Yaratıcılık Sancıları

Fenerbahçe derbideki ofansif açıdan zayıf ancak savunma anlamında doğru kurgulanmış bir oyunla deplasmanda 1 puanı hanesine yazdırdığı haftanın ardından Fatih Karagümrük’ü konuk etti.

Erol Bulut, geçen haftadan farklı olarak Valencia’yı Deniz Türüç’ün bölgesine, yeni transfer Samatta’yı da ileri uçta görevlendirdi.İlk 2 dakikada rakip savunmaya yapılan baskıyla Fenerbahçe iki tehlikeli atak fırsatı yakaladı. Ancak bu iki fırsat dışında geçen üç haftada olduğu gibi Fenerbahçe akan oyunda pozisyon bulmakta yine çok zorlandı.

Erol Bulut takımlarının özellikle de Alanyaspor’un duran toplarla bir çok kez sonuca gittiğini ve bu alışkanlığı Fenerbahçe’ye de aşılayacağını söylemiştik. Takımın kornerlerden gol bulma özelliği bu maçta da kendini gösterdi. Tek vuruş özelliği üst düzeyde olan Samatta, kalitesini gösterdi ve set oyununda çok ciddi sorunlar yaşayan Fenerbahçe’yi ciddi manada rahatlatan golü buldu.

İkinci yarıyla birlikte Karagümrük topun hakimiyetini de aldı ve ceza sahası dışından Fenerbahçe kalesini birkaç şutla tehdit etmeyi başardı. Fenerbahçe’nin bırakın set oyununda pozisyon yakalamayı topa bile sahip olmakta zorlandığı dakikalarda Sosa’nın güzel ortasına Samatta harika bir kafa vuruşu yaptı ve takımı rahatlatan golü Fenerbahçe hanesine yazdırdı.

Zaten halihazırda tüm devre topu Karagümrük’e veren Fenerbahçe, Sosa-Tolga değişikliğiyle beraber tamamen oyunun hakimiyetini kaybetti. Erol Bulut’un geride kalan 4 maçta da yaptığı değişiklikler takımın performansını ciddi anlamda düşürmüş vaziyette.

Kontra atak konusunda da Fenerbahçe’nin hala yol alması gereken uzun bir mesafe var. Kağıt üzerinde Samatta-Thiam-Valencia ve hatta Ozan, rakip kaleye oldukça hızlı gidebilecek isimler olarak gözükmelerine rağmen bunu pratikte uyumlu bir şekilde hala gösterebilmiş değiller.

Lemos’un yaptırdığı iki penaltı -ikincisi oldukça ucuz bir düdük- ile Fenerbahçe üç puanı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmışken bu sezona çok formda başlayan ve halihazırda ligin en formda kalecisi olarak gözüken Altay Bayındır, çıkardığı penaltı ile ve önemli iki diğer kurtarışıyla maçı kurtarmayı başardı.

Perotti ve yapılması beklenen ofansif ortasaha transferiyle birlikte Fenerbahçe’nin akan oyunda bu kadar yaratıcılık sancısı çekmeyeceğini düşünmekle beraber, takımın milli arayı da değerlendirerek önümüzdeki haftalarda rakip sahada çok daha iyi bir plana sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bakalım Erol Bulut bu arayı değerlendirip bu sorunları çözebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.