Rövanş maçları, İkili averaj hesapları – Bsl’de 2.yarı başladı

2020/2021 sezonunda ikinci perde açıldı – Bsl’de 16.Hafta

Lokman Hekim Fethiye – Pınar Karşıyaka             78-86

Lokman Hekim Fethiye Belediyespor - Pınar Karşıyaka maç sonucu: 86-78

Sezonun ikinci yarısının ilk maçında Lokman Hekim Fethiye sahasında 7 haftadır kaybetmeyen Pınar Karşıyaka’yı ağırladı. Maça hızlı giriş yapan Pınar Karşıyaka özellikle M’baye ve Morgan’la etkili oldu. Ev sahibinde ise sayıca çok olan top kayıpları ve ortalarda pek gözükmeyen Elgin Cook dikkat çekti. Pınar Karşıyaka özellikle ön alanda yaptığı sıkı savunmayla göze çarptı. 3-13’ten 17-20’ye skoru taşıyan ev sahibi devreyi de 17-25 geride kapattı.

İkinci çeyreğe iki takım da hücumlarından boş dönerek başladı. Morgan’ın yerine oyuna dahil olan Mahir Ağva iki pota altında da oldukça etkiliydi. Çeyreğin ilk sayıları Taylor’ın 3’lüğü ile geldi. Lokman Hekim Fethiye Belediye hücumdaki kötü şut tercihleri ve top kayıplarına engel olamayınca sadece Frazier’ın 1e1’lerinden sayı üretebildi. İlk yarı hücum ribaundlarında fark yaratan Pınar Karşıyaka lehine 37-51 sonuçlandı.

İkinci yarıya da her iki ekip yine boş hücumlardan faydalanamayarak başladı. İkinci yarının ilk sayıları Yunus Emre Sonsırma’nın el üstü 3’lüğü ile geldi. Çeyreğin ilk yarısında ev sahibi adına ayakta kalan tek isim Abdul Malik Abu oldu. Abu, 8/8 2 sayılık isabetle bu çeyreği 20 sayıda kapattı. Fark genel olarak 11-17 arası gitti geldi fakat çeyreğin sonunu daha iyi oynayan ev sahibi çeyrek sonunda farkı 10’a kadar çekti 59-69.

Son çeyreğe yine etkili başlayan Abdul Malik Abu 2+1’le farkı uzun bir aranın ardından tek hanelere indirdi 62-69. Baskılı savunmasıyla rakibini kötü tercihlere yönlendiren ev sahibi ekip, maç sonuna 7 dk kala farkı 3’e kadar indirdi. 35.dk’da faul hakkını dolduran ve Erdem İlter’i 5 faulle kaybeden ev sahibi, maç sonuna 03:44 kala farkın yeniden çift hanelere çıkmasına engel olamadı 69-80. Maçın geri kalanında hata yapmayan ve farkı koruyan Pınar Karşıyaka maçı da 78-86 kazanmayı bildi. Pınar Karşıyaka bu sonuçla üst üste 8. ve toplamda 13.galibiyetini alırken, ev sahibi Lokman Hekim Fethiye Belediyespor ise toplamda 12.mağlubiyetini aldı. Ev sahibinde Abu 23, Frazier 17 sayı bulurken, misafir ekipte Morgan 22, M’baye ve Taylor 15 sayıyla maçı tamamladı.

OGM Ormanspor – Fenerbahçe Beko                  63-72

Fenerbahçe Beko - OGM Ormanspor: 105-72

Maça etkili ikili oyunlarla başlayan Fenerbahçe, ilk 2 dk’yı 2-7 önde geçti. Çeyreğin ortalarına doğru oyun ve skor anlamında dengeyi sağlayan ev sahibi skoru 15-14’e getirdi. İlk çeyrekte 7 adet 3’lük denemesinde bulunan ev sahibi sadece 2 isabet kaydederken, misafir takım boyalı alandan tam 16 sayı üreterek dikkat çekti. İlk çeyrek 21-21 eşitlikle sonuçlandı.

İkinci çeyrekte Guduric’in 3’lük isabetiyle farkı 5’e çeken Fenerbahçe, genel olarak kısır geçen çeyreğin 8.dk’sını 30-34 önde geçti. 6/8 isabetle 12 sayı üreten Kidd, OGM Ormanspor’u maç içinde tuttu fakat ilk çeyrekteki gibi perimetreden düşük yüzdede kalan ev sahibi ilk yarıyı 34-38 geride kapattı.

İkinci yarıya Ulanovas’ın basketiyle başlayan Fenerbahçe’ye karşılık ev sahibi OGM Ormanspor ilk 5 dk’da sadece 5 sayı üretebildi ve bu sayıların hepsi Charlon Kloof’tan geldi. Çeyreğin geri kalanında da oldukça dengeli bir oyun sergileyen taraflar, bu çeyreğin skorunu 49-54 misafir takım lehine sonuçlandırdı.

Son çeyreğe Erol Can Çinko’nun hücum faulü sonrası top kaybıyla başlayan ev sahibi ekip, 32.dk’da önce beraberliği sağladı ardından 33.dk’da ise uzun bir aradan sonra 3 sayı farkla öne geçti. Son 5 dk’ya ise 59-60 önde giren Fenerbahçe, rakibinin üst üste döndüğü boş hücumların ardından skoru 59-63’e taşıdı. Ürettiği 13 sayının 6’sını çizgiden üreten Ulanovas’ın son çizgi ziyaretinde skoru 62-67’ye getiren Fenerbahçe, maçı da 63-72 kazanmayı bildi. OGM Ormanspor bu sonuçla 11. mağlubiyetini alırken, Fenerbahçe ise 13. galibiyetini aldı. Ev sahibinde Kidd 17, Kikanovic 15 sayı üretirken konuk ekipte ise de Colo 14, Guduric 12 sayı üretti.

Tofaş – Bahçeşehir Koleji                 87-80

Bahçeşehir Koleji 84-73 TOFAŞ

Karşılıklı sayılarla 9-9 eşitlikle geçilen ilk 5 dk’da konuk ekip Bahçeşehir Koleji’nin faul hakkı doldu. Tv molasına 11-12 Bahçeşehir Koleji’nin üstünlüğüyle gidildi. Her iki tarafın da yüksek yüzdeyle şut soktuğu ilk çeyrekte üstünlük sık sık el değiştirdi. Bahçeşehir Koleji’nde Jones ve Green ikilisinin 18 sayı ürettiği ilk çeyreği konuk ekip 19-25 önde tamamladı.

İkinci çeyreğin ilk dakikaları oldukça gergin ve yüksek tansiyonlu başladı. Ev sahibi Tofaş’ta önce coach Hakan Demir, 1 dakika sonra da Tofaş benchi teknik faul aldı. Bu teknik faullerin ardından Tofaş takım olarak hücum etmekte çok zorlanınca hücumlarını bireysel yetenekleriyle kullanmayı tercih etti. Tofaş’ta Muhsin ve Phillip, Bahçeşehir’de ise Evans etkili bir oyun sergiledi. İlk yarının yıldızı 19 sayı atan Erick Green oldu. İlk yarıyı konuk ekip Bahçeşehir Koleji 39-44 önde kapattı.

İkinci yarının başında da etkili oyununu sürdüren konuk ekip, 7-14’lük bir seri ile skoru 46-58’e taşıdı. Her iki ekibin de oyun disiplininden sık sık koptuğu gözlenen bu bölümde daha erken toparlanan ve vites yükselten Tofaş, rakibinin de hücumlardan boş dönmesiyle farkı 5’e kadar çekti. Tofaş adına Semaj Christon ve Jeremy Simmons bu çeyrekte fark yaratan isimler oldu. Bu geri dönüşle çeyrek sonunda skor da 62-62’de kilitlendi.

Son periyoda Jones’un çizgiden 1/2’i ile başlayan Bahçeşehir Koleji skorda 62-63 öne fırladı fakat Purcell’in 140 saniyede yaptığı 7 sayı 1 asistine engel olamayınca skorda da 72-63 geriye düştü. Maç sonuna 03:40 kala Berk Uğurlu’nun 3’lüğüyle farkı 10’a çeken ev sahibi, Erhan Ernak’a molayı aldırdı. Moladan 5-0 ile dönen konuk ekip yeniden maça ortak oldu. Maç boyu ortalarda olmayan Zubcic kritik atışlarda sayıları bulunca Tofaş maçı 87-80 kazandı.Tofaş’ta Phillip ve Berk 14’er sayıyla oynarken Bahçeşehir’de Green 27, Evans 20 sayı üretti. Tofaş bu galibiyetle üst üste 3., toplamda 8. galibiyetini alırken, Bahçeşehir ise 10. Mağlubiyetini almış oldu.

Beşiktaş – Frutti Extra Bursaspor               69-84

Frutti Extra Bursaspor: 89 - Beşiktaş: 73

Pota altında Alperen Şengün’le etkili başlayan Beşiktaş, ilk 2 dakikayı 8-4 önde geçti. Oğuz Savaş’ın oyuna girmesiyle pota altındaki güç dengesini sağlayan konuk ekip oldukça kısır geçen ilk çeyreği 10-14 önde kapattı.

Beşiktaş Alperen üzerinden üretmeye devam ederek ilk 30 saniyede konuk ekibe 2 faul aldırdı. Frutti Extra Bursaspor coach’u Dusan Alimpijevic’e çıkan teknik faulün ardından skoru 14-16’ya getiren Beşiktaş, tempoyu arttırmak istese de rakibinin katı savunması karşısında zorlandı. Faul haklarını 2 dk’da dolduran konuk ekip ise savunma sertliğini hiç düşürmeden oyununa devam etti. Bunun üzerine Beşiktaş oyunu iyice pota altına yıkarak faul çizgisinden sayılar bulmaya başladı. 5-0’lık mini bir seriyle öne geçen Beşiktaş, 1-7’lik başka bir seriyle 24-28 geriye düştü. Alperen Şengün 21 sayı 10 ribaund ile daha ilk yarıdan double-double yaptı fakat ilk yarıyı konuk ekip Frutti Extra Bursapor 36-38 önde kapattı.

İkinci yarıya Oğuz Savaş’ın çizgiden 2/2’si ile başlayan konuk takım skoru 36-40’a çekti. Her iki takım da maç boyu çok düşük yüzdeli 3’lük atması sebebiyle maç skor olarak oldukça düşük seviyelerde kaldı. Savunma sertliğinden ödün vermeyen Frutti Extra Bursaspor ilk 5 dakikayı 46-56 önde geçti ve farkı da çift hanelere çekmiş oldu. Çeyreğin geri kalanında sıkı savunmasının yanına yüzdeli hücumlarını da ekleyen konuk takım farkı korudu ve çeyreği 54-64 önde kapattı.

Son çeyreğe karşılıklı basketlerle başlandı fakat daha istekli ve yüzdeli başlayan Beşiktaş ilk 3 dakikada skoru 64-69’a getirdi. Girdiği duraklama döneminden çabuk uyanan Frutti Extra Bursaspor, Oğuz Savaş ve Can Maxim Mutaf’tan gelen üst üste sayılarla farkı yeniden çift hanelere çekti 66-79. Kalan dakikalarda hata yapmayan konuk ekip, maçı da 69-84 kazandı. Beşiktaş’ta Alperen Şengün 23 sayı, Şehmus Hazer 13 sayı üretirken konuk Frutti Extra Bursaspor’da Xavier Munford 20, Kenny Kadji 13 sayı üretti. Kümede kalma yolunda çok önemli bir galibiyet olan konuk ekip galibiyet sayısını 5’e çıkarırken ev sahibi Beşiktaş sezonun 9. mağlubiyetini aldı.

Darüşşafaka Tekfen – Türk Telekom              84-72

Türk Telekom: 85 - Darüşşafaka Tekfen: 70

Maç Sam Dekker’ın ve Ryan Luther’ın karşılıklı 3’lükleri ile başladı. Dengeli seyreden çeyrekte tv molasına ev sahibi ekibin 13-9 üstünlüğü ile gidildi. Dikkat çeken bir diğer istatistik de Türk Telekom’un ilk 5 dakikada yaptığı 5 top kaybıydı. Çeyreğin geri kalanı karşılıklı basketlere sahne oldu ve çeyrek 21-22 konuk ekibin üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci çeyrekte ilk hücumundan boş dönen Darüşşafaka Tekfen, Andrew Andrews’ın basket-faulüyle skoru 24-24’e getirdi. Takım halinde yüksek yüzdeyle oynayan Türk Telekom bir şekilde skorda da önde kalmayı da başardı fakat Darüşşafaka Tekfen’in hücumlarını savunmakta zorlanınca farkı açamadı. Yakaladığı küçük seriyle farkı 7’ye çeken Türk Telekom, rakibinin 10-2’lik serisine engel olamayınca devreye 38 saniye kala 41-42 geriye düştü. İlk yarı 44-41 ev sahibinin üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci yarıya üst üste top çalmalarla başlayan Doğuş Özdemiroğlu 19 sayıya ulaştı ve takımını oyun olarak önde tuttu. Özellikle kısa oyuncuları Baldwin ve Johnson’dan beklediği katkıyı alamayan Türk Telekom ise yüksek yüzdeli hücumları ve çizgiden elde ettiği sayılarla skor olarak maçın içinde kalmaya devam etti. Konuk ekip kötü oynadığı çeyrekte ilk defa çeyrek sonuna 03:30 kala Muhammet Baygül’ün hızlı hücum sayısıyla 54-55 öne geçti. Çeyreğin geri kalanında iki taraf da dengeli hücumlarını sürdürdü ve çeyreği 60-62’lik skorla önde bitiren taraf konuk Türk Telekom oldu.

Son çeyreğe Magette ve Buford’la etkili başlayan ev sahibi skoru da 65-62’ye çekti. İlk 4 dakika sadece serbest atışlardan sayı bulan Türk Telekom, Kyle Wiltjer’ın tiplemesiyle bu çeyrekteki ilk saha içi isabetini bulmuş oldu ve skoru 67-67’ye sabitledi. Çaldığı toplarla ve bulduğu ikinci şans sayılarıyla 10-0 seri yakalayan Darüşşafaka Tekfen skorda da 79-69 öne geçti. Kalan bölümde de hata yapmayan ev sahibi maçı da 84-72 kazandı. Ev sahibinde Doğuş Özdemiroğlu 26 sayıyla oynarken, konuk ekipte Kyle Wiltjer 16 sayıyla mücadele etti. Darüşşafaka Tekfen bu sonuçla 7. galibiyetini alırken konuk Türk Telekom 7. mağlubiyetini almış oldu.

Gaziantep Basketbol – Meksa Yatırım Afyon Belediyesi            84-88

HDI Sigorta Afyon Belediyespor: 78 - Gaziantep Basketbol: 70

Maç karşılıklı boş dönülen hücumlarla başladı. İlk sayılar 2.dakika dolarken Marko Tomas’la geldi. Tv molasına 4-2 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle gidildi. Her iki takım da bu çeyrekte skor üretmekte zorlandı ve çeyrek 18-17 ev sahibi Gaziantep Basket lehine sonuçlanmış oldu.

İkinci çeyreğin ilk 5 dakikası karşılıklı basketlerle ve 28-28 eşitlikle geçildi. Marko Tomas bu çeyrekte 12 sayıya ulaştı. Çeyrek sonuna 1:57 kala konuk ekip 35-36 öne geçti ve coach Nenad Markovic’e molayı aldırdı. Karşılıklı sayı bulunan hücumların ardından ilk yarı 37-40 konuk ekip Afyon Belediyesi’nin üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci yarı yüksek tempo ve karşılıklı sert savunmalarla başladı. İlk 3 dakikayı konuk ekip 43-45 önde geçti. Evaldas Kairys’le hem hücum hem savunmada etkili olan Afyon Belediyesi çeyreğin 5.dk’sını da 49-53’la tamamladı. Çeyrek sonuna 03:45 kala Gaziantep Kelly’nin 3’lüğü ile skora denge getirdi 54-54. Kalan sürede de çok dengeli seyreden çeyrek 58-59 konuk ekibin üstünlüğüyle tamamlandı.

Son çeyreğe biraz daha derli toplu giren konuk ekip ilk iki dakikayı 60-64’le geçti. Takip mesafesini koruyan ve rakibinin daha da yaklaşmasına izin vermeyen konuk takım son 3:30’a 67-72 önde girdi. Bryanton Lemar’ın 3’lüğüyle 2 dk kala 74-74’te dengeyi sağlayan Gaziantep, 1:20 kala Marko Tomas’ın 3’lüğüyle 77-74 öne fırladı ve büyük avantaj sağladı. Bitime 18 saniye kala Afyon adına çizgiye gelen Chris Wright skoru 77-77’ye kilitledi ve Nenad Markovic’e molayı aldırdı. Gaziantep son top şansını değerlendiremeyince maç uzatmaya gitti.

Uzatma periyodunun ilk 2 dakikasında da taraflar eşitliği bozamadı ve 82-82’yle son 3 dakikaya girilmiş oldu. Bitime 10 saniye kala 84-88’le konuk ekip 4 farklı üstünlüğü ele aldı ve kalan sürede hata yapmayarak kazandı. Ev sahibinde Tomas 22 sayıyla oynarken konup ekipte Cruz 20 sayıyla mücadele etti. Gaziantep Basketbol 9.mağlubiyetini alırken, Afyon Belediyesi ise 8.galibiyetini aldı.

Anadolu Efes – Galatasaray                  90-80

https://cdn.ntvspor.net/c51841978b0a48bdba76f4eb9e09bb94.jpg?&mode=crop&w=940&h=626.6666666666666

Maça Galatasaray’dan Assem Marei’nin smacıyla başlandı. İlk 5 dakika Anadolu Efes’in 13-8 üstünlüğüyle geçildi. Tv molasına da yine Efes’in 15-8 liderliğinde girildi. Micic ilk molaya kadar oyunda oldukça baskın bir oyun sergiledi. Genel olarak farkın çift hane sınırlarında gezdiği çeyreğin sonuna doğru toparlanan Galatasaray çeyreği 18-24 geride kapattı.

İkinci çeyrekte ilk 3 dakika karşılıklı basketlerle 29-25 Anadolu Efes üstünlüğüyle geçildi. Bu çeyrekte karşılıklı yapılan hücum fauller top kayıplarına sebep oldu. Karşılıklı 3 sayılık atışların havada uçtuğu çeyreğin son dakikasına Anadolu Efes 47-39 önde girdi. İlk yarı 49-40 ev sahibi Anadolu Efes’in üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci yarının ilk hücumundan Assem Marei boş döndü ve devamında Adrien Moerman’ın orta mesafesiyle fark çift hanelere çıktı 51-40. Anadolu Efes henüz ilk 3 dakikada faul hakkını doldurarak Yiğit Arslan’ı çizgiye gönderdi, Yiğit Arslan da skoru 57-48’e getirdi. Tv molasına ev sahibi 60-50 önde girdi. Tv molasının ardından 7-2’lik küçük bir seri yakalayan Anadolu Efes skoru 69-52’ye çekti. Çeyreğin kalanında Galatasaray’ı durduran Anadolu Efes farkı da 20 sayı sınırının üstüne çekerek son çeyreğe 76-54 önde girdi.

Son çeyreğe yine Assem Marei’nin sayılarıyla başlayan Galatasaray, Hunter’ın 3’lüğü ve turnikesiyle farkı 18’e çekti. Maçın kalan bölümünü rölantide oynayan Anadolu Efes maçı biraz zorlansa da 90-80 kazanmayı bildi ve namağlup liderliğini sürdürdü. Galatasaray ise ligdeki 11.mağlubiyetini almış oldu. Anadole Efes’te Micic 15 sayıyla oynarken Galatasaray’da Yiğit Arslan 21 sayıyla mücadele etti.

Aliağa Petkimspor – Büyükçekmece Basketbol          98-77

Büyükçekmece Basketbol: 86 - Petkimspor: 83

Haftanın kapanış maçında Petkimspor evinde Büyükçekmece’yi ağırladı. Maçı Petkimspor’dan Ege Arar turnike basketiyle açtı. Çeyreğin ilk dakikalarından itibaren Petkimspor oyunu boyalı alandan oynamaya çalışırken konuk ekip daha çok dış atışlara kaldı. Tv molasına da ev sahibi ekibin 15-11’lik üstünlüğüyle gidildi. İlk çeyrek de ev sahibi ekibin 21-17’lik avantajıyla geçildi.

İkinci çeyreğe Farrell’ın turnikesiyle başlayan Büyükçekmece, skoru da 21-19’a getirdi. Hızlı hücumlarla skoru 26-20’ye getiren ev sahibi, Özhan Çıvgın’a da molayı aldırdı. Çabuk reaksiyon veren konuk ekip skoru 29-26’ya taşıyarak Kestutis Kemzura’ya molayı aldırdı. Moladan alev alarak dönen Petkimspor skoru çok kısa sürede 38-29’a çekti. Hücumda ve savunmada Thomas Wimbush’un etkinliğiyle son 1:30’a 45-36 önde giren Petkimspor, ilk yarıyı da 50-44 önde kapattı.

İkinci yarıya iki takım da karşılıklı boş hücumlardan dönerek başladı. Devin Oliver ve Karvel Anderson’ın sayılarıyla farkı 1’e indiren Büyükçekmece, skor anlamında kısır geçen çeyreğin ilk yarısını 55-51 geride geçti. Karşılıklı basketlerle devam eden çeyreği Petkimspor 72-65 önde kapattı.

Son çeyreğe Okben Ulubay’ın 2 sayılık basketiyle başlayan Petkimspor, ilk 3 dakikada maçı ilk defa çift hanelere taşıdı 68-58. Bitime 6 dakika kala faul hakkını dolduran Büyükçekmece, potasında gördüğü 7-0’lık seriyle 85-68 geriye düştü. Bitime 3:30 kala farkı 89-68’le 21’e çeken Petkimspor, maçı da 98-77 kazanmayı başardı. Petkimspor bu sonuçla 2 maç eksiğiyle 6.galibiyetini alırken, Büyükçekmece 9.mağlubiyetini aldı. 5 oyuncusunun çift haneli skor ürettiği Petkimspor’da Vasiliauskas 19, Ege 18 ve yeni transfer Okben 16 sayıyla oynarken, Büyükçekmece’de Farrell 23, Oliver 16 sayı attı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir