Ne Demişler? Orta Sahanın Ceza Sahasına Koşu Yapanı Makbuldür

Evet sevgili arkadaşlarım sezonu Trabzonspor rakiplerine göz dağı vererek açtı. Kaldı geriye 37 maç. Neden bunu söylüyorum? Çünkü Beşiktaş şampiyon kadrosunu korudu ve çok güzel yan parçalar ekledi. Öte yandan uzun zamandır şampiyonluk hasreti çeken Fenerbahçe ve yoğun baskı altında olan bir Ali Koç ayrıca 2 senedir öğrencilerine ligi kaybeden Fatih Terim. Yani anlayacağınız bu sezon tam bir kurtlar sofrası. Bunlardan sebep ki Trabzonspor’un lige şaşalı bir şekilde girip mesaj vermesi önemliydi.

 

 

Şimdi gelelim maça… Avcı beni her gün şaşırtıyor ve takıntılı biri olmadığını artık ispatladı. Açıkçası gönlümden geçmese de Serkan ile sağ bekte başlayıp sol bekte Peres ile oynar diyordum ama olumlu manada şaşırdım ve tam hazır olmayan İsmail Köybaşı ile sol bekte başlayıp sağ bekte Peres ile başladı. Bravo Avcı hocam. Farkındaysanız artık Trabzonspor’un ezbere sayılabilen bir ilk 11’i var ve ne olursa olsun 9 oyuncu seçiminde herkes hemfikir. Şampiyon takımın olması gerektiği gibi. Öte taraftan Yeni Malatyaspor için ise hiç iç açıcı şeyler demeyeceğim. Malatya bana TFF 1.lig için kadro kuruyor gibi geldi. Adil Gevrek bu sezon içinde istifa bile edebilir deniyor. Kulübe rezalet. Adem, Tetteh ve Aabid dışında skora etki edebilecek oyuncu yok. Biraz belki Mustafa Eskihellaç’ı ekleyebiliriz o kadar. Bu kötü kadronun nesine güvenerek Trabzonspor gibi ön tarafı çok üst düzey bireysel beceriye sahip takıma karşı 3’lü savunma ile çıktı İrfan Buz Hoca. Maç aslında sahaya çıkmadan bitmişti…. İrfan Buz’un planı Trabzonspor’un daha tam oturmayan önde savunma yerleşimi ve bek-stoper arasına atılan toplardı. Bu fırsatlar bulundu ama skora çevrilmedi. Trabzonspor gibi bir takıma karşı bunları ararsınız Aksi halde bu hücum gücüne karşı çaresiz kalıyorsunuz. Bu sene Trabzonspor affetmez.

 

Trabzonspor için olumlu en güzel olay ise ceza sahasına koşu yapan 2 tane orta sahaya sahip olması. İlk golde Hamsik, Bakasetas’ı gördü ve adrese teslim orta ile skor geldi. İlk yarının sonunda ise Hamsik’in geriden gelerek arka direğe yaptığı koşu buna örnek. Bu sezon savunmanın da Avrupa elemelerinde gösterdiği hücum performansınıda göz önünde bulundurursak Hamsik, Bakasetas ve Yunus Mallı(Eskiden yapardı)’nın bu ceza sahasına yaptığı koşular ve Cornelius’un takıma montesiyle beraber 80 gol atacağını düşünüyorum. Sene sonu görüşürüz. O yüzden diyoruz ki orta sahanın ceza sahasına koşu yapanı makbuldür.

 

Berat özelinde ise şunu gözden kaçırmamak lazım Berat 1 sene önce küme düşmeye oynayan bir takımda oynuyordu ve geçen sene transfer olduğu Trabzonspor ise geride bekleyen yani küçük takım oyunu oynuyordu. Burada dikkat çekmek istediğim Berat aslında bu sene gerçek Trabzonspor’da oynuyor. Uyum süreci devam ediyor hala tam rolünü benimseyemedi ya benimseyip yıldız olacak ya da formasını Dorukhan veya transfer edilecek oyuncuya kaptıracak. Dorukhan gelecek dertler bitecek mi? Bilmiyorum. Çünkü Dorukhan’ın bize vaat ettikleri 1.5 sene önceki hadiseler. Rakip santrafor savunma merkezine girerek dengeyi bozuyor. Orada savunmayı zaman zaman 3’leyecek ve rakip santrafor ile eşleşecek bir 6 gerekiyor. Alanları kapayacak, fizikli, mücadeleci bir oyuncuya ihtiyaç var doğru hatta hoca oyuncu istiyor ama realite var bu takım bu sezon transfer kotasını doldurdu ve yabancı sınırı var transfer yapsan da yedekte oturmak zorunda kalıyor. Günümüz futbolunda isimler değil mantalite oynuyor. Hocanın bunu takım bütünüyle ve özellikle Hamsik, Bakasetas rotasyonunda ne kadar başarılı olacağına bağlı olarak çözebilir. Hamsik, Bakasetas diri olursa o orta saha direncini sağlayabilirsin. Durum bundan ibaret arkadaşlar. Maçı aşırı ayrıntılı konuşmaya gerek yok. Malatya 3’lü savunma ile çıkarak zaten gel beni rahat yen dedi. Trabzonspor’da 2. viteste oynayarak yendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir