Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı

Sergen Yalçın, teknik direktörlüğe başladığı 2013 yılından beri genel olarak hedefi küme düşmemek olan takımların başında çalıştı. Bu takımların başında başarılı bir profil çizen Sergen Yalçın, bu takımlara -normal olarak- pragmatik oyunlar oynattı. Geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ın 3-2 kazandığı Kasımpaşa maçından sonra:

“İyi oyundan çok bundan sonra maç kazanılması için gereken oyunu oynayacağız… Sadece kazanmak için oynayacağız. Beşiktaş olarak sürekli kazanmak istiyoruz.”

demişti. Dediğini yapan Sergen Hoca ligde kalan 3 maçı da kazanarak, zor geçen bir sezonun ardından Beşiktaş ile sezonu 3. sırada bitirmişti.

Hem geçmiş sezonlarda hem de derbilerde pragmatik maharetlerini çok kez sergileyen Sergen Yalçın, bu sezon kendisinden görmeye alışık olmadığımız derecede idealist bir savunma planı ile karşımıza çıkıyor: Adam Markajı.

Adam adama markaj, birçok teknik direktör tarafından oyunun belli bölümlerinde kullanılsa da; tüm saha boyunca katı bir adam adama markajı Gasperini ve Bielsa gibi daha idealist oyunlar tercih eden teknik adamlar kullanıyor. Ülkemizden ise Rıza Çalımbay’ı bu stili kullanan hocalara örnek verebiliriz. Yukarıda bahsettiğim gibi pragmatik tavrı ile bilinen Sergen Yalçın da savunma yaparken, bu saydığım isimler kadar katı bir adam markajını benimsemiş durumda.

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı - Dislokasyon.com

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı - Dislokasyon.com
Vida ‘Kısmi Libero’ görevinde

6-0 kazanılan Çaykur Rizespor maçında da Beşiktaş tam saha adam markajını katı bir şekilde uyguladı. 11. Dakikada ön alan presinde takımların dağılımı bu şekilde. Top Melnjak’tayken, Vida ve N’Koudou hariç herkesin marke ettiği bir oyuncu var. Vida kimseyi marke etmiyorken, N’Koudou ise ters tarafta iki kişiyi birden marke ediyor.

Vida’nın kimseyi marke etmemesi bilinçli bir tercih. Bielsa buna “Kısmi Libero” diyor. Burada amaç adam markajına esneklik sağlamak. Öndeki oyunculardan bir tanesi adamını kaybederse Kısmi Libero görevindeki oyuncu savunmanın dağılmaması için bir emniyet görevi görüyor. Aynı zamanda Kısmi Libero, savunmanın arkasına uzun vurulan topları da temizliyor.

Bu Oyunun Beşiktaş’a Faydası Ne?

Bu oyunun en belirgin katkısı, rakibin geriden topla çıkmasını engelliyor oluşu. Çünkü geriden oyun kurarken gereken sayısal üstünlük direkt olarak engelleniyor. Rizespor bu maça 3-4-3 şeklinde çıktı. Oyun kurulumunda 3 stopere ek olarak orta sahadan 1 veya 2 oyuncu daha geri gelse bile hiçbir zaman oyun kurulumunda sayısal üstünlüğü sağlayamadılar.

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı - Dislokasyon.com

Adam markajının bir diğer katkısı da rakip için alanı fazlaca daraltıyor olması. Topu alan her oyuncu anında prese maruz kalıyor. Aynı zamanda tüm pas opsiyonları da dolmuş oluyor. Hızlı bir şekilde topu ayağından çıkarması gerekiyor. Genelde de oyuncular uzun vurmayı tercih ediyorlar. Fakat Beşiktaş için bu da problem değil. Çünkü hava topu mücadeleleri, Beşiktaş’ın stoper ikilisinin en becerikli oldukları nokta. Nitekim Rizespor’da forvet hattında hava topu konusunda ligin en iyi santrforlarından biri olan Skoda olmasına rağmen; Vida %60, Welinton ise %100 hava topu kazanma oranı ile oynadı.

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı - Dislokasyon.com

Adam adama markajın bana göre en önemli katkısı ise hücuma geçişte ortaya çıkıyor. Alan savunmasının “topun arkasına geçme” prensibi adam adama markajda olmadığı için genelde topun kazanıldığın noktanın ön tarafında Beşiktaş’tan en az 3 oyuncu oluyor. Bu da Beşiktaş’ın aşırı hızlı olmayan Larin-Aboubakar ikilisine rağmen çok hızlı bir şekilde hücum geçişi yapmasını sağlıyor. Bu Atalanta’nın önde İlicic ve Zapata gibi aşırı hızlı olmayan iki oyuncuyla oynamasına rağmen, hücuma çok hızlı geçmesine benziyor.

Bu görüntü Atalanta’nın haftasonu 5-1 kazandığı Sassuolo maçından. Pessina’nın topu kaptığı yerin ön tarafında 4 tane Atalanta oyuncusu var. Aynı bölgede Sassuolo’nun 5 oyuncusu var gibi görünse de Pessina’nın arkasındaki oyuncu Pessina’ya yetişemiyor ve Atalanta bir anda 4’e 4 hücum ediyor. Atağın sonunda da İlicic’in asistiyle Pessina golü buluyor.

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı - Dislokasyon.com

Bu da Beşiktaş’tan bir görüntü. Beşiktaş’ın ileri hattı şu an 3’e 3 vaziyette. Bu pozisyonda Beşiktaş topu kazanıyor ama öndeki hatta aktaramıyor. Rıdvan’ın cılız bir şutu ile bitiyor atak.

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı - Dislokasyon.com

28. Dakikadaki bir başka pozisyon. İlk fotoğrafta Vida’nın topu kaptığı yerin önünde 5 Beşiktaşlı futbolcu var. İkinci fotoğrafta ise Vida’nın topu tamamen kontrol ettiği anda Beşiktaş’ın hücum oyuncuları 3’e 2 üstünlük oluşturmuş vaziyette. Vida burada topu aktaramamış olsa da Beşiktaş maç boyunca bu şekilde birçok geçiş imkanı buldu.

Adam Markajının Sorunları

Adam adama markajı idealist hocaların tercih ettiğinden yukarıda bahsetmiştim. Çünkü adam adama savunma yararları kadar, zararları da çok fazla olabilecek bir savunma tercihi. Yapılan savunma rakibi bir kaosa sokabileceği gibi, savunan takımda kaos da oluşturabilir.

En başta her oyuncunuzun rakiple 1’e 1 kalabilme ihtimali bile oldukça düşündürücü. Hele ki bu oyuncu Welinton ise.  Çünkü bir oyuncunuz hata yapıp eksildiğinde rakibe oldukça fazla alan bırakabiliyorsunuz.

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı - Dislokasyon.com

58. dakikadaki bu pozisyonda, Skoda topu alırken Welinton onu savunmak için öne çıkıyor. Skoda dönüp Welinton’u ekarte ettiğinde ise Fernando’ya koşu yapacak, Skoda’ya ise pas verecek kocaman bir alan kalıyor.

Şaşırtan İdealizm: Sergen Yalçın ve Adam Markajı - Dislokasyon.com

5. dakikadaki bu pozisyonda Baiano topu aldığında Beşiktaş’ın orta sahasında büyük bir boşluk var. Topu alan oyuncu bu alana dribling ile girip tehlike oluşturabilir. Alan büyük olduğu için 3 oyunculu pas kombinasyonları da kullanılabilir (Ankaragücü Beşiktaş’a karşı bu kombinasyonları kullanıp çok fazla pozisyona girmişti.) Aynı zamanda ‘Kısmi Libero’ çözümü de şu an etkin değil. Çünkü Rizesporlu futbolcular iki stoper ile de eşleşmişler. Kimseyi marke etmeyen Josef ise alana çok uzak. Beşiktaş’ın bu noktalardaki  adam paylaşımını daha da iyileştirmesi gerekiyor.

Sonuç

Sergen Yalçın’ın idealist adam adama markaj seçimi; iddialı ve şaşırtıcı olsa da sonuçlar itibariyle şu ana kadar tutmuş gözüküyor. Adam adama markajı yıllardır uygulayan Atalanta’nın, bireysel yetenekleri çok fazla olan PSG karşısında; Leeds’in ise çok hareketli Manchester United karşısında çok zor durumlara düştüğüne şahit olduk. Ligdeki hiçbir takım PSG veya Manchester United olmasa da, Beşiktaş’ın adam markajını sürdürebilmesi için savunma yaparken her an dikkatli olması ve Beşiktaşlı oyuncuların her an çok iyi yardımlaşması gerekiyor. Aksi halde, şu an herhangi bir sorun olmasa da, ilerleyen maçlarda ligdeki yetenekli oyuncular Beşiktaş savunmasının başını ağrıtabilir.

Beşiktaş’ın bunu başarıyla sürdürüp sürdüremeyeceğini bilemeyiz. Ama Beşiktaş’ın bu savunma tarzı, her zaman yüksek tempoda oynanan oyun ve bol gollü maçlar vadediyor. Mümkün olduğunca Sergen Hoca’nın Beşiktaş’ının maçlarını kaçırmamanızı öneririm. Pişman olmazsınız.

 

 

 

Abdul Kerim Atlı

Teşhis. Futbol.twitter.com/akerimatli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.