Sezonun İlk Yarışı Bahreyn GP Ardından

Sezonun ilk yarışı olan Bahreyn GP biraz olaylı bir şekilde sona erdi. Geçen sezonun şampiyonu Lewis Hamilton sezonun ilk yarışını da birinci tamamladı ve kaldığı yerden devam ettiğini herkese gösterdi. Pole’ü alan Hollanda’lı pilot Max Verstappen ise yarışı Hamilton’un ardından 2. tamamladı. Sürprizlerle dolu olan yarışta ise günün pilotu Red Bull’un sürücüsü Sergio Perez seçildi. Perez sonuncu başladığı yarışı 5. tamamladı. Yarışa damgayı ise 4. viraj vurdu. Hamilton’un 35 tur dışa taşarak dönmesinin ardından FİA tarafından uyarı aldığı virajda son turlarda Verstappen Hamilton’u geçerken dışarı taştı ve bunun sonucunda takımı Verstappen’i ‘ceza alabilirsin’ diye uyarınca Verstappen Hamilton’a geçiş izni verdi. Verstappen tabii ki bu durumdan pek memnun değildi.

Hamilton ve Verstappen -Dislokasyon922.com

Yarışın Enleri:

Sergio Perez formasyon turu atılırken aracının durması sebebiyle yarışa pitten başladı buna rağmen sonuncu başladığı yarışı 5. bitirerek büyük bir başarıya imza attı.

Lewis Hamilton 55. turda Verstappen’le arasındaki mesafeyi çok az da olsa açarak onu kendi DRS bölgesine almayarak damalı bayrağı ilk gören isim olmayı neredeyse garantiledi ve bence yarışı o anda kazanmaya çok yaklaştı.

Max Verstappen 2. kez pite girdikten sonra Hamilton ile arasındaki 16 saniyelik farkı 2-3 tur içinde çok güzel kapattı ve en hızlı turu atarak hem bir puanı hanesine yazdırdı hem de farkı 1 saniyenin dahi altına indirdi.

Yuki Tsunoda ilk yarışında fazlasıyla agresif bir sürüş ortaya koymasına rağmen yarışı 9. tamamlayıp 2 puanı hanesine yazdırdı. İlk yarışında böyle başarılı bir performans göstermesi gelecek adına umut vaat ediyor.

McLaren pilotu Lando Norris’in yarış içinde çok stabil performans gösterip 4. olması sezonun henüz başında McLaren’ın takım sıralamasında üçüncülük için Ferrari ile kıyasıya rekabet edeceğini gösterdi.

 

Lando Norris sezonun ilk yarışı -Dislokasyon922.com

Yarışın Hayal Kırıklıkları:

Arka fren takımında sorun yaşaması sonucu yarışı bırakmak zorunda kalan Fernanda Alonso yarışın hayal kırıklıklarından birisi oluyor. Alonso yarıştığı süreç boyunca da aracından dolayı pek iyi bir grafik çizemedi açıkçası.

Nikita Mazepin daha yarışın henüz başında bir sector dahi tamamlayamadan kaza yapıp DNF kaldı.  Aslında antrenman turlarında bu kazanın sinyalini veriyordu Mazepin aracı altında tutamayıp sürekli spin atıyordu fakat bu kadar erken bir DNF kendisinden beklemiyordum.

Yarışı ilk 5 içinde bitirmesine kesin gözüyle baktığım pilot Pierre Gasly’nin daha yarışın henüz başında yaşadığı temas sonucu kanadını kırması ve erken bir pit yapması sonucunda yarışı tamamlayamaması yarıştaki en büyük hayal kırıklıklarından birisi oldu.

Sebastian Vettel sıralama turlarında yaptığı sarı bayrak hatası sebebiyle grid cezası aldı ve yarışa son sıradan başladı yarış içinde Ocon’a yaptığı temas sonucu da 5 saniye ceza alan Vettel yarışı 15. tamamladı.

 

Lewis Hamilton Bahreyn GP sezonun ilk yarışı -Dislokasyon922.com

Yarış Analizim:

Max Verstappen ve Lewis Hamilton arasında bol bol çekişme ile geçen sezonun ilk yarışı biz izleyenlere büyük zevk verdi. Sezon boyunca bol bol Verstappen-Hamilton rekabeti izleyeceğimiz ise bu yarışta kesinleşmiş oldu. Gasly ve Vettel beni yarıştaki sonuçlarından dolayı üzselerde Tsunoda, Sergio Perez ve Lando Norris performansları ile beni çok mutlu ettiler.  Genel olarak hızlı pitler izledik ve Mercedes’le Bottas’ın pit hatası dışında pitlerde hata olmadı. En hızlı piti ise 1.9 saniye ile Red Bull Verstappen’e yaptı. Sezonun ilk yarışı bize muhteşem bir mücadele izletti umarım sezonun genelinde bu mücadele heyecan ve rekabet devam eder.

 

Latest posts by Semih Nazım (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir