Gökhan Gönül: Son Mektup

Gökhan Gönül… Bu topraklarda yetişmiş bana göre dünyanın en iyi sağ beklerinden birisin sen. Hırsına, oyununa ve mücadelene hep hayran kaldım. Fedakârlıkların, sakat sakat oynamaların, bindirmelerin ve ruhun yer etti “gönül” ümde.

C:\Users\Lenovo\Desktop\gg77 milli0.jpg

Gençlerbirliği OFTAŞ’tan beri takip ediyorum. EURO 2008 performansın başta olmak üzere kaç yaşında olursan ol hâlâ en iyi yerli bek sensin. Bu değişir mi 10 yıl sonra? Onu da sanmıyorum. UEFA’da kanlar içinde yattığında bizim de “gönül” ümüz yanmıştı sanki. Fenerbahçe’den bize gelmesini isteyeceğim nadir futbolculardan biriydin. Keşke gelmeseydin kaptan da daha da yücelteceğin imajın yerle bir olmasaydı bende.

Siyah Beyaz Bir Hikaye

2016 yazında uzun bir aradan sonra Şenol Güneş ile gelen şampiyonluk ve takım ruhuna rağmen Beşiktaş’ın hâlâ istenilen seviyede sağ beki yoktu. Tam bu sıralarda sözleşmesinin sonuna gelmiş Gökhan Gönül ile anlaşıldı. İnanılmaz keyifliydim. Şampiyonluk sonrası ezeli rakibin en iyi ve en sevdiğim oyuncusunu kapmıştık. Sözleşmeye imza atarken verdiğin sözü asla unutmadım. “Beni kötü oynarken görebilirsiniz. Ama kötü mücadele ederken görmeyeceksiniz.”

C:\Users\Lenovo\Desktop\gg77 imza.jpg

Tuttun sözünü gidene kadar. Takım ne kadar kötü oynarsa oynasın mücadeleyi bırakmayan ve isyan eden oyunculardan biri oldun daima. Kartal dövmenden dolayı Beşiktaşlı bildik seni. Parayı seçmediğin için bize geldiğini söylemen de etkiledi belki. Öyle ya da böyle forma sana çok yakışmıştı. İlerleyen seneler senden ve Atiba’dan bir şey götürmüyordu sanki. 2. Şampiyonlukta da Avrupa’daki başarılarda da sonrasındaki kötü dönemde de katkın çok oldu.

Gökhan Gönül'e Mektup

Şenol Güneş’in gideceği sene GS deplasmanında maçtan sonraki hakem yorumun isyanın bir parçasıydı. Aynı sezon mabette FB’ye 3-0’dan beraberlik verdiğimiz derbide sağdan terse yatırarak rakibini çalımlamanı ve meşin yuvarlağı filelere yollamanı unutmam. Çok attın o tarz şık gollerden kariyerinde. Sevinmedin. Haklıydın da ne olursa olsun kaç sene top koşturduğun camiaya karşı sevinmen hoş olmazdı. Aksini beklemedi zaten kimse senden. Çünkü, burası Beşiktaş’tı.

C:\Users\Lenovo\Desktop\gg77 3-3.jpg

İşler kötüye gitmeye başladı. Şenol Güneş gitti. Borç gırtlağa geldi. Sonra denenen A. Avcı tutmadı. Son kurşun kalmıştı namluda. Taraftar da kulüp de Sergen Yalçın’a sarıldı. Takım birden silkindi ve kendine geldi. Yoluna girecekti her şey. Sene sonu bitiyordu sözleşmen. Menajerlik oynarken hep anlaşabildim seninle. Teknik ekibe bile kattım seni. Öyle ki kimsenin aklından geçmiyordu gitme ihtimalin.

Beklenmeyen Veda

Tak o sırada korona patladı. Tam düzelir mi derken her şey daha beter gitmeye başladı. Ani ayrılıklar ve ekonomik kayıplar yaşandı. Sana yapılan teklifi reddettiğine ve parada anlaşamadığına dair dedikodular yayıldı. “Uğraşılıyor, kalır.” Dendi. Ama bir anda daha yüksek sesle yankılanmaya başladı veda şarkısı. Neredeyse kesin gözle bakılıyordu kalmayacağına. Yeni durak neresi olacaktı peki? Önce GS dense de FB neredeyse lig bitmeden kesinleşti. Tam o vakit Dolmabahçe’de Şampiyonlar Ligi’ne katılabilmek için ölüm kalım maçı vardı Dünya Fenerbahçeliler Günü’nde. Gideceğiniz belli olmuşken Caner’in asistinde avladın FB’yi. Bir sen bir Atiba bir de Sergen hocam kalsa yeterdi.

C:\Users\Lenovo\Desktop\gg77 atiba.jpg

Gençlerbirliği deplasmanında son düdükten sonra telefondan heyecanla maç sonuçlarını takip ettin ve Şampiyonlar Ligi’ne gidiyoruz diye sevindin. Böyle olamazdı. Taraftar bastı bağrına. Son teklif yapıldı. Kalmanı istedi Sergen hoca. Ama olmadı. Sen gittin. İlk başta zorlansam da sonra alıştım.

Keşke Olmasaydı Sonumuz Böyle

Gökhan Gönül'e Mektup

Hatırlar mısın Beşiktaş formasıyla çıktığın ilk Kadıköy deplasmanını, sana edilen küfürleri, fırlatılan dolarları? Sana hem gidişinde hem her karşılaştığında yaşatılanları imzadan sonra nasıl inkâr edebildin? Biz unutmadık. Kiev deplasmanında 6 yedikten sonra havaalanında BJK taraftarı değil miydi sana “Kafanı dik tut Gökhan.” Diye destekleyen? Neye tercih ettin bizi? Keşke olmasaydı sonumuz böyle ama eskisi gibi değilsin artık benim için.

Gökhan Gönül'e Mektup

Bu camia, futbolcu Sergen’in, Feyyaz’ın, Pascal’ın, Deli İbo’nun ve İlhan’ın gidişini gördü ve kabullendi. Ne efsaneler geldi geçti. Onlardan değildin ya sonuçta. Beşiktaş hep kaldı. Döndük, dolaştık, ona sarıldık. Forman da doldu yerin de.

Sen Bizi Değil Ama Biz Seni Üzdük Gökhan

Gün geldi, devran döndü. Kadıköy’e bastık ayak. Çıktın karşımıza. Eski senden eser yoktu. Ne oyunun ne de tavrın böyleydi. 15 yıl önceki gibi 10 kişi ile 4-3 yendik. O zaman futbolcu olan Sergen Yalçın, şimdi teknik direktörümüz…

Sergen hoca, 2002’de bize verdiği sözü hâlâ tutuyor. Sen bizi üzemedin ama biz hem Fenerbahçe’yi hem seni üzdük Gökhan Gönül.

 

One thought on “Gökhan Gönül: Son Mektup

  • Aralık 11, 2020 tarihinde, saat 1:39 pm
    Permalink

    Mert çim övgü ve sitem dolu yazını şevkle okudum ben bir Fbahçeli olarak bu takımdan Btaşa gitti kürkçü dükkanına döndü Btaşta formunun zirvesindeydiler bu sebeple 2sene şampiyonluklar yaşadılar efendi dürüst iyi ahlaklı futbolcu hiç üzülme oğlum seneye yine isterseniz size verebiliriz nerede çok mani varsa oraya transfer oluyorlar ben aslında F bahçeliyim Btaşlığım havaları hikaye bakalım bu ikili bu sene Fbahçeyi şampiyon yapabileceklermi yazılarının devamı bekler gözlerinden öperim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir