Ne Olacak Bu BVB’nin Hali?

Ne Olacak Bu BVB’nin Hali?

Almanya’nın en köklü, en büyük kulüplerinden birisi olan Borussia Dortmund’un kötü gidişatı devam ediyor. Dün deplasmanda Borussia Mönchengladbachla oynadığı maçta 2-1 öne geçmesine rağmen Dortmund 4-2 kaybetti. Lucian Favre’nin gitmesinden sonra takımın başına gelen Edin Terzic ilk haftalarda başarılı performanslar göstersede son haftalara geldiğimizde bu performansı devam ettiremedi. Takımı alt sıralarardan üst sıralara getirdi fakat zirveye yakınlık ona pek yaramadı bunu pek kaldıramadı diyebilirz.

BMG-BVB - Dislokasyon922.com

Haaland, Sancho, Brandt, Bellingham… bu isimler belki de farklı farklı takımlarda 5-6 yıl sonra futbol dünyasının en üst basamaklarında olacak ve hepsinin ortak noktası Dortmund’da oynamaları olacak. Ama beraber oynarken neden başarı gelmiyor diye düşünmüyor değil insan. Araba ne kadar iyi olursa olsun şoför kötü ise hiçbir işe yaramaz sözü Dortmund’u özetliyor aslında takım çok iyi fakat bu kadar iyi bir takımı bu kadar fazla yıldızı aynı takımda tutabilecek bir hoca yok Dortmund’un başında. Edin Terzic ne kadar iyi bir hoca olsa da kariyerinde çoğunlukla yardımcı antrenör olarak çalışmış ve büyük bir takımı yönetme tecrübesi yok sonuçta.

Edin Terzic Dortmund - Dislokasyon922.com

Bu olayın en basit örneği Julian Brandt’tır; oyun görüşü yüksek, araya attığı paslarla rakip takımı bezdiren, beklenmedik şutları ile sürekli tehlike yaratan bir oyuncu fakat Brandt’ın futbola küstürüldüğünü düşünüyorum. Sahada belki de en ihtiyaç olunduğu anlarda yedek bırakılması, oyunun beyni olması gerektiği yerlerde sadece pas arası yapılan bir oyuncuya dönüştürülmesi Brandt’da da saha içinde bir bırakmışlık etkisi yaratmış bu çok belli oluyor ki Brandt ligde ki oyuncuların çoğundan daha yetenekli bir oyuncu kendine gelse oynamaya başlasa futbolla tekrar barışsa Haaland’dan alınan bu muhteşem verim iki katına çıkacaktır. Haaland’ın sırtını verebileceği bir oyuncuya, yaptığı boş koşularla kendisine alan açabilecek bir oyuncuya ihtiyacı var bu oyuncuyu da uzakta aramamak gerek çünkü Brandt bu ihtiyaçları fazlasıyla karşılayacak bir oyuncu.

Julian Brandt Dortmund - Dislokasyon922.com

Nasıl Düzelecek Bu Dortmund?

Yazımın başında da söylediğim gibi araba iyi fakat iyi arabanın koltuğuna iyi de bir şoför yakışır. Dortmund’un şu anki kadrosu belki de zamanında Kloop’un elinde olan kadrodan bile iyi. İyi bir teknik direktör, elde ki oyuncuları doğru kullanım ve nokta atışı birkaç transfer ile Dortmund hala şampiyonluğun en büyük adayı olabilir elde bir kere Haaland – Sancho ikilisi gibi hiç yoktan pozisyon üretebilen oyuncular var yani Dortmund için hiçbir şey bitmiş değil.

 

Latest posts by Semih Nazım (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir