Petkimspor’da 2.Sezon 1.Bölüm: Yeniden Yapılanma ve Beklentiler

Basketbol Süper Ligi’nde 2021-2022 sezonu geldi çattı. Geçtiğimiz sezonun tamamı seyircisiz oynanırken bu sezon federasyondan yapılan açıklamayla salonlara %50 kapasiteyle seyirci alımı yapılacağı açıklandı. Yarı yarıya da olsa yaklaşık 1.5 sezon aradan sonra basketbolseverler takımlarıyla salonda buluşacak. Geçtiğimiz sezon her takım seyirci desteğinden yoksundu fakat bazı takımlar bu itici güç yoksunluğundan diğerlerine göre daha fazla etkilendi. Bunlardan biri de lige yeni yükselen Petkimspor’du. Lige yükselme başarısını 2019-2020 sezonunda sezon salgın sebebiyle sonlandırıldığı zaman lider olarak elde eden takım, sezonun o anına kadar her maçını kapalı gişe oynamıştı. Bir üst ligdeki ilk sezonunda takım gerek covid vakaları gerek seyircisizlikle rakiplerinin mücadele ettiğinden daha çok mücadele etti ve play-off hedefiyle girdiği sezonda ligde kalmayı son hafta başardı. Bu sezon için kendine yeni hedefler koyan Aliağa temsilcisi Petkimspor bakalım bu sezona nasıl giriyor?

Coach: Can Sevim

https://basketservisi.com/wp-content/uploads/2018/11/cansevim_afyon_basketservisi.jpg

Genç, istikrarlı ve azimli. Can Sevim’i kısaca böyle özetlersek yanlış yapmış olmayız. Yaklaşık 11 sene Ted Kolej, Antalya BŞB ve Trabzonspor benchlerinde yardımcı antrenör olarak görev aldıktan sonra beklediği baş antrenörlük teklifini bünyesinde yetiştiği Ted Koleji’nden aldı ve Mayıs 2016’da takımın başına geçti. Sezonun başlamasına kısa bir süre kala sponsorun takımdan desteğini çekmesi üzerine takım lige büyük sıkıntılarla başladı. Sezon sonunda ise sadece 2 galibiyet toplayabilen Ted Koleji ve coach Can Sevim küme düştü. 2017-2018 sezonu için TBL ekibi Afyon Belediyesi ile anlaşan coach burada kendisine sunulan kısıtlı imkanlara rağmen ilk yıl normal sezonu 3.bitirerek play-off’lara katılmaya hak kazandı ve play-off şampiyonu olarak BSL’ye yükselme başarısı gösterdi. 3 sezon boyunca Afyon şehrine unutamayacağı anlar yaşatan ve başarılar kazanan coach Sevim, takımına BSL’de de play-off oynatma başarısı gösterdi ve 2020-2021 sezonunun bitimiyle beraber Petkimspor’la anlaşmaya vardı.

Neler Yapabilir?

Öncelikle genç yaşına rağmen TBL gibi zorlu bir ligde kısıtlı bütçelerle elde ettiği başarılar oldukça iştah kabartıyor. Zira aynı başarıların benzerlerini yine lige göre kısıtlı sayılan bir bütçeyle BSL’de de gösterdi coach. Petkimspor her ne kadar lige Afyon’dan daha sonra geldiyse de olanaklar ve bütçe açısından daha büyük bir takım. Geçen sene kariyerli ve Avrupa’da da bilinen, saygın bir coach olan Kemzura ile yola çıkılmış olsa da sezon içinde yaşanan çalkantılı süreçlerden son derece kötü etkilenmişti Petkimspor. Bu sene için ligi ve dinamiklerini iyi tanıyan, kendini ispatlamış ve daha fazlasını isteyen bir coach olan Can Sevim ile yola çıkmak Petkimspor açısından daha faydalı olacağa benziyor.

Her ne kadar takım kurulumu diğer BSL ekiplerine göre biraz geç kalmış gibi gözükse de oldukça potansiyelli genç ve tecrübeli isimler bir araya getirildi. Şimdi de takıma bir göz atalım.

Petkimspor kadroyu tamamladı

Petkimspor 2021-2022 Takım Kadrosu:

Metehan Akyel : Metehan Akyel oyun stili açısından yerli pivotlar arasında çok da benzeri olan bir oyuncu değil. Atletizmi, oyun zekası ve fiziği onu farklı kılıyor. İlk hazırlık maçı hariç oldukça iyi bir görüntü çizdi. Sezon içerisinde kısıtlı sayılabilecek uzun rotasyonunda ona ciddi bir görev düşüyor. Geçtiğimiz sezon Gaziantep Basketbol’da Mam Jaiteh’in yedeğiydi. Burada ise coach Can Sevim rakip ilk 5’ine göre onu Planinic’in önüne çekebilir.


Erol Can Çinko : 
Erol Can Çinko yıllardır sabit şutör rolüyle izlediğimiz klasik BSL oyuncularından birisi. Ligimizde Tofaş, Banvit, Galatasaray ve Gaziantep gibi birçok farklı takımda forma giydi. Lig için yeterli bir yerli şutör guard fakat kendisinin kıyaslanacağı kişi Dorukhan Engindeniz olacağı için standartlarını biraz daha yukarı çekmesi gerekebilir. Zira geçen sezon Petkimspor forması giyen Dorukhan, Petkim adına zorlu geçen sezonda birkaç maçta takımı tek başına sırtlayıp galibiyete taşımıştı. Hazırlık dönemine de yavaş giren Erol Can, maçlar oynandıkça performansını yukarı çekmeye ve ceza şutlarını sokmaya başladı. Sezona biraz yükselen bir performansla giriş yaparsa takımın skor yükü de daha dengeli dağılacaktır.

Nusret Yıldırım : Ligimizin gediklilerinden Nusret Yıldırım geçen yıl Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde final oynayan Karşıyaka’nın rotasyon oyuncusuydu. Hazırlık döneminde 1-2 maçta patlayıcı performanslarına denk geldik. Dış şutuna güvenebileceğiniz bir isim olan Nusret, yaptığı ribaund katkısı ve çeşitli savunma aksiyonlarıyla göze çarpıyor. Aldridge ile PF pozisyonunu paylaşacak olan Nusret, coach Can Sevim 2 PF oynadığı zamanlarda da pota altında iyi işler çıkaracağının sinyallerini hazırlık maçlarında verdi.

https://www.trtspor.com.tr/resimler/416000/416610.jpg

Justin Wright-Foreman : Hazırlık sürecinin en parlak performansları ondan geldi. Dış şut yüzdesi ve patlayıcılığı bu sezon çok can yakacağa benziyor. Skorerliğiyle bu yıl takımda en büyük iş ona düşecek. Muhtemelen de takımın maç başına en fazla süre alan ismi olacak. Geçtiğimiz sezon Roanne formasıyla Fransa’da ve Erie BayHawks formasıyla G-League’de geçiren ABD’li guard, sezonu toplamda %40,5 üç sayılık isabet yüzdesiyle tamamladı.

Demitrius Conger :  Bu sezon Petkimspor’un dinamosu olmasını bekleyeceğimiz isim Conger. Atletizmi ve sıçrama gücü yüksek, dış şut tehdidi olan ve tamsahadan baskılarda topu sorunsuz bir şekilde rakip yarısahaya taşıyabilecek bir oyuncu. Hazırlık maçlarında iyi bir görüntü çizdi fakat zaman zaman tercihlerinde hata yapabiliyor. Geçtiğimiz sezon da Almanya liginden SF alan Petkimspor, bu sezonda da SF transferini yine Almanya’dan yaptı ve Ulm’den Conger’la anlaşma sağladı. 2020-2021 sezonunda kadrosunda bulunan SF Thomas Wimbush’ta ciddi bir istiktar sorunu yaşayan Petkimspor umarız bu sorunu Conger ile yaşamaz.

Gary Browne : Darüşşafaka’da da hayranlıkla izlediğimiz ve ardından İtalya Liginden Trento’nun yolunu tutan Browne’ı tekrardan ligimizde izleyeceğiz. Dış şutu hariç genel olarak istikrarlı bir görüntü çizen Porto Rikolu guard, çok gösterişli bir oyun tarzına sahip değil. Sahaya çıkıyor ve işini yapıyor. Geçtiğimiz sezonu 1.5 top çalma ve 5.6 asist ortalamalarıyla bitirdi. Uzun kolları ve agresif savunmasıyla rakip PG’ler üzerinde baskı oluşturacak izlenimi veriyor. Geçtiğimiz sezon PG pozisyonunda Vasiliauskas’tan covid sebebiyle 1.5 aya yakın faydalanamayan Petkim, bu sezon aynı kabusu görmek istemiyor. Hazırlık maçlarında ilk maç hariç triple-double kıyılarında gezen Browne, bu performansını sezon içinde istikrarlı bir şekilde sürdürürse Petkim için sezon beklenenden daha yukarı bir yerde sonlanabilir.

https://www.trtspor.com.tr/resimler/410000/411482.jpg

Peyton Aldridge : Peyton Aldridge, Afyon’dayken 2019-20 sezonunda Talib Zanna’lı Jordan Crawford’lı Gregor Hrovat’lı takımın beğeni toplayan oyuncularından birisiydi. Dış şut istikrarı kendisi için belirleyici olacak zira geçen sezon Petkim dış şutu olan bir PF’nin eksikliğini fazlasıyla hissetti. Coach Can Sevim’in daha önce çalışmış olduğu bir isim olması hem kendisi hem de takım için büyük avantaj. Kendisine Nusret’in yanı sıra zaman zaman Conger de eşlik edebilir. Ribaund ve sert savunma yapma konusunda Petkimspor ondan faydalanacaktır. İlk hazırlık maçı haricinde dış şut ve ribaund konularında oldukça katkı sağlayarak olumlu bir ilk izlenim yarattı fakat önemli olan bunu sezonun geneline yayması. Geçtiğimiz sezonu Bahçeşehir Koleji’nde geçiren oyuncu takımın da yaşadığı çalkantılı süreçlerden etkilendi ve ritmini bulmakta zorlandı. Kumaşı kaliteli ve onu işlemeyi iyi bilen coach’u Can Sevim’in ellerinde Afyon sezonundaki performansının da üstüne çıkması muhtemel.

Ömer Yasir Küçük ve Boran Güler: Ömer Yasir Küçük geçen sezon Beşiktaş’ta oldukça şişkin bir PG rotasyonu olduğu için çok şans bulamadığı bir yılı geride bıraktı. Diğer yerli PG Boran Güler’in bulunduğu rotasyonda onun halen ne kadar süre alacağı şimdilik net değil. Her iki genç PG de farklı özellikleriyle öne çıkıyor. Boran uzun boyu ve atletizmiyle dikkat çekerken Ömer ise dış şut tehdidi ve top hakimiyetiyle göze çarptı. Boran Güler ise geçen seneden takımda kalan tek isim. Geçtiğimiz sezon Vasiliauskas’ın yokluğunda birçok maçta dümene geçen ve ilk 5 başlayan Boran, gerek Vasiliauskas’a göre oyun tarzı ve fiziki farklılığı gerek takımın sahada net bir oyun planına sahip olmaması sebebiyle bocaladı ve beklentilerin altında kaldı. Rotasyonda Gary Browne’ın arkasında kalan bu iki isim arasında coach Can Sevim, takımın anlık ihtiyacına göre hareket edip en doğru ismi sahaya sürecektir.

Sinan Sağlam : TBL’deyken de Petkim’in formasını giymiş olan Sinan Sağlam kısa sürede kendisini taraftara sevdirmeyi başarmıştı. Geçen sezon Afyon’da da Can Sevim ile çalışan oyuncu coach’un kendisine sunduğu geniş süreleri oldukça iyi değerlendirdi ve 6.adam olarak kendine yer edindi. Ligde uzun süre blok krallığında lider durumda olan Sinan, Afyon’un Mart ayında aldığı Anadolu Efes galibiyetinin ardından takımın performansına paralel olarak düşüşe geçti (Afyon o galibiyetten sonra sezon sonuna kadar maç kazanamadı). Petkim’de de bu istikrarını koruyarak sıçrama yapması oldukça muhtemel. Uzun kollara ve delici bir atletizme sahipken dış şut eksiği biraz tat kaçırıyor. Hazırlık maçlarında ise hiç süre almadı fakat sebebi açıklanmadı.

https://images.eurohoops.net/2017/06/darko_planinic--625x375.jpg

Darko Planinic : Darko Planinic, ABA Ligi özelinde göze çarpan pivotlarından birisi fakat öncesinde Euroleague’de de sahne almış tecrübeli bir isim. Fiziksel olarak BSL’de belli seviyenin üzerine zorlanmadan çıkabilir ve orada mücadele edebilir fakat kendisiyle ilgili en büyük soru işareti ise oldukça yavaş ayaklara sahip olması. Ayağı çabuk pivotlar ve deliciliği yüksek guardlar kendisine zor anlar yaşatabilir bu da Planinic’in çabuk yıpranmasına ve erken faul problemine girmesine neden olabilir. Geçtiğimiz sezon Hırvat Ligi ve ABA Ligi’nde toplam 33 maça çıktı ve %63.5 2 sayılık isabet yüzdesiyle oynadı. Hazırlık maçlarında ise iyi bir görüntü çizdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Planinic için belirttiğim handikaplar yüzünden Metehan’a Antep’te bindiğinden daha fazla yük binebilir ve Metehan için bir kariyer sezonuna imza atma şansı doğabilir.

HAZIRLIK MAÇLARI:

Petkimspor – Yukatel Merkezefendi Bld. : 77-91
Petkimspor
– Pınar Karşıyaka : 72-73
Darüşşafaka – Petkimspor : 72-64
Petkimspor
 – Semt77 Yalovaspor : 73-68
Petkimspor
 – ALBA Berlin : 90-89

İlk maçında ligin yeni ekibi Yukatel Merkezefendi Belediyesi’ni sahasında Ege Cup’ta ağırlayan Petkimspor, son derece dağınık bir görüntü çizdi. İlk çeyrekte yapılan top kayıpları ve rakibin 3.hazırlık maçını oynaması sebebiyle daha derli toplu gözükmesi farkın erken açılmasına sebep oldu. Maçın geri kalanında da 6-10 bandında devam eden maçta Browne çift teknik faul alarak oyun dışı kalınca Merkezefendi daha rahat bir oyun sergiledi ve maçtan 14 farkla galip ayrıldı.

İkinci maçta bir diğer İzmir ekibi Pınar Karşıyaka’yı konuk eden Petkimspor, maç boyu farkı 4-7 bandında tutarak oyunda kaldı. Son 58 saniyeye ise önde girmeyi başardı fakat son topu kullanamadı ve 72-73 mağlup oldu. Bu karşılaşmada Justin Wright-Foreman fırtınası esti. Maçı 33 sayıyla tamamlayan oyuncu maçın oyuncusu seçildi. Browne’dan sayı katkısı alamamasına rağmen ligin en iyi 3.kadrosuna karşı böyle kafa kafaya mücadele eden takım gelecek sezon için ümit verdi.

3. hazırlık karşılaşmasında Frutti Extra Kupası’nda Darüşşafaka ile karşı karşıya gelen Petkimspor, maç içinde çok gel-gitler yaşadı ve fark ara ara 16-20 bandına kadar çıktı. Genel olarak düşük yüzdeli oynayan Petkim maçı da 72-64 kaybetti.

4.hazırlık maçında ligin bir diğer yeni ekibi Semt77 Yalova ile mücadele eden Petkimspor, maçın genelinde takibini sürdürdü ve farkı tek hanelerde tuttu. Son çeyrekte rakibine 21-14’lük üstünlük kuran Petkim maçı da 73-68’lik skorla kazanmayı bildi.

Son hazırlık maçında ise Euroleague ekibi Alba Berlin’le karşılaşan Petkimspor oldukça ciddi bir sınav verdi. Maç boyu oyunda kalan ve skordan kopmayan Petkimspor farkı 4-6 seviyesinde tuttu ve son anları nefes kesen maçta Alba Berlin’i 90-89’la geçerek Frutti Extra Kupası’nda 3.olmayı başardı.

Bu Takım Ne Oynar? Beklentiler Nedir?

Genel olarak tempoyu kısalar belirleyecek çünkü pivot rotasyonu çok stabil ve dar. Browne genelde sakin bir oyun kurucu öte yandan Wright-Foreman aksine delici bir guard. Browne, uzunu dışarı çekip içeri girerek hücum etmeyi tercih edecekken Wright-Foreman ya içeri penetre ederek kendi bitirmeye çalışacak ya da dışarıda şutörleri bulmaya çalışacak. Conger, Metehan, Sinan, Aldridge gibi enerjisi yüksek parçalarla hücum ve savunmada rakipleri son derece rahatsız eden bir oyuncu grubu oluşturdu Petkim. Bu oyuncu grubunun başına da genç, azimli ve istekli bir coach olan Can Sevim’i getirerek doğru bir iş yaptığını söyleyebiliriz. Öte yandan takımın yumuşak karnı olarak görebileceğimiz pivot rotasyonunda ise Planinic’in hareket kısıtlılığı uzun üzerinden oynanacak setler çeşitliliğini daraltıyor. Burada Metehan’a büyük iş düşüyor çabuk ayakları ve atletizmiyle kısalar hücumda tıkandığı zaman sorumluluk alıp sayı üretecektir. Aldridge ve Conger ise dış şut tehdidiyle takımın hücum gücüne güç katacaktır. Pivot rotasyonunun kısıtlılığı ise savunmada takımın başını biraz ağrıtacaktır. Takım için sezon sonunda 7-11 arası bir sıralamada olmak başarı olarak nitelendirilebilir.

Elbette yeni kurulan bir takım ve bazı şeylerin oturması zaman alacaktır bunu geçtiğimiz sezon yaşayarak öğrenmiş bir kulüp Petkimspor. Tam takım oturdu derken üst üste gelen covid vakaları takımın kimyasını inanılmaz bozdu ve takım deyim yerindeyse serbest düşüşe geçti. Bu sene Can Sevim’e düşen görev yeni kurulan takımı tam anlamıyla ‘takım’ haline getirmek ve takım kimyasının oluşmasını sağlamak. Sezonu 26 Eylül’de evinde İzmir derbisiyle açacak olan Petkimspor, Pınar Karşıyaka karşısında kazanarak sezonu etkileyici bir giriş yapmak istiyor. Başta Petkimspor olmak üzere tüm takımlara sakatlıksız, covidsiz ve başarılı bir sezon diliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir