Ölümsüz Bir El Bıraktım Oyun Sahalarında

Yaşım onu izlemeye yetmediği için Maradona’yı hiç canlı seyredemedim ancak Serkan Akkoyun Ağabey’in “Z kuşağındakiler Maradona hakkında ne düşünüyor merak ediyorum.” demesi üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Maradona’nın o dönem yaptıklarını günümüz futbolunda yapamayacağını biliyorum. Belki bu yüzden saha içinde yaptıklarını benden büyük futbolseverler kadar değerli bulmuyorum. Ancak büyüklerimin ona verdiği değeri, ona duyduğu özlemi görünce dönemi için ne kadar büyük bir ikon olduğunu gözlemleyebiliyorum. Uyuşturucu kullanmasına, partiden partiye gitmesine, kaçakçılık yapmasına ezilenler gibi yaşamamasına rağmen ezilenlerin gurur duyduğu bir figür olması beni çok etkileyen bir durum.

Biraz akıl yürüttüğümde ezilenler gibi yaşamamasına rağmen nasıl onların gurur duyduğu bir figür haline geldiğini anlayabiliyorum. İngiltere’ye elle attığı gol neden dünyanın büyük kısmı tarafından itici bulunmadı? Çünkü Maradona o yoksul Arjantin sokaklarından çıkıp sömürgeci İngilizlere attı o golü. Hile yaptığında bile ezilenleri temsil etmesi, zengince eğlencelerde de hep o yoksul çocuk gibi hareket etmesi onu böylesine büyük bir simge yaptı belli ki. Kendisi öldükten sonra Napolililerin şehri ateşe vermesi, Boca Juniorslıların yaptığı tezahüratlar onun insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığını anlamama yardımcı oluyor.

Maradona’nın nasıl bir ikon olduğunu daha iyi anlamak için kendime şu soruları sordum:

Messi ya da Ronaldo için Barcelona, Madrid veya Torino yakılmaya çalışılır mı?

Messi ya da Ronaldo sahadışıyla Maradona kadar ilgilense futbolculuklarını bu kadar üst seviyede tutabilir mi?

Ronaldo, İtalya-Portekiz maçında Juventusluların Portekiz’i desteklemesini sağlayabilir mi?

Tüm bu soruların cevaplarının hayır olması Maradona’nın ne kadar büyük bir ikon olduğunu idrak etmem için yeterli.

Belki Messi ya da Ronaldo Maradona’dan daha iyi futbolcudur bilemem ama hiçbir futbolcu Maradona kadar büyük bir ikon değil ve olamayacak. Genç bir futbolsever olarak bunu gözlemleyebiliyorum.

Kendisi futbolu bıraktıktan sonra doğan birini bile böylesine etkilemeyi başaracak kadar büyük kahraman Diego Armando Maradona huzur içinde uyu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir