Birbirinden Güzel 8 Müzik Filmi Önerisi

Müzik ve sinema her zaman birbirini tamamlayan elementler olmuştur. Müziksiz bir filmin varlığı şahsen içimi sıkıyor ve filmden soğumamı sağlıyor. İyi ‘soundtrack’li filmler ise her daim aklımda kalıyor. Bu konuya en iyi örnek benim için RocknRolla. Filmin zaten çok gaz bir film olması, müziklerin filmi daha da gaz bir hale getirmesi derken lise yıllarımda izlediğim RocknRolla hayatımın önemli bir kısmına etki etmişti. Dün yazmaya karar verdiğim ‘Müzik Filmleri Listesi’ içeriğinde RocknRolla yok fakat etkisi oldukça büyük. Bu içerikte daha çok müziğe odaklanarak aksiyonu ve gerilimi bir kenara bırakacağız. Aralarda bazı filmler drama içerecek, bazıları çizgi roman uyarlaması olacak. Belgesel filmleri (Lemmy gibi) bu listeye almayacağım çünkü şahsen bu listeyi sinema filmi izlemek isteyenler için oluşturuyorum. (Önemli Not; Belgesellere asla bir karşıtlığım veya garezim yok. Hatta belki ilerleyen zamanlarda sadece belgeseller üzerinden bir yazı da yazabilirim). Liste Rock ağırlıklı. Fakat listede Rock dışı bir film var. Rock sevmeseniz bile filmde seveceğiniz şeyler bulacaksınız inanın bana. Fazla uzatmadan listeye başlayalım.

1-YESTERDAY (2019)

Trainspotting, Slumdog Millionaire ve 28 Days Later gibi aksiyonu bol filmler ile bildiğimiz Danny Boyle’un son filmi olan Yesterday, 2019 yılında çıkmıştı. Filmin ismi The Beatles’ın bir parçasından gelmekte. Filmin konusu ise bir kaza sonucu birkaç insan hariç bütün insanlığın The Beatles’ı unutması ve baş karakterimizin (Himesh Patel oynuyor) The Beatles şarkılarının sözlerini ve müzikal kısımlarını hatırlamaya çalışarak bu parçalar ile hayatına devam etmesi. Şahsi fikrim listenin en iyi filmi değil ayrıca The Beatles sevmeyen biri olarak filmi sadece fikir sahibi olmak için izlemiştim. Aranızda The Beatles seven varsa filmi kaçırmasın derim. Tatlı bir aşk öyküsünü de içinde barındıran film çok yüksek bir IMDB puanına sahip olmasa da güzel vakit geçirebileceğiniz bir film. Ha bu arada Ed Sheeran ve Michael Kiwanuka da filmin oyuncu kadrosunda.

IMDB Puanı; 6.8

2-WALK THE LINE (2005)

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ford ve Ferrari filmi ile 2019 yılında Oscar adaylıkları bulunan James Mangold’un filmi Walk The Line 2005 yılında çıkmıştı. 3.10 Yuma Treni, Logan gibi aksiyonlu filmlerle ön plana çıkan Mangold, İdentity filminden sonra bu projeye el atmıştı. Başrollerinde Joker’den bildiğimiz Joaquin Phoenix ve ona eşlik eden Reese Witherspoon var. Film bir müzik efsanesi olan Johnny Cash’in hayat öyküsü aslında. 2003 yılında vefat eden Johnny Cash için yapılan bu film, Roy Orbison, Jerry Lee Lewis ve Elvis Presley gibi efsaneleri de barındırıyor. Joaquin Phoenix, Johnny Cash’in kendi tercihi bu arada. Filmde söylenen şarkılar da gerçekten başrollerin sesleri. Ayrıca Witherspoon autoharp isimli müzik aletini çalmayı öğrenmiş film için. Filmin süresinin biraz uzun olduğunu söylemem gerek o sebeple vaktiniz kısıtlıysa 2 saat 16 dakikalık bir filme başlamamanızı tavsiye ederim.

IMDB Puanı; 7.8

3-THE RUNAWAYS (2010)

metin, kişi içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Asıl mesleği fotoğrafçılık olan İtalyan Floria Sigismondi’nin ilk sinema filmi The Runaways, Joan Jett önderliğinde kurulan The Runaways grubunun hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Dakota Fanning ve Kristen Stewart’ın olduğu film, tamamı kadınlardan oluşan bir Rock grubunun hikayesi. 1975’te ortaya çıkıp 1979 yılında ortadan kaybolan grup (daha doğrusu Joan Jett ve Lita Ford sonradan kendi gruplarını kurarak baya bir üne kavuştular) kısa süreli ama büyük etki bırakan gruplardan biri olmuştu Rock tarihinde. Cherrie Curie’nin biyografik kitabından da birçok hikâye alınarak oluşturulan film 2010 yılında çıkmıştı. Çok iyi bir film olmamasına karşın eğlenceli vakit geçireceğinizi düşündüğüm bir film The Runaways. Özellikle Kristen Stewart harika diyemem ama Dakota Fanning’in oyunculuğu baya iyi.

IMDB Puanı; 6.5

4-THE DIRT (2019)

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Jackass filmleri ile bildiğimiz Jeff Tremaine Netflix özel filmi The Dirt ile baya sükse yapmıştı. Mötley Crüe grubunun hikayesini anlatan filmde Iwan Rheon, Machine Gun Kelly, Douglas Booth ve Daniel Webber grup üyelerini canlandırıyor. Rock-Metal dünyasının büyük bir kutuplaşma yaşadığı Mötley Crüe grubu tarihte en çok tartışılan gruplardan biri. Glam Metal’in öncü temsilcilerinden biri olan Mötley Crüe’nün konserleri, stüdyo kayıtları, yaptıkları partiler gibi birçok şeyi görmek mümkün bu filmde. Tabi grubun müziği sadece seks, uyuşturucu ve parti yapmaktan ibaret görmesi insanlara grubunu itici kılıyor. Şahsen ben de gruptan pek hoşlanmıyor ve dinlemiyorum fakat bazı şarkılarına da haksızlık yapmamak gerekir. Filme dönecek olursak çıktığı dönemde çokça izlenen, çokça tartışılan film, Mötley Crüe’nün çok satan otobiyografi kitabından esinlenilerek ortaya çıkarılmış. İzlerseniz eğer sıkılmayacağınıza eminim ama film olarak ne kadar beğenirsiniz şüpheli.

IMDB Puanı; 7.0

5-LETO (2018)

metin, poz içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Biraz Amerika ve İngiltere’den uzaklaşıp Rusya’ya yol alalım. Türkçede ‘Yaz’ manasına gelen Leto, çok tatlı bir film. Özellikle giriş kısmı zaten sizi direkt filmin içine çekiyor. Rusça ile aranız yoksa bile filmi seveceğinizden eminim. 80’lerin başında Leningrad’da Rock müziğe pek sıcak bakılmadığı, kaçak yollarla Lou Reed ve David Bowie kaset ve plaklarının memlekete sokulduğu bir dönemde geçiyor. Zaten tanınan bir müzisyen olan Mayk ve eşi Natalya ile tanışan ve müzisyenliğe adım atmak isteyen Viktor’un hikayesi insanı sıkmadan, eğlendirerek izletiyor kendini. Drama da bulunan filmde müzikler tek kelimeyle harika. Girişte bahsettiğim Soundtrack meselesini en iyi gösteren filmlerden biri Leto. Filmi izlemeden önce de rahatlıkla dinleyip Rus Rock’ını keşfedebilirsiniz. Özellikle ‘My Friends’ ve ‘Scum’ parçalarına dikkat derim baya iyiler. Meraklılar için liste hemen burada; https://open.spotify.com/album/7fguFlISjhDKDraGhkSyTh

IMDB Puanı; 7.3

6-WHIPLASH (2014)

metin, kişi içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Gelelim listenin en başarılı filmine. La La Land’in yönetmenliğini yapan Damian Chazelle’nin Whiplash’i, Miles Teller ve J.K Simmons’ın başrolde olduğu, Teller’in caz öğrencisi, Simmons’ın ise onun müzik hocası olduğu bir düzlemde geçiyor. Çok başarılı bir davulcu olmaya çalışan Teller’ın karakteri önüne dağ gibi çıkan, esip gürleyen ve bazen ona bir şeyler fırlatan hocası tarafından geliştiriliyor film boyunca. Ödüller bakımından da bol bir film. Film 87. Oscar töreninde ‘En İyi Ses Miksajı’, ‘En İyi Film Kurgusu’ ve ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüllerini aldı. Yardımcı erkek oyuncu ödülü J.K Simmons’ın bu arada hatırlatmakta fayda var. Çok iyi oyunculukların olduğu, müziklerin güzel olduğu ve dramanın bolca olduğu bir yapım Whiplash. Baştan belirteyim davul çalma sahnelerinin çoğu gerçek çalım değil. Filmin artı yanlarından biri Chazelle’in daha önceden de çektiği müzik filmleri bulunması ve işin hamuruna sahip olması diyebilirim. Bunun yanında hikayesi de gayet iyi ilerleyen, iniş ve çıkışların olduğu bir film olan Whiplash, kesinlikle izlemeniz gereken bir film. Ha bir de ‘Caravan’ isimli parçayı kesin dinleyin. Aklınız uçacak…

IMDB Puanı; 8.5

7-A STAR IS BORN (2018)

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

En sevdiğim aktörlerden biri olan Bradley Cooper bu sefer hem oyuncu hem de yönetmen. Yanında da çok tanıdık bir isim Lady Gaga var. Bradley Cooper’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan A Star Is Born, müzisyen olan Jackson Maine’in (Bradley Cooper) Ally (Lady Gaga) ile tanışmasıyla derinleşen bir film. Lady Gaga’nın oyunculuğu harika. Çok fazla oyunculuğu ile tanımasak da gelecek projeler için önünün açık olduğunu düşünüyorum. Daha fazla yapımda görmeyi de isterim açıkçası. Filme dönecek olursak iyi ‘Soundtrack’ kavramına örneklerden biri bu film. Radiohead, Johnny Cash ve Metallica sevdiğini bildiğimiz Bradley Cooper kendisinin de yazım ve müzikal kısımlarında bulunduğu çok güzel parçalar koymuş filme. Özellikle ‘Alibi’ ve ‘Black Eyes’ tavsiyemdir kesin dinleyin derim. Yesterday gibi içerisinde tatlı bir aşk hikayesi barındırıyor. Spoiler vermeyeceğim fakat film sizi vurabilir dikkat edin derim.

IMDB Puanı; 7.6

8-BEGIN AGAIN (2013)

metin, kişi içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ve geldik listenin son filmine. Begin Again, müzik filmleriyle aşina olduğumuz John Carney’nin güzel bir işi. 2007 yılında yaptığı Once’dan uzun yıllar sonra yine bir müzik filmi ile ekranlara dönmüştü Carney. Mark Ruffalo, Keira Knightley, Hailee Steinfeld, Adam Levine, CeeLo Green ve James Corden gibi isimlerin bulunduğu kadrodan kötü bir şey görmek imkânsız gibiydi zaten. Eski ihtişamlı günlerinden uzaklaşmış bir müzik yapımcısı olan Dan (Mark Ruffalo) bir açık mikrofon etkinliğinde Gretta (Keira Knightley) ile karşılaşınca tüm hayatı değişir. İkili arasındaki dostluk, müzik konuşmaları Corden’ın komik karakteri derken film akıp gidiyor. Bu listedeki çoğu film güzel vakit geçirmenizi sağlar eminim ama Begin Again bunların en tepesinde olacaktır. Lou Reed ve Radiohead sevdiğini bildiğimiz Mark Ruffalo’nun rolü de ayrıca dikkate değer.

IMDB Puanı; 7.4

Bu liste burada bitti fakat sanmayın ki devamı gelmeyecek. Yakın zamanda yeni 8 film ile ikinci liste gelecek. O zamana kadar bütün filmleri izleyip güzel yorumlar yapmanızı bekliyor olacağım. Benden şimdilik bu kadar. Size keyifli seyirler dilerim.

 

Latest posts by Burhan Umut Korkmaz (see all)

Burhan Umut Korkmaz

Grup ve albüm incelemeleri yapıp, Rock müzik ve tarihi hakkında yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir