Neuer ve UCL Şampiyonu Bayern Münih

Bayern Münih 6.kez Avrupa’nın en büyüğü olmak isterken, PSG ise tarihinde ilk kez bu sevinci yaşamak istedi. PSG’ye müthiş bir yatırım yapıldı. Zaten bu yatırım ödenen bonservis bedellerinde net bir şekilde belli oluyor. Şampiyonlar Ligi finalinde oynayan ilk 11’ler için kulüplerin ödediği toplam bonservis bedelleri: Bayern Münih 116 Milyon Euro, PSG ise 600.4 Milyon Euro. Fazla söze gerek yok. Paris Saint-Germain ile Bayern Münih, daha önce Devler Ligi’nde toplam 8 kez karşılaşmıştı. Bu mücadelelerin 5’ini PSG, 3’ünü ise Bayern kazanmıştı. Tarihte UCL’yi kazanan tek Fransız takımı Marsilya. PSG bunu başaran 2.takım olmak için sahaya çıktı. İlginç bir şekilde herkes ilk yarı için sosyal medyada çok kalite maç oluyor, adına yakışır güzel bir final oluyor şeklinde yorumlar yazdılar. Bende tam aksine beklentimin altında kalan bir final olduğunu düşünüyorum. İki takımda potansiyelinin çok altındaydı.

Münih istediğini alan bir oyun oynadı. Ön bölge de öyle bir baskı yaptılar ki PSG’nin oynamasına pek müsaade etmediler. Oyun net bir şekilde Bayern’in hâkimiyetinde olmasına rağmen PSG yine de çok fazla pozisyona girdi. Ama karşı karşıya pek becerikli değillerdi. Özellikle Mbabbe öyle bir pozisyon kaçırdı ki inanılmazdı. Bana göre PSG’nin net bir penaltısı verilmedi. Mbabbe’ye müdahale vardı. Fakat hem orta hakem hem de VAR hakemleri bu müdahalenin Mbabbe’nin düşmesi için yeterli olmadığına karar veren bir yorumda bulundular. Nouer ise ahtapot gibiydi. PSG’li oyuncuların son vuruşları daha iyi olabilirdi bunu kabul ediyorum. Ama ne olursa olursa Nouer uçanı kaçanı tutmayı başardı. Bir kez daha dünyanın en iyi kalecisiyim ben dercesine bir performans gösterdi. Bayern Teknik Direktörü Flick’in maç önü “yetiştiği PSG’ye karşı daha motive olacağından oynatıyorum” dediği Coman’dan geldi gol. Bayern’in UCL tarihindeki 500.golünü attı. B.Münih, 7 yıl aradan sonra Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmayı başardı. Bayern UCL tarihinde tek bir maç bile kaybetmeden şampiyonluğa ulaşan ilk takım oldu. Bu sene tarihinde de 2.kez 3 kupayı birden kazandı. UCL, Lig şampiyonluğu ve Almanya Kupası.

Biraz da gol makinesinden bahsedelim. Çünkü bunu çok hak ediyor. Robert Lewandowski, bu sezon ilk kez bir UCL maçında gol atamadı.  Robert Lewandowski, futbol tarihinde bir sezonda 3 kupayı birden kazanıp, hepsinde gol kralı olan ilk oyuncu oldu. Bundesliga’da 34, UCL’de 15 ve Almanya Kupasında 6 gol attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir