TEK RAKİBİ THY: OUT TEK RAKİBİ YABANCI SINIRI: IN

Başlık aslında her şey özetliyor. Belki de Trabzonspor tarihinin en iyi kadrosu sahaya hiçbir zaman tam potansiyeli ile çıkamayacak ama, fakat, lakin bu Trabzonspor’un şampiyon olmasını engelleyemeyecek sevgili arkadaşlar. Eğer Abdülkadir Ömür, Yunus Mallı ve Dorukhan Toköz bu takıma monte edilirse hem çok geniş bir rotasyonla oynayacak Trabzonspor hem de yaşlı ama tecrübeli kadrosunu verimli kullanabilecek. Bu sayede sol bekte İsmail Köybaşı’na muhtaç kalmak zorunda kalmayacak bir takım kimliğine de bürünebilecek.

Şimdi gelelim maça… Sivasspor bu ligde Beşiktaş ile beraber benim en çok korktuğum takım. Çünkü bu iki takım da hoca takımı yani en büyük yıldızı bu takımların teknik adamları ve bu iki takımın kadrolar beraber oynamaya alışık. Sivasspor’un ilk 11’inden 8 futbolcusunu herkes rahat bir şekilde sayabilir hatta ve hatta ne oynayacaklarını bile söyleyebilir. Sivasspor’un oyunu ne? Sıkı savunma, çakılı bek, 1 tane sert top kapan orta saha yanında 2 tane çift yönlü orta saha, ilerde kanatlarda adam eksiltebilen hızlı kanat oyuncusu ve santraforda uzun boylu siyahi forvet üzerinde bir planları var. Kısaca kapan çık takımı ama bunu en iyi yapanlardan.

Peki Trabzonspor’un sorunu neydi? Rakip takımın santraforu 3. bölgeye girdiğinde savunmanın dengesini bozuyordu. Burada ana sebep Hamsik ve Bakasetas’ın arkasında oynayan Berat’ın o santraforla eşleşememesi, yeri geldi mi savunmayı üçleyememesi ve rakip hücumcuları bozamaması. Diğer bir sorun ise sol bek. Onu çok konuşmaya gerek yok. Tamamen oyuncu kaynaklı. Bu yazdıklarım ilk yarıda Rıza Çalımbay’ın Trabzonspor imha planıydı. 19-20 sezonunda Trabzonspor çok gol atıyordu ve oyunu ilerde oynuyordu ama çok gol yiyordu çünkü defansta Hüseyin ve Hosseini vardı şimdi ise Edgar ve Hugo var. Oyun aslında benzer bir oyun ama stoperler farklı. Sivasspor yine pozisyon buldu yine kaleye geldi ama savunmacılar kaliteli olunca maçı kazanıyorsun.

Gelelim maçın adamı Peres’e. Peres hem savunmada hem hücumda ne kadar etkili olduğunu bu maçta gösterdi. İlerleyen maçlarda Abdullah Avcı’nın zamanında Clichy’de yaptığı gibi oyunu Peres üzerinden kurdurmaya başlamasını bekliyorum. Savunma anlamında ise Gradel’e bugün top göstermedi. Umarım bu performansa güvenilip sol bekte Peres oynatılıp sağ beke Dorukhan yada Serkan yapılmaz. Asıl hayalim Peres-Ömür uyumu ama Ömür önce formayı kapmalı. Şuan için Gervinho varsa Gervinho ilk 11 oynar.

Son olarak bir alkış Siopis’e. 15 dakikalık performansı ile savunma istatistiklerinde takım birincisi oldu. Bu maçta Hamsik, Bakasetas ve Berat sıfır rakam ile 0 top kaparken Siopis ise 5 kez top kaptı ve savunmaya verdiği direnç net şekilde taraftarı mest etti. Yunus ve Abdülkadir Ömür’ün bu takıma montesi bu yüzden önemli Siopis’in daha çok ilk 11’de forma şansı bulması için hücuma bir yerli oyuncu sokmamız lazım. Ayrıca Waka, Gervinho, Hamsik ve Bakasetas’ın hamallığını yapacak oyuncu Berat değil bunu gördük. Yeri geldi mi taktik faul yapacak yeri geldi mi rakibi sindirecek ve yeri geldi mi kaptığı toplarla takımı hücuma çıkarak Siopis’tir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir