Müzik Filmleri İkinci Liste

Geçen günlerde yayınladığım müzik filmleri listesinin ikincisi ile karşınızdayım. Geçen listede bahsedemediğim 8 filme bu listede yer vereceğim. İlerleyen dönemlerde film sayısına göre belki üçüncü bir liste daha gelebilir. Bu listede benim için çok özel iki film var. Defalarca izlediğim nadir filmlerden olan School Of Rock listenin avangardı. IMDB puanlarına bakarak film seçen biri olan ben için bu filmi düşük puanla görmek beni üzüyor her zaman ama hepimiz insanız ve hata yaparız neticede. Uzun lafın kısası diyerek listeye başlayalım.

1-MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (2020)

2020 yılının Ağustos ayında vefat eden Chadwick Boseman’in oynadığı son film olan Ma Rainey’s Black Bottom listenin Rock müzikle ilgisi olmayan nadir filmlerinden. Böyle demek de pek doğru olmaz tabi Rock’ın kökleri Blues’dan gelir fakat listenin geri kalanına bakınca demek istediğimi anlayacaksınız. Film, tarihin ilk kadın Blues vokallerinden biri olan Ma Rainey’in bir kayıt gününü anlatıyor. Müzik piyasasının ve genel yaşantının beyaz-erkek egemen olduğu 1920’li yıllarda ortaya çıkıp piyasanın ayarları ile oynayan Ma Rainey, Blues’un kraliçesi olarak biliniyor. Bu arada hatırlatmakta fayda var aslında Ma Rainey’s Black Bottom, August Wilson’ın 1982 yılından 1984 yılına kadar sahnelediği bir tiyatro oyunu. Bu film ise tiyatronun sadece bir parçası. Genel olarak çok iyi bir film değil fakat 1920’li yılların ABD’sini anlamak, müzik dünyasının o dönemki durumunu görmek için iyi bir kaynak. Boseman ve Viola Davis’in iyi oyunculukları ile kendini izleten film, Boseman’ın ‘En İyi Erkek Film Oyuncusu’ Altın Küre ödülü kazanmasını sağladı. İzlediğim filmlerinde gayet iyi oyunculuklar sergileyen Boseman’i yeniden anmış olduk böylece diyerek ikinci filme geçiyorum.

IMDB Puanı; 7.0

 

2-CONTROL (2007)

Anton Corbijn’in bana göre en iyi filmi olan Control, Joy Division grubunun solisti Ian Curtis’in hayat hikayesini anlatıyor. Sam Riley’nin Ian Curtis’i oynadığı film yalnızca 4 sene birlikte kalan Joy Division’ın da güzel bir özeti. Ian Curtis’in hayatını bilmeyenler için spoiler vermeyeceğim bu sebeple grubun neden dağıldığını araştırmadan filmi izlemenizi tavsiye ederim. Yönetmen Corbjin’in daha önce U2 ve Depeche Mode gibi gruplara belgesel yapmış olması ona müzik sineması için bir tecrübe katmıştı fakat Control Corbijn’in gerçekten en iyi işi haline geldi. Çok büyük bir Joy Division hayranı sayılmam eğer benim gibi pek Joy Division hayranı olmayanlarınız varsa filme bir şans verin derim. Duygu yoğunluğu yüksek bir film olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Önemli bir hatırlatma daha film siyah beyaz..

IMDB Puanı; 7.7

 

3-SING STREET (2016)

Bir önceki listenin son filmi olan ‘Begin Again’in yönetmeni olan John Carney’nin bir diğer müzik filmi Sing Street. Film, dini eğitimi ile öne çıkan bir okula zorunlu geçiş yapan Cosmo’nun (Ferdia Walsh-Peelo) müzik grubu kurma çabalarını konu ediniyor. Raphina (Lucy Boynton) ile tanışmasıyla devam eden film hem müzikleri ile hem de hikayesiyle insanı etkiliyor. ‘Soundtrack’i için de baya olumlu yorumlar yapabilirim. Özellikle ‘Drive It Like You Stole It’ ve ‘The Riddle Of The Model’ parçaları çok iyi. Zaten yönetmen Carney’nin de müzik filmleri ile haşır neşir olması filmi daha da iyi kılıyor.

IMDB Puanı; 7.9

 

4-SOUND OF METAL (2019)

2019 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olan Sound Of Metal, bir metal grubunun davulcusu olan Ruben’in (Riz Ahmed oynuyor) işitme kaybı yaşamasını konu ediniyor. İşitme kaybının başlaması ile tüm hayatı alt üst olan Ruben’in yeni yaşamına uyum sağlama sürecini izliyoruz film boyunca. 93.Oscar töreninde ‘En İyi Film’ de dahil olmak üzere birçok dalda aday olan film sadece ‘En İyi Ses’ ve ‘En İyi Film Kurgusu’ dallarında ödül alabildi. Riz Ahmed’in oyunculuğu çok çok iyi. Yönetmen Darius Marder’in de ciddi sayılabilecek ilk filmi olan Sound Of Metal kesinlikle izlenmesi gereken bir müzik draması. İlginç bir bilgi ses mühendisi Nicholas Becker, filmin yönetmeni olan Marder’i dünyanın en sessiz odasına götürüp sağırlığa farklı bir bakış açısı getirmesini sağlamış.

IMDB Puanı; 7.8

 

5-SCOTT PILGRIM VS THE WORLD (2010)

Scott Pilgrim Vs. The World aslında bir çizgi roman uyarlaması. Bryan Lee O’Malley’nin eseri olan Vs. The World 6 kitaplık serinin ikinci kitabı. Filme gelecek olursak tanıdığımız birçok isim var. Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Aubrey Plaza, Anna Kendrick, Alison Pill, Brie Larson ve Chris Evans filmin kadrosunu oluşturan isimlerden birkaçı. Filmin konusu bir Rock grubunun basçısı olan Scott’ın(Michael Cera) Ramona’ya (Mary Elizabeth Winstead) aşık olması ve Ramona’nın eski sevgilileri ile girdiği mücadele. Bir çizgi roman uyarlaması olduğu için aşırılıkları ve uçuk kaçıklıkları çok fazla. Yönetmeni Edgar Wright ise daha çok Cornetto Üçlemesi ve Baby Driver filmleri ile tanınıyor. Son derece eğlenceli vakit geçirmenize yardımcı olacak bir film Scott Pilgrim. Özellikle Brie Larson’un Metric’ten Black Sheep cover’ına dikkat. Bunların yanı sıra filmi izledikten sonra yaklaşık 1 sene önce filmin bütün ekibi toplanarak bir görüşme yaptı. Youtube üzerinden de bu videoya ulaşabilirsiniz.

IMDB Puanı; 7.5

 

6-BOHEMIAN RHAPSODY (2018)

Belki de herkesin bildiği o meşhur filme geldi sıra. Bohemian Rhapsody Queen’in ‘A Night At The Opera’ albümünün parçalarından biri. Muhtemelen de grubun en popüler parçası. Aynı isimle çıkan Bryan Singer filmi ise 2018 yılında çıktığı zaman gündemi epey bir yoğun tutmuştu. İnsanların gidip sinemada izlediği, Twitter’da hakkında konuştuğu bu film Türkiye’de de baya bir izleyici kitlesi bulmuştu kendine. Yaklaşık 630 bin kişinin sinemada seyrettiği Bohemian Rhapsody Türkiye’de en çok izlenen yabancı filmlerden biri. Filme dönecek olursak film Queen grubu ve tabi ki solist Freddie Mercury (Rami Malek) hakkında. Sıradan bir solistten çok daha fazla ön planda olduğu için Mercury’nin hikayesine film boyunca daha çok odaklanılıyor. Benim müzik dünyasında en çok haksızlık edilen müzisyenlerden biri olduğunu düşündüğüm Brian May (Gwilym Lee) ise filmde gayet iyi gösterilmiş. Oyuncu seçimi de ayrıca harika. Lee May’in neredeyse aynısı. Bunların dışında filmin sonundaki First Aid konser görüntüleri ile Malek’in oyunculuğunun karşılaştırıldığı birçok videoyu Youtube üzerinden bulabilirsiniz. Tek kelimeyle harika oyunculuk. The Usual Suspect ve X-Men serileri ile bilinen Singer ise kariyerine böyle bir müzik filmi ekleyerek çok yönlülüğünü göstermiş oldu.

IMDB Puanı; 7.9

 

7-SCHOOL OF ROCK (2003)

Şahsen izlediğim bir filmi tekrar izlemek için onu inanılmaz seviyor olmam ve her izlediğimde aynı zevki tekrar tadıyor olmam gerekiyor. School Of Rock’ta tam bu hisleri yaşatıyor bana. Televizyonda gördüğümde ya da herhangi bir dizi film platformuna yeni geldiğini görünce oturup izliyorum. Bu sebeple yaklaşık 6 7 defa izledim School Of Rock’ı. Hepimizin öğretmenleri oldu fakat Mr.S gibi havalı bir hocaya asla sahip olmadık. Rock bilgisiyle hocalık yapan, öğrencilerinin eline müzik aleti ve fırsat veren aynı zamanda onları üretken olmaları için cesaretlendiren Mr.S’in çocuklarla yakaladığı güzel ilişkinin bir özeti film. Dewey Finn yani Mr.S (Jack Black) özel bir okula hoca olunca kötü giden müzik kariyeri farklı bir noktaya geliyor. Güzel müzik muhabbetlerinin olduğu çokça şarkının çalındığı bu filmin Imdb notu biraz düşük fakat filmden alacağınız zevk bu puanın kat ve kat fazlası. Bir de çocuk oyunculardan biri olan Kevin Clark maalesef bu sene içerisinde geçirdiği araba kazası sebebiyle vefat etti. Yönetmene gelecek olursak Richard Linklater zaten müzik ve gençlik filmleri yapma konusunda bir usta. Everybody Want Some ve Dazed and Confused gibi iki önemli gençlik filmini yapan Linklater, daha çok Before serisi ile tanınıyor. Filmde çalan parçaların her birini seveceğinize eminim.

IMDB Puanı; 7.1

 

8-ONCE (2007)

Once daha önceki listede bahsettiğim Begin Again ve bu listede yer alan Sing Street’in yönetmeni olan John Carney’in ikinci uzun metrajlı filmi. Bir sokak müzisyeni Guy (Glen Hansard) ile Girl’ün (Marketa Irglova) tanışmasıyla olaylar gelişiyor. Bu arada karakterlerin teknik olarak bir ismi yok guy ve girl olarak geçiyorlar gerçekten filmde. Tanışmalarının ardından müzik konuşmaları ve yanlarına birkaç müzisyen daha alıp albüm yapma çalışmalarını izliyoruz filmde. Film iyi bir drama filmi ama müzik sahneleri de gerçekten güzel.

IMDB Puanı; 7.8

Evet müzik filmleri listesinin ikincisi olan bu listenin de sonuna geldik. Bu liste benim en sevdiğim filmlerden biri olan School Of Rock’ı barındırdığı için bence daha iyi liste ?. Şaka bir yana bu listede hem puanı daha yüksek hem de kişisel zevkime daha çok uyan film var. Bu sebeple ikinci listeden daha iyi olduğunu söyleyebilirim. İki film listesinden sonra belki bir belgesel listesi de gelebilir. Takipte kalın.

 

 

Latest posts by Burhan Umut Korkmaz (see all)

Burhan Umut Korkmaz

Grup ve albüm incelemeleri yapıp, Rock müzik ve tarihi hakkında yazılar yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir