insanlara bahsetmesede bir doğa fotoğrafçısının bu anları yakalayıp fotoğraflaması ile köy halkı bundan haberdar oluyor ve köyün muhtarı Rıdvan Çetin, leyleğin adının Yaren olması fikrini öne sürüyor böylece leylek artık ismiyle daha da bir önem teşkil ediyor. Fotoğrafçı Alper Tüydeş bu mükemmelliği belgelemeye sebep olmuş oluyor. Tam bir doğa harikası olan Eskikaraağaç köyü, tatlı bir tatil kasabası havasıyla leylekler ile buluştuğu dönemlerde gerçekten görülmeye değer bir hal alıyor. Adem Yılmaz ve Yaren leyleğin bu harika dostluğunu görmek isterseniz YouTubeda Yaren diyerek aratmanız yeterli. İyi Seyirler Dilerim. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir