YALNIZ UÇANLAR

Takım kadar Sergen Yalçın da şampiyonluk stresine girmiş" | NTVSpor.net

Futbol taktiklerinin ya da en azından formasyonlarının gelişimi üzerine başladığımız yazı dizimizin 2.bölümüyle karşınızdayız. Ligimizin ilk 4 sırasını ele alacağımız bu dizinin ilk takımı lider Beşiktaş.

Yalçın Dağların Kartalı

Geçtiğimiz sezonun ortasında takımı devralmış bir menajerin bu denli etki yaptığını çok sık görmeyiz aslında. En son(hatırladığım)Şenol Güneş, Hugo Bross sonrası geldiği Trabzonspor’da aynı etkiyi bırakmıştı. Keza Sergen Yalçın’ın da yaptığı şey oldukça benzer aslında. Oyuncuların performansını hatırı sayılır biçimde yukarı taşıyan hocanın en belirgin farkı ise yine Şenol hoca ile benzer bir tarzda.

Raumdeuter Larin

Trabzonspor’a geldiği 2009-2010 sezonunun ardından Burak Yılmaz’ı aynı şekilde kullanarak olağanüstü bir verim alan Şenol Güneş’in elinde çalışkanlığı ile nam salmış bir Umut Bulut vardı. Sergen hoca ise aynı şeyi adeta bir 10 numara olan Aboubakar ile yapıyor. Tabi burada genel taktiğe bakıldığında fark edilen bir detaydan erkenden bahsetmek gerek. Futbolun ribaundçusu ‘Ahtapot Atiba Hutchinson’.

İleriyi 5’lemek

Beşiktaş’ın hücum silahları, yaptıklarıyla hocayı zaman zaman pasifize eder cinsten oyuncular.

İki farklı hücum planı olan takımın değişmeyen tek pozisyonu Atiba. Aboubakar’ın top kapma konusunda zayıf olması solda da Larin olunca hücumdan dönüşlerde sıkıntı yaşatabiliyor takıma. En azından Atiba olmasaydı yaratabilirdi. Topu önde kazanmak üzerine kurulu bu iki düzende sekenlerin çoğunu Atiba alıyor ya da atak başlamadan erken bir faul, uzaklaştırma vs. ile kesiyor. Soldan oyun kurulumunda Larin net bir pivot görevi uygulayıp arkadaşlarına alan açarak golden çok attırmaya yönelik bir oyun izlerken ceza sahasını tamamlayan isim daha çok Mensah yada muadili oyuncu oluyor. Sağda Ghezzal bir tık açıkta durarak hem atak tazelerken stoper-bek ikilisiyle uğraşmak yerine bek oyuncusuyla birebir kalıyor hem de şut ihtimalini cebinde bulunduruyor. Atak yönü sağa döndüğünde ise işler biraz farklı. Larin tam bir “Raumdeuter” rolüne bürünerek harika bir arka direk golcüsü yada cut-back tamamlayıcısı olarak çıkıyor karşımıza. O kadar çok boş alan kovalıyor ki dönüşlerde adamını kovalamak ya da topun oraya gitmemesini sağlamak yine Atiba’ya kalıyor. Sağda Rosier çizgiyi çok net kullanabildiği için Ghezzal daha içeri konumlanıyor ve ileri beşliyi yine Mensah hatta oyun üstünlüğüne göre zaman zaman Atiba tamamlıyor.

Son Kale Vida

Dönüşlerdeki olası sıkıntıyı Atiba ile çözen Sergen Yalçın arkası için de bir çözüm üretmişe benziyor. Sağda fazla hücumcu ve hamle konusunda aceleci bir hırçınlığa sahip Rosier, solda ya sakar bir Nsakala ya da pozisyon bilgisi zayıf(Beşiktaş taraftarı çok katılmasa da) ve fizik olarak kendini tamamlayamamış bir Rıdvan, ortada hataya ve belki sezon sonu Hatay’a yakın görüntü çizen Welinton varken bütün iş Vida’nın omuzlarına kalıyor.

Hattı Müdafaa

Yeni yeni alışan takımlarda hocaların genelde geriyi 3’lü kurduğunu görürüz. Fakat defanstaki bireysel sorunları gören Sergen Yalçın hücuma tek bekle çıkarak stoperler+Souza hattına bir oyuncu daha eklemiş oluyor. Atiba’nın kaçırdığı her oyuncuyu, çok yerinde ve çoğu zaman temposuyla değil pozisyon bilgisiyle durduran Souza defans tandeminin ön parçasını oluşturuyor(ilk yazımızda ‘tandem’ tanımı yapmıştık).Arka kısım çoğunlukla Vida’nın oluyor ve son kale görevi görüyor. Ataklarının çoğunu sağ kanattan geliştirdiğini düşünürsek, geri üçlünün sağı Welinton solu Nsakala/Rıdvan ile çok uyumlu bir savunma hattı oluşturduğunu söylemek işten bile değil.

GÜNEŞE YAKIN YALÇIN DAĞLAR

Aynı başlığı kullanmayı pek sevmem ama bu yazının sonu bence böyle olmalıydı. Ömer Hayyam ile başlayan bu aforizmik serüven, ellerini her maç yana açan eski ama yeni kartal Sergen Yalçın ile devam ediyor.
      … … … …
Karanlık aydınlıktan, yalan doğrudan kaçar.
Güneş yalnız da olsa, etrafa ışık saçar.
Üzülme, doğruların kaderidir yalnızlık.
Kargalar sürüyle, kartallar yalnız uçar.
Baki Bahadir
Latest posts by Baki Bahadir (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir