Topu Rakibe Bırakmak ya da Bırakmamak

Dünya futbolunda uzun yıllardır pek çok futbol insanının kullandığı bir silah, temel bir taktik topu rakibe bırakmak ancak anlam veremediğim bir şekilde sosyal medyada “Topu rakibe bırakmak diye bir şey yoktur.” minvalinde bazı cümleler, yazılar okudum. Ülkemizde bu tartışmaların doğmasına Alanyaspor’un topa %70’ten fazla sahip olduğu hiçbir maçı kazanamayışı sebep oldu.

Ben “topu rakibe bırakmak” ifadesinin kesinlikle var olduğunu savunuyorum. Mesela bir takım düşünelim savunma oyuncuları yavaş, uzun ve defansif içgüdüleri kuvvetli; hücum oyuncuları hızlı ancak kapalı savunmalara karşı bir şey üretemiyor; orta saha oyuncularının top tekniği zayıf ancak dinamik ya da sert. Bu takım eğer topa sahip olup oyunu rakip yarı sahaya yıkmayı tercih ederse hücum oyuncuları kapanan rakibine karşı bir şey üretemez, savunmacıları arkalarındaki 45-50 metrelik mesafeyi savunamaz ve orta saha oyuncuları sertliğini sergileyemez. Eğer bu takım topu rakibine bırakır ve kendi sahasına çekilirse oyuncularının iyi özelliklerini sergilemesini sağlar ve rakibine üstünlük kurar. Böyle bir takımın topa sahip olmayı istemesinden daha büyük bir gaflet olabilir mi? Böyle bir takıma sahip bir futbol insanı neden topa sahip olmayı istesin? Eğer böyle bir oyuncu havuzunuz varsa direkt karşı kaleye gitmeyi ve atağı sonlandırmayı top rakipteyken de iyi bir alan parselizasyonu yaparak rakibinize boşluk vermemeyi hedeflersiniz.

Elbette ki bu A planına karşı anti-tezler üretilecektir ancak işin temelinde pek çok teknik direktörün ana felsefesinin topu rakibine bırakmak olduğunu, bazılarının ise rakiplerine göre bunu kullanmayı tercih ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Premier Lig’de şu an dördüncü olan West Ham topa sahip olma konusunda liginde 16. sırada.(Whoscored) Bu örnekten de anlayabileceğimiz gibi topa sahip olmak hiçbir şekilde daha güçlü olanı ölçmek için yeterli bir argüman değil. Daha güçlü olan; kendi oyun planını mükemmel uygulayan, kendi oyun planına geliştirilen anti-tezleri çürüten tezler oluşturandır.

Berker Küçük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir