Lider’den Geçit Yok!

Kötü başlanan sezonda yakalanan etkileyici bir seri Beşiktaş adına son buldu. Alanya deplasmanına umutlu giden Beşiktaş, Aboubakar’ın penaltısıyla “Acaba mı?” dese de İstanbul’a puansız döndü.

 

İLK 11 SEÇİMİ

Beşiktaş uzun bir süre sonra ideal 11’inde cezalı ya da sakat olmadan gitti Alanya’ya. Sergen Yalçın da maç önü röportajında kulübedeki bolluktan dolayı sevinçli olduğunu ifade etti. Ancak yine de kadro tercihinde eleştirilebilecek noktalar vardı. Üst üste 2 harika maç çıkaran Necip-Montero ikilisinin bozulup Welinton’un tekrardan formayı kapması üzerine epey tartışma yürütülebilir. Ancak en büyük tartışma konusu orta saha kurgusu olacaktır. Rakibin topla haşır neşir hücumcularına önlem olarak Dorukhan-Atiba-Josef üçlüsüyle maça başlandı ancak bunun pek de fayda sağlamayacağı maç öncesinden belliydi ve nitekim öyle oldu.

 

İLK DEVRE

İlk devrenin net hâkimi ev sahibiydi. Maça muazzam bir tempoyla başlayan Alanyaspor, Beşiktaş’ı da pasla çıkarmamaya niyetliydi. İlk devre boyunca tamamen Utku ve Welinton’un uzun toplarından medet uman Beşiktaş, yaratıcılıktan fazlasıyla uzak orta sahasından da istediği katkıyı alamıyordu. Alanyaspor’da Moubandje’nin yokluğunda kanat orijinli bir oyuncu olan Tayfur sol bekte maça başladı. Doğal olarak Sergen Yalçın da genelde ataklarını onun kanadından getirmeye çalıştı. Özellikle Dorukhan’ın sürekli Ghezzal’ın merkeze gelmesiyle açtığı boşlukları değerlendirmesi Alanyaspor savunmasında ciddi tehditler yaratıyordu. İlk 25 daikika ciddi bir atak olmamıştı ki, Alanyaspor’un penaltısı geldi. Bakasetas penaltıyı gole çevirince Beşiktaş için sıkıntılı dakikalara girmiş bulunduk.

Sezon içerisinde en etkili oyunlarını açık savunmalara karşı veren Beşiktaş skor olarak geri düşünce ister istemez paniklemeler baş gösterdi. Bu paniklemeler Dorukhan ve Rosier’in kırmızıya yakın agresif oyunlarında kendini gösterdi. Bu sırada Larin’in pasında Ghezzal’ın kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyon belki de siyah-beyazlılar adına maçın en tehlikeli atağıydı ancak kaleci Marafona açıyı iyi kapattı. Pres kuvveti için 11’de başlayan Dorukhan ise bu kısır oyunda hepten göze batıyordu. İlk yarı başka gol olmazken 1-0’lık skorla gidildi soyunma odasına.

 

2.DEVRE

İlk yarının sonlarında Rosier’in gereksiz agresiflikleri olmasaydı muhtemelen Dorukhan yerine Mensah oyuna dahil olacaktı. Ancak Rosier ciddi anlamda göze batınca Dorukhan sağ beke kayarken Mensah, Atiba-Josef ikilisinin önünde oyuna dahil oldu. Bununla birlikte ilk yarının siliklerinden Larin yerine de N’Koudou 2. yarıya başladı. Mensah’ın fazlasıyla eleştirilmesine rağmen Sergen Yalçın’ın “büyük maç” planında ne kadar önemli yere sahip olduğunu burada ve Kartal Analiz’de defalarca belirtmiştim. Alanyaspor skoru yakalamasına rağmen ön alanda yaptığı presten hiç taviz vermeyince N’Koudou ve Mensah gibi isimler arkada yakalanacak boşluklardan yararlanabilirdi. İlk 15 dakika kıpırdansalar da ikisinin de son pas yeteneği vasatın altında olduğu için ataklar bir türlü sonlanamıyordu. Formda Aboubakar da uzun süre sonra en verimsiz maçını geçiriyordu. Saha içi uyumunun son derece yüksek olduğu Larin de oyundan alınınca tamamen etkisiz hâle geldi.

Geri düştüğü hiçbir maçta 3 puanı bulamayan Beşiktaş için bu maç da pek farklı olacak gibi gözükmüyordu. Rakip merkezden delinemeyince gözler kenarlara çevrildi ancak oradan da istenen verim alınamadı. 3. bölgede gözle görülür şekilde yaratıcılık sıkıntısı çeken Beşiktaş adına Oğuzhan en büyük silahken ancak 83. dakikada oyuna dahil olabildi. Onunla birlikte giren Güven 90. dakikada yerde kalınca Aboubakar’ın penaltısıyla  skor 2-1’e gelse de karşılaşmadan başka gol sesi çıkmadı ve Çağdaş Atan eski hocası Sergen Yalçın’ı mağlup etmesini bildi.

 

MAÇIN ARDINDAN

6 Kasım’daki Gazişehir mücadelesinin akşamında hangi Beşiktaşlıya sorsanız önümüzdeki 4 haftadan 9 puan çıkarılmasını düşünmeden kabul edecektir. Üst üste gelen 3 galibiyetin ardından bile muhtemelen pek çok kişi Alanya deplasmanından galibiyetle çıkılması konusunda ümitsizdi. Ancak takım bu kadar formda giderken, kimya bu kadar oturmuşken lider Alanyaspor’u deplasmanda yenmek hiç fena olmazdı. Galip gelinseydi şampiyonluk naraları atılmaması gerekirdi, mağlup olunca da karalar bağlamanın anlamı yok. Sezon sonuna kadar Galatasaray karşılaşması hariç korkuyla beklenecek bir maç yok diyebiliriz. Görece daha kolay bir fikstüre girilmesi gelecek adına umut vaat ediyor. Ancak artık kronik problemler hâline gelen Ljajic, Welinton gibi sorunlar artık bir şekilde belirsizlikten kurtulmalı. Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Eren Eroğlu
Latest posts by Eren Eroğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir