Ne Yarış Ama: Macaristan GP

Sezona verilecek 1 aylık aradan önce yapılan son yarış olan Macaristan GP olaylı bir şekilde başladı. Başlangıcın hemen ardından Mercedes pilotu Valtteri Bottas’ın McLaren pilotu Lando Norris ile yaşadığı temas sonucu toplam 5 pilot yarış dışı kaldı. Yarışı sürpriz şekilde Alpine’nin Fransız Pilotu Esteban Ocon kazandı. Aston Martin pilotu Sebastian Vettel 2. olurken Mercedes pilotu Lewis Hamilton 3. olarak podyuma çıkmaya hak kazandı.

Crash in GP -Dislokasyon922.com

YARIŞIN ENLERİ:

Alpine’nin Fransız pilotu Esteban Ocon’un 8. başladığı yarışı yaşanan kazalar ve tekrar start sonrası birinci bitirip kariyerinin ilk galibiyetini alması bu yarışın ve Ocon’un kariyerinin enlerinden birisi niteliğindeydi. Ocon yarış boyunca sakin, istikrarlı bir sürüş gerçekleştirip kazanmayı sonuna kadar hak etti gerçekten.

Aston Martin’in tecrübeli pilotu Sebastian Vettel’in tıpkı Ocon gibi yaşanan kazadan olumlu etkilenerek yarışı 2. bitirmesi ve yarış boyunca yer yer agresif yer yer sakin sürüşüyle takımına puan getirmesi bu yarışın enlerine girmesine sebbeiyet veren olaylardan birisi niteliğinde.

Mercedes pilotu Lewis Hamilton’un bir bölümde yarışın sonunculuğuna kadar gerilemesine rağmen istikrarlı, hırslı ve agresif sürüşü hiçbir zaman bırakmayıp doğru takım stratejisi ile yarışı 3. bitirmesi hem onun hem de takımının bu yarışta ne kadar doğru işler yaptığını gösteriyor.

Günün sürücüsü seçilen gridin en eski isimlerinden birisi olan Fernando Alonso, 9. başladığı yarışı 5. bitirdi. Fernando Alonso’nun yarış içinde yaptığı ani ataklar ve son turda Hamilton’a karşı yaptığı tartışmalı savunma bu unvanı kazanmayı ne kadar hak ettiğini gösterir nitelikte.

Bugün kariyerinin ilk puanını alan George Russell yaşanan kazadan olumlu etkilenen sürücülerden birisi. Yaşadığı şansızlıklar neticesinde Formula 1 kariyerinde puanı olmayan Russell Macaristan GP’yi 9. bitirerek 2 puan kazanmaya hak etti bu puanlar onun kazandığı ilk puanlar oldu.

Bugün kariyerinin ilk puanını kazanan bir diğer pilot ise Nicholas Latifi oldu. Williams Racing pilotu Latifi takım arkadaşı Russell gibi yaşanan kazadan olumlu etkilenen isimlerden birisi oldu ve yarışı 8. bitirerek 4 puanı takımına kazandırdı.

Winner Esteban Ocon -Dislokasyon922.com

YARIŞIN HAYAL KIRIKLIKLARI:

Yarış başladıktan hemen kısa bir süre sonra frenlemede gecikmesinden dolayı McLaren pilotu Lando Norris ile yaşadığı temas sonucu yarış dışı kalan ve kendisiyle beraber toplam 5 pilotun yarış dışı kalmasına sebebiyet veren Mercedes pilotu Valtteri Bottas yarışın hayal kırıklıklarından birisiydi.

Aston Martin pilotu Lance Stroll’un yaşanan kazanın ardından Ferrari pilotu Charles Leclerc ile yaşadığı temas sonucu ikilinin yarış dışı kalması pilotların şampiyonanın önemli GP’lerinden birisinden puansız ayrılmalarına sebep oldu.

Sergio Perez’in kaza anında Valtteri Bottas ile çarpışması sonucu onunda DNF olması takımlar klasmanındaki yarışın iyice kızıştığı bu dönemde hem Red Bull hem de Mercedes açısından bu GP’nin hayal kırıklıklarından birisi oldu.

Red Bull’un Hollandalı pilotu Max Verstappen de kaza anında temas yaşayan pilotlardan birisi oldu Verstappen yarışa devam edebilse de aracında oluşan hasardan ötürü tam performans ile yarışamadı ve yarışı 10. tamamladı. Verstappen pilotlar klasmanında ki sıralamada da en yakın rakibi Lewis Hamilton’a geçilerek 2.’liğe geriledi.

Valtteri Bottas -Dislokasyon922.com

YARIŞ ANALİZİM:

Sezona verilecek 1 aylık aradan önce yapılan bu yarış Formula 1 severlerin 1 aylık aksiyon, gerilim ihtiyacını karşılar nitelikteydi. Yarışı sürpriz bir şekilde Esteban Ocon’un kazanmasından çok bana göre takımlar ve pilotlar klasmanında 1.’lerin yer değiştirmesi damga vurdu. Lewis Hamilton sakince takibi sürdürdüğü zirveyi hem takımı hem de kendisi için alırken 2 yarıştır şanssızlıklar ve kazalar peşini bırakmayan Max Verstappen ise 2.’liğe geriledi. Önümüzde 1 aylık bir yaz arası varken takımların da pilotlarında kendilerini fazlasıyla geliştirmeleri gerekiyor şayet bitmiş hiçbir şey yok önümüzde daha 11 yarış var her şey değişebilir.

 

Latest posts by Semih Nazım (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir