NFL Wild Card Maçları Analizi

Ulusal Futbol Ligi NFL’de playofflar, 9 Ocak saat 21.05’te Colts-Bills maçıyla başlıyor. Sürprizleriyle ve güzel maçlarıyla pandemi zamanında bizleri güzel futbola doyuran takımlar, bu sene şampiyon olmak için kıyasıya bir rekabet içinde olacaklar. Bu yazımızda sizlere Wild Card maçı oynatacak takımların durumlarında bahsedeceğim ve maçların nasıl bitebileceği hakkında fikirlerimi sunacağım.

Indianapolis Colts – Buffalo Bills (9 Ocak saat 21.05)

                Ligin en dinamik quarterback – wide receiver ikilisini takımında barındıran Colts bu sene bizlere çok iyi bir futbol izletti. Uzun süre gelen başarısızlıkların ardından AFC Doğu şampiyonu oldular. Bu sezon 37 touchdown, 10 top kaybı ve 107.1 performans ortalamasıyla oynayan Josh Allen uzun pas oyunlarıyla takıma hayat veriyor. Maç başı 284 yard ilerleyip pas tamamlama yüzdesi yüzde 69.2 olan Allen, istikrarlı oyununa playoffta da devam edecek gibi duruyor. Bills’in hücum oyununu ve Allen’ın bu kadar yüksek istatistiklerle oynamasını sağlayan wide receiver ise Stefon Diggs oldu. Vikings’te beş yıl boyunca başarılı istatistik gösteren oyuncu bu sene istatistiklerin en yukarısında. 2020 senesinde 127 kez top yakalamayı başarıp 1535 yard mesafe kateden Diggs, bu alanlarla ligin lideri konumunda. Diggs’in ekürisi Cole Beasley ise 82 defa topla buluşup 967 yard katederek takımın hücum dinamosuna önemli bir katkıda bulundu. Hücumda tam 66 kez 20 yard ve üzeri tek seferde ilerleyen Bills, bu istatistikte en başarılı dördüncü takım konumunda.

Takım hücumda üçüncü denemede yüzde 49.7 oranında en başarılı takım konumunda ancak hücumda kötü tarafları da var. Red zone’da yüzde 61.8 oranıyla en başarısız takım konumunda. Şahsen Colts’un, Bills’in hücum oyununa çare bulabileceğini düşünmüyorum çünkü Colts’un pas savunmasındaki başarısızlığı dikkatlerden kaçmıyor. Maç başına izin verdikleri yardda yirmi birinci ve oyun başına izin verdikleri yardda yirminci olan Colts’un bu maçı kazanması zor gözüküyor. Her ne kadar rush savunmasında en başarılı ikinci takım (maç başı 90.5, oyun başı 3.7 yard)  ve ellerinde Philip Rivers gibi bir tecrübe olsa da Bills’in bu maçı kazanacağını düşünmek zor değil. Pas oyunlarıyla dikkat çeken Colts’u savunacak Bills savunması, pas savunmasında en başarılı beşinci takım konumunda ve oyun başı yarda en az izin veren dokuzuncu takım. Eğer Colts bu maçı kazanmak istiyorsa running back’i  Jonathan Taylor’ı kullanmak zorunda. Bu sezon 1169 yard katederek bu alanda en başarılı üçüncü oyuncu olan Taylor’ın geçen sezon Henry’nin playofflarda parladığı gibi Colts’u parlatma şansı var. Tahmini skorum: 17 – 30

Los Angeles Rams – Seattle Seahawks ( 10 Ocak saat 00.40)

               Seahawks tarihinin en büyük oyuncularından olan Russell Wilson, bu sezona öyle bir başladı ki yıllardır bir oy bile alamadığı en değerli oyuncu ödülünü alacağı düşünüldü fakat sezon içerisinde belirli zamanlarda düşüşler yaşadılar. Ancak bir şekilde konfederasyon şampiyonu olmayı başardılar ve playoff turunda Rams ile maç yapmaya hak kazandılar. Ancak savunmasıyla öne çıkan Rams’e karşı Seahawks’ın işi o kadar kolay olmayacaktır. Rams pas oyunu başarı oranında, maç başı ve oyun başı izin verilen ilerlemede en iyi takım konumunda. İki takımın onuncu hafta karşılaştığı maçta Wilson tam iki kere top kaybı yaptı ve pas reytingi 57.0’da kaldı ki bu bizim Wilson’da görmeye alışık olmadığımız bir istatistiktir. Sezon içinde 40 touchdown ve 13 top kaybıyla ve 105.1 pas oranıyla iyi bir sezon geçiren Wilson’ın o hafta ne kadar kötü oynadığı belli oluyor. Sezon içerisinde en çok güvendiği DK Metcalf (83 top yakalama, 1303 yard ilerleme) Jalen Ramsey savunmasındaki iki maçta sadece sekiz kere topu yakalayıp 87 yard ilerleyebildi. Wilson’ın kötü maç geçirmesini sağlayan unsurlardan birisi takımın offensive line’ı oldu.

İki maçta toplam 11 kere quarterback’lerini koruyamayan Seahawks, Wilson’ın hızına da güvenmekte zorlanacak. Rams, 2020 yılında quarterback’leri 53 kere sack’leyip (bu alanda ikinci) tam 101 kere quarterback’lere temas etti( bu alanda sekizinciler). Ayrıca ellerinde, ligin belki de en iyi savunma oyuncusu Aaron Donald bulunuyor. 45 tackle, 13.5 sack ve 4 kere topu kendi takımına kazandıran Donald, bu maçta da en büyük tehdit unsuru konumunda. Ona bu alanda eşlik eden Leonard Floyd, 55 tackle ve 10.5 sack yapmış olmakta. Seahawks’ın offensive line zaafını bilen Rams (Seahawks bu alanda yirmi yedinci), Wilson’ın oyununu bu şekilde bozmaya çalışacaktır. Ancak Rams savunma konusunda ne kadar ileride olsa da hücum kısmında eski günlerini arıyor. Takımın quarterback’i Jared Goff, 20 touchdown, 13 top kaybı ve 90 pas reytingi ile oynuyor. Ayrıca iki maçta tam altı kere sacklendi. Seahawks, bu konuda en başarılı yedinci takım konusunda (46 sack). Skor olarak diğer maçlara göre düşük geçecek olsa da Seahawks bir şekilde turu geçecektir. Tahmini skor: 13 – 20

Tampa Bay Buccaneers – Washington Football Team (10 Ocak saat 4.15)

                2000’li yıllara damga vuran Patriots takımının quarterback’i Tom Brady’i bu sezon ilk defa farklı bir takımda izledik. Ancak kendisi farklı bir takımda olmasına rağmen takım içerisindeki liderliği ve oyuncularla anlaşması sonucu çok başarılı bir sezon geçirdi. Ancak her ne kadar karşılarındaki takım,  çok kötü bir gruptan gelse de maç öncesi çok önemli eksikleri var. Takımın en iyi wide receiver’ı konumunda olan Mike Evans, geçen hafta sakatlandı ve bundan sonraki maçlarda forma giyemeyecek. Ayrıca karşılarında pas savunmasını en iyi yapan üçüncü takım bulunmakta. Bucs bu sezon tam 67 kere yirmi yard üzeri tek oyunla ligin en iyi üçüncü takımı olsa da, karşılarında bunun savunmasını en iyi yapan takım var (36 kere izin verme). Brady bu sezon 40 touchdown, 12 top kaybıyla 102.2 pas reytingi yakalamış durumda. Evans’ın yokluğunda takımda Chris Godwin (840 yard) ve çalkantılı bir sürecin ardından eski formunu yakalamaya başlayan Antonio Brown bulunmakta (483 yard).

Ayrıca Patriots çağında o zamanın en iyi tight end’i olan Rob Gronkowski bulunmakta. (623 yard). Washington’da çaylak Chase Young’un başını çektiği savunma, pas oyunlarında 47 kere quarterback’i yere serdi ve bu alanda en iyi altıncı takım konumunda. Ancak Bucs offensive line’ı işin gerçekten başarılı yapıyor. Brady’i sadece 22 kere koruyamayarak bu alanda en başarılı dördüncü takımlar. Pas oyunu haricinde Ronald Jones 978 yard koşusuyla takımına yerde hayat veriyor. Washington’ın belki de en büyük problemi quarterback istikrarsızlığı. 2019 senesinde ilk turda seçilen Haskins’in takımdan kovulması ve talihsiz sakatlıklarla belki de mükemmel bir kariyer fırsatını kaçıran Alex Smith’in sakatlık problemi bu alandaki en büyük problem. Koşu oyununda da 795 yard ilerleyen Antonio Gibson’a sahip olsalar da Bucs, bunun savunmasını çok başarılı yapıyor. Ligin en iyi rush savunmasını yapan Bucs herkesçe favori konumunda. Tahmini skorum: 33 – 13

Baltimore Ravens – Tennesse Titans ( 10 Ocak saat 21.05)

              Bana göre bu maç haftanın en belirsiz ve zevkli geçecek maçı çünkü her ne kadar Titans’ın maç skorlarında Ravens’a karşı net bir üstünlüğü olsa da iki taraf arasında geçen maçlar her zaman minik faktörlerle belli oldu. Son altı haftaya kadar playoff’ta bulunulmayacağı düşünülen Ravens, son haftalarda maç kaybetmeyerek uzmanlarca playoff’un en iddialı beşinci takımı seçilmiş durumda. İki taraf arasında 2019 yılında oynanan playoff maçında Henry’nin 195 yardlık koşu performansı en büyük şampiyonluk adayı Ravens’ın hiç varlık gösterememesini sağladı. Bu sezon iki maçı da Titans kazandı. 383 yard ilerleyerek hem ligin en iyi running back oyuncusu olduğunu hem de Ravens’ın koşu savunmasındaki zaafını göstermiş oldu. Bu sezon 2000 yard’ı geçen ve en çok rush touchdown’ını yapan Henry, bu istatistiği geçen tarihteki yedinci oyuncu konumunda. Ravens’ın koşu oyunundaki problemleri, bu maç ve özellikle Browns ile oynadıkları maçlarda gözler önündeydi. Deneme başına 4.6 yard izin veren ve maç başı 108.8 yard izin veren Ravens, bu alanda yirmi altıncı sırada. Ancak rush savunması ne kadar kötü olsa da hücumda da bir o kadar iyiler. Deneme başı 5.5 ve maç başı 191.9 yard ilerleyerek bu istatistikte ligin zirvesindeler.

              JK Dobbins’in 805, Gus Edwards’ın 723 yard ilerlemesiyle bu istatistiği yakalayan Ravens’ın bu alanda başarılı olmasının en büyük nedeni değişik bir quarterback stili ile oynayan Lamar Jackson’a ait. Bir quarterback olarak tam 1005 yard koşu oyunu yapan ve deneme başı 6.3 yard ilerleyen Jackson, bu alandaki rekoru kırdı ve geçen sezon olduğu gibi 1000 yard barajını geçmiş oldu. Titans’ın rush oyunu yapacağını ne kadar anlayabiliyorsak Ravens’ın da bunu yapacağı bariz ortada. Titans, rush savunmasında deneme başına 4.5 ile 18., maç başı 120.8 yard ile on dokuzuncu takım konumunda. Ayrıca Titans, pas savunmasında yirmi dördüncü ve maç başına en kötü dördüncü takım konumunda. Ayrıca Titans’ın savunmadaki sorunu bunlarla sınırlı değil. Sezon içerisinde sadece on dokuz sack yapabildiler ve bütün pass rush alanlarında en kötü takım oldular. Pas oyunlarında Jackson’ın en çok güvendiği oyunculardan birisi olan Mark Andrews, 58 kere topu yakaladı ve toplam 701 yard ilerledi.

Öte yandan takımın wide receiver’ı Marquise Brown, 58 kere topla buluştu ve 769 yard ilerledi. Her ne kadar Titans’ta Henry parlasa da takımın quarterback’i Tannehill de gerçekten etkili bir sezon geçirmiş durumda 33 touchdown ve 7 top kaybıyla 106.5 pas reytingiyle oynadı ve topu en etkili kullanan quarterbacklerden birisi oldu. Takımda en iyi anlaştığı oyuncu AJ Brown, yetmiş kere topla buluştu ve 1075 yard mesafe katetti. Tıpkı Ravens gibi Titans da hücumda gerçekten çok güçlü konumda. Maç başı yardda en iyi üçüncü, maç başı sayıda en iyi dördüncü ve top kaybında en iyi ikinci takım konumundalar. Ravens savunmasının koşu oyunu zaafının yanı sıra en büyük sorunu red zone savunması. Yüzde 62.2 oranla en başarılı on sekizinci takımlar. Fakat üçüncü deneme yüzdesi ve maç başı izin verilen sayıda en iyi ikinci takım konumundalar. İki tarafın da oyunu gerçekten birbirine benziyor ve tıpkı eski zamanlardaki gibi çok ufak faktörler maçı belirleyecektir. Ancak üç maçın ardından bu maçı Ravens kazanacaktır. Tahmini skor: 27 – 21

Chicago Bears – New Orleans Saints (11 Ocak saat 00.40)

                Bu sezon playoff’a girmesini beklemediğim ve bana göre en sürpriz takım olan Bears, Saints karşısında şans arıyor. Bu sene sakatlıklarla başı dertte olan ve sakatlık dönüşünde kötü bir performans sergileyen, şimdiden tarihin en iyi quarterbacklerinden sayılan Drew Brees, maç eksiğine rağmen 24 touchdown ve 6 top kaybı yaptı. Verimlilik puanı 106.4 olan Brees’in bu kadar efektif olmasındaki neden takım içerisindeki hücum çeşitliliğiydi. Deneme başına en fazla mesafe kateden on ikinci takım olan Saints, sadece 29 sack’e müsaade ederek bu alanda en iyi on birinci takım oldu. Sezon içerisinde iki takımın oynadığı maçta Brees’in 280 yard ve 2 touchdown’u ile 109.8 verimlilik puanıyla oynadı. Saints aynı zamanda üçüncü denemede en iyi sekizinci, red zone’da en iyi beşinci takım durumunda. Bu seneki en iyi wide receiverlardan birisi olan Michael Thomas bu sezon yedi maçta oynadı ve maç sayısına göre 40 kere topla buluşup 436 yard ilerleyerek yüksek bir ortalama yakaladı.

Güç ve esnekliğin birleşimi olan Alvin Kamara ise 83 kere topla buluşup 756 yard mesafe kaydetti. Sezon içerisinde bir maçta 6 touchdown ile rekorun sahibi olan Kamara, takımı Saints ile Bears’ı zorlayacak konumda. Ancak Kamara’nın işi hiç kolay olmayacak çünkü Bears koşu savunmasıyla öne çıkmakta. Roquan Smith’in 139, Khalil Mack’in 50 tackle ve 9 sack’iyle takıma hayat veriyor konumda. Sezon içerisinde 35 kere quarterback yere seren Bears, bu alanda on yedinci sırada. Son haftalarda art arda tek maçta 300 yard ve üzeri oyunla 1957 yılından beri yapılmayanı yapan Trubisky ve Bears hücumu, son haftalarda parlamış durumda. Ancak Saints pas savunmasında en başarılı dördüncü takım ve ellerinde Cameron Jordan gibi başarılı bir oyuncu bulunuyor. Her ne kadar Saints red zone’da en başarısız beşinci takım olsa da bu maçı kazanacaktır. Skor tahminim: 23 – 34

Cleveland Browns – Pittsburgh Steelers ( 11 Ocak saat 4.15)

              Steelers sezon ortasına kadar inanılmaz bir oyun ortaya koydu ve namağlup bir şekilde ilerledi. Ancak Juju’nun logolar üzerinde yaptığı TikTok dansları ve oyun içi problemlerle üst üste üç mağlubiyet aldılar. Ancak Browns ve Ravens arasından en başarılı gruptan lider olarak çıktılar ve karşılarında genç bir ekip olan Browns var. 2002 yılı ardından ilk defa playofflara katılan bir Browns var. Ligin altıncı haftasında karşılaşan ekip, birinci sırada seçilmiş Mayfield’a kâbus yaşattı. Mayfield sadece 119 yard ilerleyebildi ve 2 top kaybı yaptı. 54.9 pas reytingiyle başarısız bir maç ortaya koydu. Bu istatistiğin oluşmasındaki en önemli nedeni Steelers’ın pass rush’taki başarısıydı. Bunu Steleers’tan daha iyi yapan bir ekip olmadı. Quarterbacklerin en büyük korkusu olan TJ Watt, 15 sack ile en başarılı oyuncu oldu. Takım bunu sadece bu sene yapmadı, tam yetmiş üç maç boyunca en az bir sack yapmayı başararak bu konudaki istikrarlarını ortaya koydular. Pas oyunuyla ortaya çıkan Mayfield’a karşı çok büyük bir tehdit olacak Steelers savunması, 40.8 blitz yüzdesiyle üçüncü, 33.8 baskı oranıyla en başarılı takım oldu. Ancak bu kötü koşullara rağmen Mayfield baskı anında oyununu ortaya çıkaran bir oyuncu. Blitz anlarında 108.8 pas oranıyla oynuyor. Ayrıca sadece 26 sack’e izin veren offensive line, bu alanda en başarılı sekizinci takım konumunda.

Pas oyununda Mayfield’a eşli eden en önemli isim Jarvis Landry. Odell’in yokluğunda takımın bu alanda önderliğini yapan Landry, 72 kere topla buluştu ve 840 yard ilerledi. Ancak Steelers pas oyunu savunmasında en başarılı takım konumunda. Bana göre bu maçı belirleyecek kırılma anları Browns’un koşu oyunları olacak. Koşu oyununda oyun başı en başarılı beşinci ve maç başında en başarılı üçüncü takım konumundalar. Maçın muhtemelen yıldızı olacak Nick Chubb, 1067 yard ilerleyerek takımın iki yönlü oyununa katkı sağladı. Ayrıca Chubb’a eşlik eden Kareen Hunt bu sezon 841 yard ilerledi. Öte yandan Steelers hücumda maç başı 26 sayı kazanarak bu alanda en başarılı 12. Takım konumunda. Ancak hücumun en büyük zaaflarından biri maç başına yardda yirmi dördüncü takım olmaları. Ancak Browns da savunmada hücumu kadar başarılı değil. Savunma reytingi en başarılı 19. Takım olarak Browns’a savunmada liderlik eden oyuncu Myles Garrett oldu. Bu sezon tam 12 sack ve 48 tackle yapan Garrett, playoffta Big Ben’e büyük sorunlar yaşatacaktır. Ancak Big Ben bu sezon sadece 14 kere sacklendi ve bu alanda en başarılı takım şu anda Steelers konumunda. Her ne kadar Big Ben’e eşlik eden Juju ve Claypool olsa da ve kağıt üzerinde Steelers favori olsa da bu maçı Browns’un kazanacağını düşünüyorum. Tahmini skor: 26 – 24

Bu hafta oynanacak altı maçın da birbirinden güzel geçeceğine kesinlikle şüphem yok. Bu hafta sonu da bizi uykusuz bırakacak olan maçları sabırsızlıkla bekliyorum.

Kaynakça:

https://www.wbay.com/content/sports/NFL-Wild-Card-weekend-scores-roundup-468261013.html

https://www.syracuse.com/buffalo-bills/2020/11/bills-stefon-diggs-explains-what-he-loves-about-superman-josh-allen.html

https://www.fieldgulls.com/2018/9/28/17910040/nfl-rams-seahawks-week-5-rivalry

https://ngscsports.com/2020/06/07/tampa-bay-buccaneers-positives-from-bringing-in-brady-and-gronkowski/

https://www.usatoday.com/story/sports/nfl/titans/2020/01/11/derrick-henry-stiff-arm-earl-thomas-titans-ravens/4447280002/

https://www.baltimoreravens.com/news/what-makes-lamar-jackson-special-besides-his-athleticism-his-teammates-answer

https://saintswire.usatoday.com/2020/06/04/nfl-saints-alvin-kamara-michael-thomas-react-drew-brees-apology/

https://theathletic.com/2236375/2020/12/03/cleveland-browns-playoff-scenarios/

https://www.nbcnews.com/business/business-news/super-bowl-trophy-where-tiffany-meets-nfl-flna1B8163906

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.