İyi Oyun Galibiyeti Getirdi

Formda Beşiktaş, üst üste gelen Başakşehir ve Fenerbahçe galibiyetlerinin ardından bir diğer İstanbul takımına karşı da sahadan mutlu ayrıldı. Özellikle deplasmanlarda uzun süredir zorlanılan Kasımpaşa’ya karşı 3 puan 3 golle geldi.

 

İLK 11 SEÇİMİ

Fenerbahçe maçında sezonun en iyi performanslarından birine imza atan 11 büyük oranda korundu. Ersin’in cezasıyla kaleyi devralan Utku, bu maçta da Sergen Yalçın’ın güvendiği isimdi. Rosier-Rıdvan gitgide yükselen formlarının karşılığını alırken en büyük sürpriz defansın göbeğinden geliyordu. Kadıköy galibiyetinin mimarlarından Necip yerine Welinton kadroya dahil olmuştu. Orta üçlüde Atiba’yla Mensah’ın yanına, Josef’in sakatlığıyla Dorukhan eklenirken Larin yerine de N’Koudou solda görev alıyordu.

 

İLK DEVRE

Takım kimyasını yavaş yavaş oturtmaya başlayan Beşiktaş maça hızlı bir giriş yaptı. Henüz maçın başlarında oyunu tamamen rakip yarı sahaya yıktı. Sezonun başından beri deplasmanda oynadığı maçlarda hep eleştirilen Kasımpaşa’nın maça agresif bir giriş yapmayacağı belliydi. Daha çok Welinton’un uzun toplarıyla savunmada boşluk arandı. Beşiktaş, sezon başındaki kapanan savunmaları açamama sorununu Larin’in sol kenara yerleşmesiyle çözmüş gibiydi. Larin’in cezalı olduğu bir senaryoda Güven’in ilk 11’de başlayacağını tahmin ediyordum fakat Sergen Yalçın, en büyük katkısını kontra temelli oyunlarda veren N’Koudu’yla başlayarak beni şaşırttı diyebilirim. Ki N’Koudou da içeri çevirdiği birkaç cılız topun yanında pek de etkili olamadı. Bunun üstüne bir de orta sahanın hayli etkisiz olması eklenince Beşiktaş özellikle ilk yarım saat ciddi bir fırsat yakalayamadı.

İlk yarı boyunca en fazla dikkat çeken hususlardan biri Mensah’ın kapanan savunmalara karşı ne kadar zorlandığıydı. Ganalı, hızlı kontralarla fırsat aranan büyük maçlarda ne kadar etkili bir silaha dönüşüyorsa kapalı savunmalara karşı bir o kadar etkisiz hâle geliyor. Oyun görüşünün ve pas yeteneğinin mevkisine göre oldukça düşük olması onun en büyük dezavantajlarından biri. Rosier-Ghezzal kanadı maçın geri kalanında da olacağı gibi ilk devre için de en büyük silahlardan biriydi. Sergen Yalçın’ın Fenerbahçe maçındaki planına benzer bir kurguyu bu maçta Fuat hocadan izledik. Kaybedilen toplarda çok çabuk bir şekilde geri dönüp ceza sahasında birden çoğalıyorlardı. Beşiktaş’ın kaybettiği toplarda çıkılan hızlı ataklar da en büyük tehdit unsuruydu.

Abou Sazı Eline Alıyor

Topa daha fazla sahip olunan maçlardaki üretim sıkıntısı tekrar baş gösteriyordu ki 45+3’de ilk yarının kötülerinden Mensah çıktı sahneye. Aboubakar’ın harika bir çalım üzerine soldan çevirdiği topta Ramazan sektirince Mensah düzgün bir vuruşla skoru 1-0’a getirirken siyah-beyazlı formayla ikinci golüne imza atıyordu. Devreye golle gidilmesi takımda moralleri yükseltirken Kasımpaşa için de panik dakikaları başlıyordu.

İKİNCİ DEVRE

İkinci yarıya da baskılı giren taraf Beşiktaş’tı. Üst üste Mensah ve Atiba’yla yakalanan fırsatlardan eli boş dönen Beşiktaş, 54’te Hadergjonaj’ın atılmasıyla 10 kişi kalan Kasımpaşa karşısında iyiden iyiye rahatladı. Zaten Beşiktaş’ın hâkimiyetinde geçen oyunun kırmızı sonrasında tamamen tek kale hâline gelmesi beklenirken Paşa, bu dakikalarda etkili fırsatlar yakaladı ancak hiçbirinden yararlanılamadı. Bu atakların üstüne kontrolü tekrar eline almaya başlayan Beşiktaş, 68’de 2-0’ı yakaladı. Ghezzal’ın yerden kestiği topta Atiba farkı 2’ye çıkardı. Atiba’nın sürekli altıpas ve çevresinde dolaşmaya başlaması istatistiklere doğrudan etki etmeye devam ediyor.

Golden sonra da etkili oyununu sürdürmeye devam eden Beşiktaş, Atiba’nın golünden 7 dakika sonra bu kez Aboubakar’la golü buluyordu. Rosier’in açtığı ortada Fenerbahçe maçında attığı golün bir benzerini atan Kamerunlu, iyi oyununu bir de golle süslüyordu. Aboubakar’ın bireysel becerisinin yanında bir diğer atlanmaması gereken şey de Ghezzal’ın goldeki payı. Atiba’ya asisti yapan Cezayirli bu kez Rosier’e bıraktığı usta işi topla takımı pozisyona soktu. Derinde bekleyen takımlara karşı haftalarca eleştirdiğimiz Beşiktaş, bu maçta attığı 3 golle oyundaki iyileşmeleri gözler önüne serdi.

MAÇIN ARDINDAN

Deplasmanda kaybedilen Gaziantep maçının ardından zorlu bir fikstüre giren Beşiktaş, Alanya maçı öncesinde 3/3 yapmayı başardı. Başakşehir ve Fenerbahçe maçlarında ekstra eforla oynanan kontra oyunlarından sonra daha fazla topla oynanacak Kasımpaşa maçı ciddi bir sınav olacaktı ve Beşiktaş bu sınavdan da başarılı ayrıldı. İsim isim bakacak olursak Rosier-Ghezzal kanadı gittikçe ligin en tehlikeli kanatlarından biri olmaya başlıyor. Ghezzal’ın içeri devrilerek açtığı boş alanları Rosier gayet iyi kullanıyor. Rıdvan’ın formayı kapmasıyla yükselen formu izleyenleri sevindirmeye devam ediyor. Dorukhan’ın kesici özelliğinden zaman zaman fayda sağlanıyor fakat Josef’in savunma önündeki rolünü tam olarak karşılayamadığı aşikâr. Oğuzhan’ın oyuna girdikten sonra gösterdikleri oldukça sevindirici. Topa daha fazla sahip olunduğu zaman Mensah’ın defektleri iyiden iyiye ortaya çıkarken oyun aklı ligin çok üzerinde olan Oğuzhan sürpriz bir şekilde formayı kapabilir. Aboubakar ve Ghezzal kalitelerini ortaya koydukça galibiyetler devam edecektir. Alanyaspor maçı sonrası görüşmek üzere.

Eren Eroğlu
Latest posts by Eren Eroğlu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir