PIECES OF A WOMAN (BİR KADININ PARÇALARI)

Pieces of a Woman, Kata Wéber’in senaryosundan Kornél Mundruczó’nun yönettiği 2020 drama filmidir. 4 Eylül 2020 tarihinde gösterime giren film pandemi dolayısıyla vizyonda kalamamış ve bu nedenle 7 Ocak 2021 tarihinde Netflix’te izleyicilere sunulmuştur.  Başrollerinde Vanessa Kirby ve Shia LaBeouf’un rol aldığı bu film,  evde doğum sırasında kaybettiği bebeğinden sonra bir kadının zorlu hayat sürecini konu almaktadır. 77. Venedik Film Festivali’nde ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülünü alan Vanessa Kirby,  dahilinde de film oldukça dikkat çekmiş ve konuşulmuştur. 

Martha ve Sean’ın heyecanlı  bebek beşleyişi, filmde bulunan doğum sahnesi, tüm gerçekliği ile gözler önüne seriliyor ve izleyiciye müthiş bir gerilim yaşatıyor. Vanessa Kirby bu sahnelerde paha biçilemez oyunculuk sergilerken  karşı tarafa da bunu kusursuz bir şekilde yansıtıyor.

Sahnelenen kesitsiz doğumun ve çiftin aralarında olan samimi bağında etkisi ve  devamında ne olacağı heyecanıyla filmi izlerken birden bebeklerini kaybeden çiftin birbirlerinden ne kadar uzaklaştığına tanık oluyoruz. Bebeğin ölümünden sorumlu tutulan ebeyi dava etmek adına, hiçbir zaman sevmediği damadı Sean ile bir araya gelen Elizabeth, Martha iç dünyası ile büyük bir savaş verirken onu daha da yıpratıcı bir duruma sürüklüyor. Sean’ın bu zorlu süreçte biraz daha eşine tolerans gösterip ona destek olması beklenirken aralarında yaşanan soğukluk gün geçtikçe artıyor ve evliliklerinin bitmesine sebep oluyor. Ebeyi dava etmek için anlaşılan avukat ile gizli ilişkiye başlayan Sean durumu daha da tatsız bir hale getiriyor. Karakterlerin çok net yansıtılmayan kişilikleri, insanı acaba şimdi ne yapacak düşüncesine itiyor ve düşünülenin dışında bir hareket sergilediğinde hayal kırıklığına uğratıyor. 

Filmin ilk sahnelerinde çok aşık ve ilgili bir eş görürken, filmin sonlarına doğru olayların üzüntüsünü hala atlatamamış ve bu süreçte kafası karışık olan karısını, aldatan bir eş görmekteyiz. İlk sahnelerde etkisi altına alan çiftin birbirine karşı olan sıcak bağından ötürü film akışında hep bir umut belki araları düzelir mi düşüncesi akıllarda yer ediyor ama maalesef hikaye o şekilde ilerlemiyor. Bağları kopmuş, sürdürülemeyen bu evliliği bitiren olay ise Martha’nın annesi Elizabeth’in Sean’a sunduğu para teklifi ile son buluyor. Sunulan para teklifini reddedilmesi beklenirken Sean’ın verilen çeki alıp karısını terk etmiş olması hayal kırıklığı yaşatıyor. 

 

Filmi birde kendi hayatlarımızla bağdaştırarak bir çıkarım yaparsak; İnsan hayatının hiçbir yerinde ne tür zorluklarla karşılacağını bilmiyor, mutlu, sağlıklı bir hayatınız varken veya çok mükemmel bir evlilik sürdürürken her şey bir anda tepetaklak olabiliyor, önemli olan sizin bu zorluklar karşısında vereceğiniz mücadele ve bu mücadelede de yanınızda size kimlerin destek olduğu ve yanınızda kimlerin kaldığıdır. Bu hikayede de gördüğümüz işte tam olarak bu, mutlu bir evlilikte yaşanan zor ve kötü günler, eşinin atlatamadığı zor günlerden sıkılan ve sonunda çözümü eşini aldatmakta bulan bir erkek. Gerçek hayatlarımızda da bu hikayeleri maalesef görüyor ve duyuyoruz. O yüzden film izlendiğinde gerçek bir hayat hikayesi tadı veriyor ve izleyiciye de izlenmeye değer 2 saat yaşatıyor.

 

One thought on “PIECES OF A WOMAN (BİR KADININ PARÇALARI)

  • Ocak 9, 2021 tarihinde, saat 2:42 pm
    Permalink

    Okurken çok keyif aldım emeğinize sağlık ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir