İo ve İnek Zeus Efsanesi

İo, nehir tanrısı ve aynı zamanda Argos’un kralı olan İnakhos’un kızıdır. Bir rahibe olan İo’nun güzelliğinden tanrılar tanrısı Zeus büyülenir. İo’nun olduğu Hera Tapınağı’na gelir ancak İo tarafından reddedilir. Bunun sonucunda İo’nun uykusunda Zeus ona tebelleş olur. İo’nun babası İnakhos bir kâhine danışır. Kâhin, ülkesi ile kızı arasında seçim yapmasını söyler. Bunun üzerine İnakhos kızı İo’yu ülkesinden kovar. Zeus, ülkesinden kovulan İo’nun peşine tekrardan düşer fakat bu sefer biçim değiştirmiştir. Zeus’un eşi ve ablası olan Hera, Zeus’un hareketlerinden şüphelenir. Zeus, İo’yu gizlemek için onu inek haline getirir ve bu hayvan ile ilişkide bulunmadığına dair Hera’ya yemin eder. İkna olmayan Hera, ineği kendisine hediye olarak ister. Zeus çaresizce ineği eşi Hera’ya hediye etmek zorunda kalır. Hera aldığı hediye ineği Argos Panoptis denilen yüz gözü olan bir canavarın korumasına bırakır ve Zeus’tan uzaklaştırır. Bunun üzerine Zeus’un yardımına oğlu Hermes yetişir. Hermes bu canavarı öldürür. Hera ise bu olaylar karşısında İo’yu bulunduğu yerden kaçırtmak için bir sinek yollar. Böylece İo, ‘Bosporus’ öküz geçidi yani İstanbul Boğazını geçerek kaçar.

İo kaçışı sırasında Kafkasya’da zincirlenmiş olan Prometheus ile karşılaşır. Prometheus, İo’ya gelecekte insan haline tekrar döneceğini ve onun soyundan Herakles yani Herkül’ün doğacağını söylemiştir. İo, Kafkasya’dan Mısır’a gider ve Zeus tarafından tekrar insan formuna getirildikten sonra Mısır kralı Telegonus ile evlenir. Bir rivayete göre İo’nun Mısır’a gitmesinden sonra Hera ve Zeus bir anlaşma yapmışlardır. Anlaşma şöyledir; Zeus, İo’nun peşini bırakacaktır ve onunla bir temas kurmadan İo’yu bir erkek çocuğuna hamile bırakacaktır. Hera bunu kabul eder ve İo’yu insan formuna tekrardan dönüştürür. İo hamile bir şekilde insan haline döner. Epophus ismini verdiği bir erkek çocukla Mısır’a yerleşir. Yerleştikleri bölgede tanrı soyundan geldiklerine dair bir dedikodu ortaya çıkar ve bu dedikodular sonucu bölge halkı İo’ya ve oğlu Epophus’a tapınmaya başlarlar. Epophus, manevi babası Telegonos’tan sonra Mısır tahtına çıkar ve kral olur. Memphis ile evlenir ve Libya adlı bir kızları olur. ‘Zincire Vurulmuş Prometheus’ tragedyasında da bu hikâye yer almaktadır.

İo’nun bir inek olarak geçtiği İstanbul Boğazı, (Bosphorus) adını bu efsaneden almaktadır. Tarihçi Herodot da Persler ve Yunanlar yani Avrupa ile Asya arasındaki savaşın kaynağının kız kaçırma olayları olduğunu ve ilk örneğin İo olduğunu yazmıştır. İo’nun Fenikeli gemiciler tarafından kaçırılmasına Yunanlılar Europe’yi kaçırarak cevap vermişlerdir. Argonoutlar tarafından kaçırılan Medeia’ya karşılık olarak da Paris’in Helena’yı kaçırmasıyla Troya Savaşı yaşanmıştır.

 

Latest posts by Burhan Umut Korkmaz (see all)

Burhan Umut Korkmaz

Grup ve albüm incelemeleri yapıp, Rock müzik ve tarihi hakkında yazılar yazıyorum.

One thought on “İo ve İnek Zeus Efsanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir