Gelişim ve Olumlu Yönde Değişim

Abdullah Avcı’nın gelişinin ardından gözle görülür bir şekilde düzelen savunma anlamındaki olgu, sonrası için orta alan ve hücum anlamında ortaya koyulacak üretkenlik noktasında önemli bir referans oluyor.

Şüphesiz, Trabzonspor uzun bir aranın ardından birçok donanıma sahip bir teknik ekiple antrenman yapıyor ve oyun bilgisini de bu teknik ekibinin gerek tecrübesi gerekse de oyuncular üzerinde kurduğu psikolojik özgüven ile yeniden futbolcular üzerine aşılıyor.

Bu anlamda, Abdullah Avcı’nın sezon sonuna kadar ortaya koyacağı futbol aklı ile sahada futbolcuların bu isteklere ne derece karşılık verecekleri büyük önem arz ediyor.

Orta alanda yapılacak her türlü varyasyon elbette ki eleştiriye açık olacaktır. Zira, bu bölgeden topu ileriye taşıma noktasında sürekli yaşanan sıkıntılar mevcut oyuncu grubu içerisinde gelişime açık veya hocanın kafasındaki plana uygun bir şekilde performans gösteren futbolcuların ne derece etkin olacağını ortaya koyacaktır.

Trabzonspor, geçmişten bu zaman coşkulu futbol oynayan sürekli itici güç olarak hücumu ve golü düşünen kazanma odaklı bir geleneğe sahip takım. En başında transfer edilen her futbolcu öncelikle bu geleneğin bir parçası olacağını bilmeli ve kendine güvenmeli.

Abdullah Avcı, bu anlamda takıma önce kaybetmeme alışkanlığını, ardından bu oyunu sürdürülebilir bir şekilde devam ettirme aklı ve sonrasında da kazanma alışkanlığını yakalama noktasında çok büyük bir artı kattı.

Söylediğim gibi, Trabzonspor uzun bir aranın ardından ilk kez bir tam kapasite ile teknik ekiple birlikte çalışmakta. Elbette ki bu durum bazı futbolcuların gelişimi açısından çok önemli olurken diğer taraftan buna alışkın olmayan belirli bir seviyeyi henüz tam olarak yakalayamayan birçok futbolcu için zor bir süreç olacak.

Antrenmanlar ne kadar verimli geçerse, futbolcunun gelişimi ve olumlu yönde değişimi için bir o kadar fayda sağlayacaktır. Şüphesiz bu anlamda Berat Özdemir, Abdulkadir Parmak, Abdulkadir Ömür, Yunus Mallı gibi isimlerin pozisyonlarında öğrenecek ve geliştirecek birçok yeniliği bu teknik ekibin tam kapasite ile çalışmaya başladıklarında kendilerine çok daha fayda sağlayacağı düşüncesindeyim.

Gün gün, hafta hafta, maç maç performansa dayalı bir şekilde sona erecek sezonun ardından Abdullah Avcı ve ekibiyle yaşanacak bir hazırlık kampı futbolcu grubu için çok önemli bir şans ve aynı zamanda çok önemli bir deneyimi beraberinde getirecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir