Tamam mı Devam mı? : Valtteri Bottas için 2021 F1 Sezonu

Formula 1 2020 sezonu, 13 Aralık Pazar günkü Abu Dabi GP’siyle noktalandı. Covid-19 salgını nedeniyle, yakın tarihin yarış adedi olarak en kısa (17 yarış) sezonlarından birini de geride bırakmış olduk. Kısalan ama sıkıştırılmış takvimin sonunda şampiyon üst üste 4,toplamda 7. kez  Lewis Hamilton oldu. Şampiyonluğu Türkiye’de takım arkadaşı Valtteri Bottas’a tur bindirerek aldığı galibiyetle ilan eden Hamilton, Fin sürücüye de adeta nazire yaptı ve sezon genelinde -4 yıldır olduğu gibi- takım arkadaşını ezici şekilde geride bıraktı.

Within an outside chance - Here's how Valtteri Bottas could win the 2020 F1 championship | Wheels

Hamilton’ın 4 yıldır gerisinde kalan Bottas için 2021 sezonu, kazanan bir araçla yarışması için belki de son şansı olabilir. Williams’la yaptıklarıyla dikkat çeken Bottas, Mercedes’deki yıllarının hiçbirinde Nico Rosberg kadar Hamilton’u zorlayamadı. Hatta genelde ezildi. Sezonun son yarışındaki podyumundan önce de çok formsuzdu kendisi. Son yarıştan önceki 3 yarışta toplam 8 puan alabilen Fin pilot için -kontratı olmasına rağmen- 2021’de koltuğunun belirsiz olabileceği söylentileri o aralıkta artmıştı. Takım patronu Toto Wolff’un açıklamalarıyla seneye de Mercedes’le yarışacağına şüphe kalmayan Bottas’ın muhtemel rakibi, Sakhir oval pistindeki performansıyla George Russell idi. 2022 için Mercedes’in alttan alta hazırladığı Russell’ın performansı, Bottas üzerindeki baskıyı da önümüzdeki sezon boyunca arttıracaktır.

2020 Belçika GP 1. Antrenman: Bottas zirvede | Son Sektör

Sezonun son 3 yarışına girildiğinde 2015-Nico Rosberg* vari bir tepki vermesi beklenen Bottas, stratejik ve pilotaj hataların bir araya gelmesiyle yalnızca 1 podyum çıkardı. Son podyum seremonisi öncesi açıklamalarıyla, takım arkadaşının önünde bitirerek bir ivme yakalayabileceğini imalamıştı kendisi. Ne kadar büyük bir katkısı olur, tartışılır.

*2015’de Lewis Hamilton bitime 3 yarış kala şampiyonluğunu ilan ettikten sonra Nico Rosberg, kalan 3 yarışı da kazanmış ve 2016’ya harika şekilde başlayarak şampiyon olmuştu.

2020 Rusya Grand Prix!ini Bottas kazandı

2021

2 sezondur ilk yarışları kazanarak sezona giren Valtteri Bottas için önümüzdeki sezonunun anahtar aksiyonlarından biri yine bu ‘gelenek’ olacaktır. Avustralya’da sezona galibiyetle girdikten sonra periyotlar halinde alacağı galibiyet serileriyle performansını tüm sezona yayması, şampiyonluğun EN BÜYÜK anahtarıdır bence. 23 yarışlık tarihin en uzun sezonunda fire verdiği yarışları minimuma indirerek kariyerinde aldığından daha fazla galibiyet (9 kariyer galibiyeti) almak zorunda kendisi. Kendisi Hamilton ve Verstappen’e nazaran şampiyonluk seviyesi için fazlaca ufak ufak zaman kaybı hatalarıyla yara alıyor. Kafaca nasıl bir kış geçireceği çok önemli. Her şeyi bir kenara bırakıp sadece pistte performans verirse bu senenin o sene olabileceğini düşünüyorum. 2022’yi düşünmeye başladığı an zarar göreceği kanaatindeyim.

Kendisi benim 2021 sezonu için şampiyonluk favorim. Lewis Hamilton dominasyonuna da sekte vurabilecek en güçlü araç onda. 2021’in bu sezondan çok daha çekişmeli geçmesi dileğiyle…

Alperen Doğru

Alperen Doğru

Basketbol,ligde kalma savaşı,Futbol ve Formula 1 severi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir