İngiltere-Hırvatistan: Sıkıcı, Geleneksel, Etkili

Euro 2020 Öncesi İngiltere: Southgate’in Kartları

İngiltere’nin Euro 2020 sürecini takibe, devam ediyoruz. İngiltere’nin Euro 2020 öncesi son durumunu değerlendirdiğim bir önceki yazıyı yukarıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

İlk 11

Hırvatistan maçında Southgate beklenmeyen bir kadro çıkardı. Çıkan kadro çok tartışıldı. Kadrosunda Luke Shaw ve Ben Chilwell gibi iki kaliteli sol bek bulunduran Southgate, maça sol bekte Kieran Trippier ile başladı. Trippier’in sol bekte başlaması İngiltere için bir ilk değil. Fakat yine de Şampiyonlar Ligi şampiyonu takımın sol beki Chilwell’in kadroda dahi olmaması herkesi şaşırttı.

Bir diğer sürpriz de sol kanattaydı. Southgate sol kanatta Sterling’i sahaya sürmüştü. Grealish veya Rashford yerine son zamanlarda formda olmayan Sterling’in ilk 11 başlaması İngiltere’de homurdanmaları artırmıştı.

İngiltere kağıt üstünde sahaya 4-2-3-1 dizilimiyle çıkmıştı. Fakat sahada görünen dizilim -hem toplu hem de topsuz oyunda- Phillips’in sağ iç, Mount’un sol iç oynadığı bir 4-3-3’e daha yakındı. Saha içinde, ilk 11’den daha fazla dikkat çeken sürprizler vardı.

İngiltere daha önce de 4-3-3 oynamıştı. Fakat bu 4-3-3’te Walker stoper gibi konumlanıp savunmayı 3’lüyordu. Bu kez hem Walker hem de Trippier çizgiye yakın, kanat beki olarak oynuyordu.

Sürpriz Plan

İngiltere maça etkili başladı. Hırvatistan kalesinde sık sık pozisyon bulan İngilizler, bu pozisyonlardan faydalanamadılar. İngitere, alıştığımızın aksine, savunmadan kısa paslarla çıkmaya çalışmıyordu. Aslında Hırvatistan çok etkili bir pres yapmamasına rağmen İngiltere sık sık uzun pas deniyordu.

Hırvatistan 2. bölgede (orta blokta) 4-4-2 ile savundu. (Mavi Çizgi: Hücum Hattı) (Yeşil Çizgi: Savunma Hattı)

Hırvatistan orta blokta savunma yaparken, Hırvatistan’ın savunma hattı ileride pozisyon alıyordu. Southgate hızlı oyuncularıyla, geleneksel bir yöntemle, rakip savunmanın önde olmasından faydalanmak istedi. Oyun kurulumunda 2-3 (Stones, Mings – Walker, Rice, Trippier) şeklinde dizilen İngilizler, kısa paslarla rakibin hücum hattını ileri çekmeye çalışıyor, sonrasında da rakip savunmanın arkasına uzun paslar atıyorlardı. İngiltere’nin hücum hattında Kane sıklıkla geriye yaklaşırken Sterling, Foden ve Mount sıklıkla savunma arkasına koşu atıyorlardı. İngilizler bu sayede rakibinin hücum ve savunma hattı arasındaki mesafeyi de açmaya çalışıyorlardı.

İngiltere uzun pasları, özellikle ilk yarıda, sıklıkla sol kanattan denedi. İngiltere rakibini sadece dikey olarak değil yatay olarak da açmaya çalıştı. Bu amaçla İngilizler, oyunu olabildiğince geniş alana yığmaya çalıştılar. Geniş alandaki tek plan da uzun top planı değildi.

Rotasyonlar

İngiltere geniş alanlarda çok fazla pozisyon rotasyonu yaptı. Yine ilk yarıda özellikle sol kanatta bu rotasyonlar üzerinden pozisyon üretmeye çalıştılar. Bu rotasyonlar Sterling, Mount ve Kane üzerinden gerçekleşirken; zaman zaman Trippier de bu rotasyonlara katılıyordu.

Mount çizgiye açılırken Sterling içe yaklaşıyor, Kane de Mount’un boşalttığı alana giriyordu.
Hırvatistan’ın sağ kanat oyuncusu Trippier’e prese gidiyor, sağ bek oyuncusu da Mount’u takip ediyordu. Kane ise rakip stoperleri sabitleyip, stoperlerin Sterling’e prese çıkmasını engelliyordu. Bu sayede Sterling’e topu alabileceği büyük bir alan açılıyordu.

Eğer stoperler Sterling’i takip ederse bu kez savunmanın arkasında, penetre edilebilecek, daha büyük alanlar oluşabiliyordu.

Mount çizgiye açılarak rakip beki, Sterling de içe yaklaşarak stoperi çekiyor. Savunmanın arkasında büyük boşluk oluşuyor. Phillips bu bölgeye koşu yapıyor fakat pozisyon ofsayt ile sonuçlanıyor.

İlk yarıda sıklıkla sol kanatta rotasyonlar yapan İngilizler, ikinci yarıda aynı rotasyonları sağ kanatta da yapmaya başladı. Bu rotasyonlardan birisi de gol ile sonuçlandı.

Sterling’in Golü

56. Dakikada İngiltere, Walker ile sağ kanattan hücuma başlıyordu. Top Walker’a gelirken rakip sol kanat oyuncusu da Walker’a prese geliyordu.

Top Walker’a geldiğinde rakip kanat prese geldi. Aynı zamanda Foden da kanada açılıyor ve bek oyuncusunu kendisiyle beraber çizgiye çekiyordu.

Walker ve Foden’ın merkezde açtığı alana Phillips tam zamanında bir koşu yaptı.

Top Phillips’e geldiğinde Kane çapraz koşu atarak stoperleri kendisiyle beraber çekti ve Sterling’e alan açtı.

Phillips dribling ile topu kurtardı ve Sterling’e golü attırdı.

Savunma

İngiltere önceki maçlarındaki savunma kurgusuna benzeyen bir kurguyla oynadı. İngilizler dar bir 4-3-3 ile 2. bölge savunması yaptı.

Ön 3’lüde Kane rakip oyun kurucuyu (Genellikle Brozovic) gölge markaj altına alırken, Foden ve Sterling -önceki maçlarda olduğu gibi- half-space’de pozisyon alıyorlardı. Orta saha 3’lüsünde Mount ve Phillips rakip orta sahayı takip ederken, Rice ise savunmanın önündeki alanı koruyordu.

Kane’in gölge markajı İngiltere’nin savunmada zayıf noktası oldu. Özellikle Hırvatistan topu beklerine ulaştırdığında, Kane markaja devam etmiyordu. Bu sayede Hırvatistan merkezde boşluklar buldu.

Kane, Brozovic’in pas açısını kapatıyor.
Sadece 3 saniye sonrası. Kane rakip stoperin açısını kapatmaya giderken, merkezde Brozovic boş.

Hırvatlar 2. bölgeye geldiğinde İngilizler, 4-1-4-1 şeklinde sahaya enlemesine kapattılar.

İngilizler rakiplerinin 2. bölgedeki ilerlemesini engelleyememiş olsalar da kendi 1. bölgelerinde iyi bir savunma yaptılar. Nitekim Hırvatistan maç boyunca sadece 0.37 xG üretti.

Sonuç

Southgate Euro 2020’ye bir gaz ile toz bulutunun içinde başladı. Southgate’e karşı olan güvensizliğin artmasının yanına, oyuncuların sakatlık durumlarını ve Southgate’in sıradışı tercihlerini eklediğimizde İngiltere turnuvaya bir “büyük patlama” ile başlayabilirdi. Fakat Southgate, sıkıcı bir oyun pahasına, şimdilik bu gaz ve toz bulutunu birazcık dağıtmayı başardı.

Fakat bu oyunun sıkıcı olmasının yanında başka dezavantajları da var. Özellikle savunmada İngilizler, az pozisyon verseler de, çok da iyi bir iş çıkaramadılar. Ayrıca hücumda da uzun top oyunu her takıma karşı başarılı olamaz. Ama bu oyunun bir maç planından öte geçmesi de pek muhtemel görünmüyor zaten.

Abdul Kerim Atlı

Teşhis. Futbol.twitter.com/akerimatli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir