Özel Olmadan Önce: Mourinho

Jose Mourinho son 20 yılda futbol dünyasının en büyük aktörlerinden biri oldu. Kendi deyimiyle ‘’özel biri’’ olmadan önce ise Barcelona’da Bobby Robson’ın tercümanı olarak ilk sınavını vermişti.

Mourinho 1996 yılında Barcelona’ya Bobby Robson’ın yardımcısı olarak gelirken bu hamle, şüpheyle karşılanmıştı. İspanyolca bilmeyen Robson, Porto’da beraber çalıştığı ve İngilizce İspanyolca ve Fransızca bilen Mourinho’yu yanında istedi. Genç Portekizli başlarda sadece tercümandı ancak hızla bir tercümandan fazlası oldu. Robson, Mourinho’yu bir sonraki hafta karşılaşacakları rakipleri izlemeye gönderiyordu. Ve Mourinho, hazırladığı keşif raporlarıyla İngiliz hocayı etkilemeyi başarmıştı.’’Birinci sınıf raporlar hazırlıyordu, hayatımda gördüğüm en iyi analizlerdi. 30’lu yaşlarda ve futbol oynamamış biri bana kusursuz raporlar veriyordu’’ diyerek Robson ne kadar etkilendiğini belirtiyordu.

Özel Olmadan Önce:  Mourinho - dislokasyon922.com

Barcelona’da Robson ve Mourinho’yu zorlu bir görev bekliyordu. Kulübü dört sene üst üste şampiyon yapıp, 1992’de ilk Avrupa zaferine ulaştıran efsane Johan Cruyff’un ayrılmasından sonra beklentiler yine çok yüksekti. Genç Mourinho’nun Barcelona’da kendisini göstermesi uzun sürmedi. Kulüp başkanı Nunez ona sadece tercüman olarak hitap etse de Mourinho oyuncuların saygısını kazanmıştı. Takım kaptanı Pep Guardiola’yı etkilemiş, İspanyolca ve Katalanca sürekli taktik konuşmaya başlamışlardı. Tüm oyuncuların saygısını kazanan Mourinho bazı hazırlık maçlarında takımı bizzat yönetmişti. Bir bakıma Barcelona onun çalıştırdığı ilk takımdı.

Oyunculara ve Katalan basınına kendisini kanıtlayan Mourinho’nun zorlu bir görevi daha vardı. Takıma yeni katılan brezilyalı yıldız Ronaldo’nun Barcelona’ya alışmasını sağlamak. Fenomen yıldızla da kurulan iyi ilişki Ronaldo’nun kariyerinin en iyi sezonunu geçirmesini sağladı. Mourinho bunu ‘’yıldız oyuncularla çalışırken özellikle insani ilişkiler bakımından bir şeyler öğreniyorsunuz. Onlara bazı şeyleri söylerken haklı olduğunuza inandırmalısınız. Hoca ne derse haklıdır klişesi orada geçerli olmuyor, Ronaldo’ya muhteşem bir gol atıp 89 dakika sahada gezinmenin anlamsız olduğunu defalarca söyledik.’’ diyerek yıldız oyuncuyla ilişkisini anlatıyordu.

Özel Olmadan Önce:  Mourinho - dislokasyon922.com

Özel Olmadan Önce:  Mourinho - dislokasyon922.com

Robson’ın İspanya’daki tek sezonunda Kral Kupası, Süper Kupa ve Kupa Galipleri Kupası kazanıldı. Ancak lig şampiyonluğu gelmeyince İngiliz hoca gönderildi ve yerine başkan Nunez’in istediği Van Gaal getirildi. Robson’ın ayrılmasına rağmen Mourinho Barcelona’da kaldı. Teknik direktörlüğe başlamak istemesine rağmen Hollandalı hocanın teknik ekibindeki görevine devam etti. Van Gaal döneminde de çalışıp kendini geliştirdikten sonra 2000 yazında Benfica’nın başına geçti. Benfica’da başarısız olsa da bir diğer Portekiz devi Porto’yu 2004’te Şampiyonlar Ligi şampiyonu yaptı ve İngiliz devi Chelsea’nin başına geçti, artık özel bir adamdı.

 

Latest posts by İlker Saygın (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir