Gerçeğin Hakikatsezleşmesi Ve Kutuplaşan İnsanlık

 

Dünyaca ünlü Oxford Sözlüğü tarafından 2016 yılında yılın kelimesi seçilen Post-Truth dilimize tartışmalara yol açmakla beraber gerçeğin hakikatsezleşmesi olarak çevriliyor. Son yıllarda iletişim araçlarının gelişmesi, özellikle internetin oldukça yaygınlaşmasıyla beraber herhangi bir görüş hakkında fikir öne sürmek ve bunu kamuya duyurmak oldukça kolaylaştı. Böylelikle nitelikli bilgi aktarımı yapmak donanımlı ve uzman kitleden toplumun genel katmanına doğru yayıldı, Bu nedenle dünyada bilgi dezenformasyonu sıkça görülür bir durum haline geldi.

Özellikle Facebook ve Twitter gibi dev sosyal medya devlerinin uyguladığı filtreleme sistemleri toplumu bir hayli ayrıştırdı ve toplumu birbirinden kopuk bir hale getirdi. Bu konuyu biraz daha açmam gerekirse bu medya devlerinin kullandığı filtre balonları, insanları sadece kendi görüşlerinden olan türdeş ve sınıflandırılmış dünyalara hapsediyor. Bu nedenle biz dahil bütün internet kullanıcıları sadece kendimize daha yakın insanların düşüncelerine, inançlarına, görüşlerine erişebileceğimiz bir dünyada buluyoruz kendimizi. Bunun da neticesinde kendimizden farklı düşüncede olan insanları dogmatik bir bakış açısıyla reddediyor, tabiri yerindeyse bizden olmayanı ötekileştirmeye başlıyoruz.

İnternet ortamında hızla yayılan bilgi kirliliği ve bizi sadece bize benzeyen insanlarla bir araya getiren filtre sistemleri insanların radikalleşen düşüncelerini gitgide arttırmasına ve toplumun bir hayli kutuplaşmasına yol açıyor. Biz insanlığın bu durumda yapabilecekleri ise sınırlı. Fakat en önemlisi empati yeteneğimizi arttırmak ve farklı bakış açılarına göre düşünebilmeyi öğrenmek.

metin, duvar, iç mekan, döşenmiş içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir