SUPER BOWL LV: Keçilerin Savaşı

SUPER BOWL LV: Keçilerin Savaşı

NFL’de normal sezon ve play-off’lar geride kalırken ABD’nin ve dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Super Bowl haftası geldi çattı. Bir tarafta NFC şampiyonu Tampa Bay Buccaneers diğer tarafta AFC şampiyonu Kansas City Chiefs’in yer alacağı mücadele aynı zamanda iki büyük yıldız quarterback’in mücadelesine sahne olacak.

Tampa Bay Buccaneers cephesinde 43 yaşındaki quarterback Tom Brady 10. Super Bowl’una ve 7. şampiyonluğu için sahaya çıkarken Kansas City Chiefs cephesinde 25 yaşındaki quarterback Patrick Mahomes art arda ikinci şampiyonluğunu kazanmak için sahada mücadele edecek.

Tüm zamanların en iyisi olarak anılan Tom Brady’nin ispatlayacak pek bir şeyi gözükmese de rakibi olan Patrick Mahomes, Tom Brady’nin bu ünvanını ele geçirme potansiyeli olarak en büyük tehdit halinde. Tom Brady’nin kariyerinde ufak bir gezintiye çıkacak olursak daha önce çıktığı 9 Super Bowl karşılaşmasında 6 kez sahadan gülerek ayrılan taraf oldu. Kimileri tarafından sistem quarteback’i olarak anılsa da Bill Belichick olmadan da bir takımı ne kadar yukarı çekebileceğini bizlere gösteren Brady başarılarla dolu kariyerine yeni bir Super Bowl şampiyonluğu eklemeye çalışacak. Diğer yandan Patrick Mahomes ise ligde henüz 4. sezonunu geçirmekte ve şu an açık ara ligin en iyi quarterback’i konumunda. Çaylak sezonunda 1 maça çıktığını göz önünde bulundurursak ligde ilk 11 olarak çıktığı 3 tam sezonda koleksiyonuna 1 normal sezon MVP’liği, 1 Super Bowl şampiyonluğu ve Super Bowl MVP’liğini ekleyen Mahomes, Tom Brady karşısında 2. şampiyonluğunu kovalayacak.

Gelelim maçın futbol kısmına… Kim kazanır? Hangi oyuncu nasıl performans gösterir? Hangi takım hangi alanlarda güçlü hangi alanlarda zayıf? Takımlar galibiyete uzanmak için hangi formülleri uygulamalı? Bunlar ve bunlar gibi soruların cevaplarını aramaya başlayalım.

Öncelikle takımların sezon başından Super Bowl’a kadar olan yolculuklarına bir göz atalım.

SUPER BOWL LV: Keçilerin Savaşı - Dislokasyon - AMERİKAN FUTBOLU

Tampa Bay Buccaneers Super Bowl’a Nasıl Geldi?

Sezon başında Tom Brady’nin gelişiyle Super Bowl oynama potansiyeli zaten oluşmuştu. Normal sezonda inişli çıkışlı bir performans gösteren Buccaneers, sezon sonuna doğru Tom Brady’nin saha içerisinde sezon başına oranla daha özgür bir role bürünmesiyle birlikte hücum kalitesini arttırmış ve savunmada özellikle pass rush kısmının gösterdiği üst düzey performansla play-off’a kalmayı başarmıştı. Play-off’larda ise ilk turda çerez diyebileceğimiz Washington Football Team’i rahat geçtikten sonra ligin elit hücumlarından olan New Orleans Saints’i ve ardından konferans finalinde Green Bay Packers’ı geçen Tampa Bay yakaladığı bu ivmeyle sezonun ana yemeği olan Super Bowl’a gelmiş oldular.

SUPER BOWL LV: Keçilerin Savaşı - Dislokasyon - AMERİKAN FUTBOLU

Kansas City Chiefs Super Bowl’a Nasıl Geldi?

Geçtiğimiz sezonun şampiyonu Kansas City Chiefs, bu sezona da Super Bowl favorisi olarak girdi haliyle. Sezonu 14-2 gibi yüksek bir galibiyet oranıyla bitiren Chiefs, sezon içerisinde çok dominant bir hücum ortaya koymasa da normal sezonu konferans lideri olarak bitirmeyi başararak play-off’larda ilk turu bay geçerek Patrick Mahomes’un sakatlandığı maçı zor da olsa kazanarak konferans finaline yükseldiler. Konferans finalinde Buffalo Bills’i adeta ezerek geçen Chiefs neden favıri olduğunu kanıtlamış oldu.

SUPER BOWL LV: Keçilerin Savaşı - Dislokasyon - AMERİKAN FUTBOLU

Tampa Bay Buccaneers’ın Artıları ve Eksileri

+ Pass rush konusunda özellikle Devin White ve Lavonte David’in önderliğinde oldukça iyi bir momentum yakalamış durumda

+ Tom Brady ile başta Mike Evans ve Chris Godwin olmak üzere receiver grubu arasındaki kimyanın artması

 

– Secondary kısmında Chiefs receiever’ları ile yaşanacak eşleşme ve savunma sıkıntıları

SUPER BOWL LV: Keçilerin Savaşı - Dislokasyon - AMERİKAN FUTBOLU

Kansas City Chiefs’in Artıları ve Eksileri

+ Hücum ekibinin patlayıcılığı ve verimliliği

+ Hücumda bire bir eşleşmelerde atletizm üstünlüğü ve fiziksel üstünlük

+ Savunmanın fırsatçılığı ve kritik anlarda oluşturulan büyük baskılar

 

– Offensive line’daki eksiklikler ve pozisyon devşirmeleri

– Koşu oyunlarındaki verimsizlik

Toparlayacak olursak son şampiyon final maçına yine favori olarak çıkıyor. Diğer taraftan sezon başında Super Bowl adayı olarak gösterilen rakiplerini eleyerek yakaladığı ivme ile finale gelen Tampa Bay de yabana atılacak cinsten değil. Bana kalırsa seyir zevkinin yüksek olacağı bol skorlu bir maç bizleri bekliyor. Bence Kansas City Chiefs, Lombardi Trophy’ye ulaşmak için birkaç adım daha önde gözüküyor.

 

Alihan Aksoy
Latest posts by Alihan Aksoy (see all)

Alihan Aksoy

Amerikan futbolu, basketbol ve futbola dair yazar, çizer, konuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir