Olaylı ve Heyecanlı Yarış: Monaco GP

İki haftadır geçen sakin sıkıcı yarışların ardından nispeten yarış dışı olayları ile hareketli geçen Monaco GP’nin galibi yarışa 2. sıradan başlayan Hollandalı pilot Max Verstappen oldu. Ferrari’nin İspanyol pilotu Carlos Sainz 2. McLaren’in İngiliz pilotu Lando Norris ise 3. oldu. Bu yarışın sonunda oluşan puan tablosunda ise Max Verstappen 105 puan ile 1.’liğe yükseldi Lewis Hamilton ise 101 puan ile 2.’liğe geriledi, takım sıralamasında Red Bull 149 puanla 1.’liğe yükselirken Mercedes 1 puan gerisinde 148 puanla 2.’liğe geriledi.

Max Verstappen Monaco GP -Dislokasyon922.com

YARIŞIN ENLERİ:

Max Verstappen 2. başladığı fakat Charles Leclerc’in yarışa başlayamaması sebebinden dolayı önünün açık olduğu yarışta 1. bitirdi. Verstappen agresif sürüşünü diğer yarışlarda olduğu gibi bu yarışta da göstermesi ve hatasız bir şekilde sürmesi sebebiyle yarışın enlerinden birisi olmayı başardı.

Sebastian Vettel sezonun başlangıcından beri en iyi sonucunu elde etti Vettel 8. başladığı yarışı 5. tamamladı. Alman pilotun bu sezon araçtan en yüksek verimi aldığı yarıştı diyebiliriz emin adımlarla stabil ve sakin bir sürüş ile bu sezon gösterebileceği daha da fazla performans olduğunu kanıtlamış oldu.

Yine Alman pilot Sebastian Vettel’in pit çıkışında Pierre Gasly ve Lewis Hamilton’a sırasını kaptırmamak için yaptığı agresif atak ve hemen sonrasında yaptığı sakin savunma yarış içindeki en özel ve heyecanlı andı.

Aston Martin’in bir diğer pilotu Lance Stroll ise 13. başladığı yarışı 8. bitirdi Kanadalı pilot 2 pilotun da DNF olması sonucunda 8.’liğe ulaştı fakat yarış içinde yaptığı ataklarla da yarışın enleri arasına girmeye hak kazandı.

Sebastian Vettel Monaco GP -Dislokasyon922.com

YARIŞIN HAYAL KIRIKLIKLARI:

Ferrari’nin Monacolu pilotu Charles Leclerc ülkesindeki yarışta pole pozisyonunu da kazanmasına rağmen Ferrari mekaniklerinin yaptığı büyük hata sonucu vites kutusunda yaşadığı problemin fark edilememesi dolayısıyla yarışa katılamaması yarışın en büyük hayal kırıklığıdır.

Mercedes pilotlarından Valtteri Bottas’ın yarışın lideri Max Verstappen ile arayı kapatmaya başladığı sırada pite gelmesi sonucu pit ekibinin sağ ön lastiğini çıkartamaması ve yarış dışı kalması yarışın en talihsiz anlarından biriydi.

McLaren pilotu Daniel Ricciardo’nun 12. başladığı yarışı takım arkadaşı Lando Norris’den dahi tur yiyerek hiçbir sıra alamayarak 12. bitirmesi Avustralyalı pilot açısından sezonun en kötü GP’lerinden birisi olduğunun kanıtı niteliğinde.

Monaco GP öncesi puan tablasounda 1. olan Lewis Hamilton’un yarışı 7. tamamlayarak genel sıralamada 2.’liğe gerilemesi Hamilton açısından üzücü durumlardan birisiydi. Yarış içinde Mercedes ekibi tarafından yapılan hatalı stratejiler ve Hamilton’un bir türlü Alpha Tauiri pilotu Pierre Gasly’e üstünlük kuramaması onun açısından yarışın hayal kırıklıklarından birisi oldu.

Charles Leclerc Monaco GP -Dislokasyon922.com

YARIŞ ANALİZİM:

Genel olarak geçişlerin çok fazla olmadığı sıkıcı pistlerden birisi olan Monaco pistindeki yarışta yarışa genel olarak Charles Leclerc’in kazandığı kimine göre tartışmalı pole pozisyonunu yarış öncesi yaşadığı vites kutusu problemi sebebi ile kullanamaması ve Valtteri Bottas’ın yaşadığı pit hatası damga vursada Max Verstappen’in sürüşü de konuşmaya değer konulardan birisiydi. Yarış içinde alt sıralardaki çekişmesiz sürüşler ve orta sıralardaki nadir geçişler dışındaki sakinlik yarışı sıkıcı kılan durumlardan birkaçı oldu. Genel tabloda da Verstappen’in de öne geçmesi sonucu daha heyecanlı yarışlar izleyeceğimizi düşünüyorum.

 

Latest posts by Semih Nazım (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir