Unai Emery Teknik Direktörlük Kariyeri (2004-2013)

Spartak Moscow, Paris Saint-Germain ve Arsenal… Unai Emery 2004 senesinde başladığı teknik adamlık kariyeri boyunca anavatanı İspanya dışında 3 farklı ülkede çalışmış ve yurtdışına çıktığı her bir serüveninden hüsran ile ayrılmıştı. Lorca Deportiva, Almeria, Valencia, Sevilla… Şimdilerde ise Villarreal. İspanya’da yurtdışındakinin aksine Unai Emery büyük başarılara imza atmış bir taktik dehası. Özellikle Arsenal ve PSG günlerinde oldukça sert eleştirilere maruz kalan, “good ebening” şeklinde bir komedi malzemesine dönüşen Unai, aradığı kan değişimini yeniden memleketi İspanya’da, Villarreal’de buldu. Bu sayede de kendisinin taktiksel ve oyun zekasının yeniden övüldüğü günlere girmiş bulunmaktayız. Peki madalyonunun her iki tarafındaki farklı yüzüne şahit olduğumuz Unai Emery bugünlere nasıl gelmişti? Yurtdışında bu kadar problem yaşamasının sebebi neydi? Bazı insanların dediği gibi taktiksel bilgisi yetersiz bir hoca mıydı? Şimdi yavaşça bu nevi şahsına münhasır Bask bölgesinin çocuğu olan Unai Emery’nin kariyerine şöyle bir göz atalım.

metin, çayır, alan, oyuncu içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
Unai Emery’nin Futbolculuk Dönemi

Hayatı ve Kariyerinin İlk Yılları

3 Kasım 1971 Hondarribia doğumlu olan Unai Emery, İspanya’nın Bask Bölgesi’nden çıkma bir futbolcuydu. Tıpkı babası ve dedesi gibi futbola yönelen Unai, Real Sociedad altyapısına girmiş, hatta ilerleyen senelerde A Takımla 5 maça çıkmıştı. Sonrasında alt kümelerde Leganes, Toledo ve Lorca Deportiva gibi takımların formalarını terleten Unai Emery’nin kariyeri 2004 senesinde yaşadığı diz sakatlığı sebebiyle sona ermişti. Kendisi henüz 32 yaşında idi ve futbolun dışında kalmak gibi bir niyeti yoktu. Lorca Deportiva’nın boşta olan teknik direktörlüğüne oturdu ve geçen seneden hiç farkı olmayan takımı iki sene içerisinde bir üst lige çıkarttı ve özellikle de bir İspanya Kral Kupası eşleşmesinde Malaga’yı elemesi ile adından söz ettirmeye başladı.

çayır, kişi, açık hava, alan içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
Unai Emery’nin La Liga’daki Almeria Günleri

2006 yazında La Liga’nın bir altındaki lig olan Segunda Division’da yer alan Almeria kulübünün başına geçti. Almeria’ya gelirken teknik kadrosuna Juan Carlos Carcedo isimli Leganes yıllarından takım arkadaşı da yer alıyordu. Leganes’de iken ikili futbol taktikleri ve dizilimleri ile alakalı çeşitli muhabbetlerde bulunmuşlardı. İkili Almeria’yı tarihinde ilk defa La Liga’ya yükseltmiş ve devler sofrasındaki ilk sezonlarını da beklenmedik şekilde 8. tamamlayarak ne kadar potansiyelli olduklarını göstermişlerdi. Fakat daha o yıllardan bile Unai Emery’nin gelecekte başını ağrıtacak takıntıları kendini gösteriyordu. Unai Emery maç içi detaylar açısından oldukça obsesif bir teknik direktördü. Oyuncularına saatler boyunca TV karşısında maç içi analizler izlettiren ve en küçük detaylarla alakalı dahi oyuncularına çeşitli bilgilendirmelerde bulunan bir hocaydı. Bazı eski oyuncularının söylediğini göre maç içerisindeki bir top kaybını yahut herhangi bir pası defalarca izlettirebilen, bu konularda sık sık oyuncularını TV karşısına oturtan yeni nesil hocalardan bir tanesiydi.

Valencia (2008-2012)

Almeria’da geçirmiş olduğu 2 sezon sonrasında 2008’de Valencia’ya geçiş yapan Emery’nin oyun anlayışı iyiden iyiye oturmuştu. Genel olarak 4-2-3-1 gibisinden bir sistemle oynayan Emery pozitif futbol oynamak yönünde bir gayret içerisindeydi. Maçın içerisinde yaptığı dokunuşlar ile sık sık 4-3-3’e ya da 4-4-2’ye geçiyorlar ve bu şekilde akıcı oyunlarını sürdürmeye devam ediyorlardı. Oyuncularına sık sık maç içi direktiflere boğan ve oyun içi devamlı müdahalelerde bulunan Emery, genel kanının aksine merkezdeki oyuncularına çok büyük bir serbesti tanıyordu. Merkezdeki oyuncularından en az bir tanesi box to box oynuyor ve rakibin defansif hatlarını yarmada kullanıyor ve bu sayede oyunun orta sahada daha da akıcı oynanmasını sağlıyorlardı. Gelecekte Ever Banega ve Ivan Rakitic’i bu rollerde oynatacak ve özellikle Rakitic oynadığı rolle 2014 UEFA Avrupa Ligi finalinin yıldızı olacak ve sezon sonu da Barcelona’ya transfer olacaktı.

kişi, spor içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
Unai Emery Ve Ivan Rakitic

Emery’i diğerlerinden ayıran özelliklerinden bir tanesi eldeki yetenekli oyuncularının kaybına rağmen maç içi dokunuşları ile oyununu aynı etkinlikte sürdürebilmesiydi. Valencia’da David Villa, David Silva, Juan Mata gibi oyuncuların gelişiminde önemli roller oynadığı gibi bu oyuncuların satışının ardından oyununu aynı seviyede tutabilmeyi ve Valencia’yı Şampiyonlar Ligi potasında tutabilmeyi başarmıştı. Son sezonunda UEFA Kupası’nda yarı final gören Emery, Valencia’ya Rafa Benitez’den sonra en başarılı dönemlerini yaşatmıştı.

kişi, açık hava, spor, siyah içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu
Emery’nin Valencia Yılları

Spartak Moscow Günleri

2012 yılında Valencia’dan ayrılıp Spartak Moscow’a katılan Emery, ilk yurtdışı deneyimini ve aynı zamanda ilerleyen günlerde yaşayacağı problemlerin ilkini bu soğuk ülkede yaşadı. Emery’nin dil öğrenme konusunda genel bir problemi vardı. Baskça ve İspanyolcayı anadili olması sebebiyle biliyor lakin diğer dilleri öğrenme konusunda sorunlar yaşıyordu. Bu da kendisinin gittiği takımdaki oyuncularla kurmaya çalıştığı iletişimi baltalıyordu. Zaten detayları oyuncularına anlatma konusunda takıntılı olan Emery’nin sahip olduğu bu dil bariyeri, oyuncularına taktiksel beklentilerini açıklamayı zorlaştırıyor, takım içi oyuncularla arasında kurması gereken hoca-oyuncu bağının kurulmasını engelliyor ve nihai olarak da takım içi ego yönetimini imkânsız hale getiriyordu. Hele ki gittiği takım bulunduğu ligde zirveye oynayan takımlardan biriyse. Spartak Moscow kariyeri sadece 6 ay sürdü. Dynamo Moscow karşısında alınan 5-1’lik hezimetin ardından takımdan ayrıldı.

 

Emery yüksek beklentilerin olduğu egoları yönetmesi gerektiği ilk kulüpte başarısız olmuştu. Fakat bu son da olmayacaktı. Gelecekte çok daha farklı meydan okumalarda yer alacak, bunlardan başarısızlıkla ayrılacak, hatta kendisinin taktik derinliğinin dahi sorgulandığı, oldukça zor günler geçirecekti. Ama bunlardan önce Emery’nin kariyerindeki en parlak dönemi 2 ay sonra, 14 Ocak 2013 tarihinde, Sevilla’da başlayacaktı… Sevilla tarihinin en önemli 3 yılında başrollerden birinde olacak; hem kendisinin hem de kulübün sönmekte olan ışığını yeniden parlatacaktı.

Devam Edecek…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir