Galatasaray -Türk Telekom Maç Analizi

 Galatasaray’ın sahası Sinan Erdem spor kompleksinde oynanan BSL maçında Galatasaray Basket zorlu rakibi Türk Telekom’u 94 – 82 mağlup ederek 5 maç aranın ardından galip geldi ve adeta derin bir nefes aldı.

MAÇ ÖNÜ:

BSL’de oynadığı Son 5 maçta galibiyet alamayan ve kötü gidişat sonucu koç Ertuğrul Erdoğan’ın görevden alınmasından sonra yardımcı koç Ömer Uğurata ile yolda devam kararı alan Galatasaray ligde sadece BSL’nin final favorisi takımlarına (Anadolu Efes, Fenerbahçe) az farkla yenilen Türk Telekom karşısında favori olmayarak maça başladı.

1. PERİYOT:

Mücadeleye çok iyi başlayan Galatasaray art arda bulduğu üçlüklerle maçın ilk dakikalarında farkı çift hanelere çekmeye başardı. Yiğit Arslan’ın Tofaş günlerini andıran muazzam oyununun yanına Motum’un başarılı post oyunları da eklenince bu başlangıç neredeyse kaçınılmaz oldu. Galatasaray’ın bu sezon neredeyse hiç görmediğimiz takım içi yardımlaşma sorununu çözmesine karşılık ligin iyi takımlarından Telekom’un gereksiz top kayıpları ve saçma üç sayılık atış denemeleri sonucu Galatasaray 31-18 gibi net bir skorla ilk periyottan farkla üstün ayrıldı.

2. PERİYOT :

2. periyota yine hızlı başlayan Galatasaray maçın başındaki dış atış oyununa devam ederken buna karşılık Türk Telekom ilk periyottaki kötü oyununa devam ederek sayısız dış atıştan yararlanamadı. Çeyreğin sonuna doğru rotasyonda fırsat bulan Telekom’un 1.91’lik Amerikalı gardı Nick Johanson’un önderliğinde sayılar bulsa da Galatasaray ilk yarıdan 52-29 galip ayrıldı.

3.PERİYOT

3. periyot Telekom koçu Burak Gören’in maç içinde ideal beşini bulması sonucu Telekom üstünlüğüyle geçti. Özellikle 2. periyodun sonunda parlayan Johnson ipleri eline aldı ve takımının maçın ilk yarısında bulduğu toplam sayıyı tek bir periyotta bulmasını sağladı. Buna karşılık Galatasaray ilk yarının aksine sezon başındaki oyunlarını andıran bir performansla çember savunmasını oldukça kötü yaparak farkın açılmasını sağladı ve maça Türk Telekom’u ortak etti.

4. PERİYOT 

Son periyot başa baş bir mücadeleye sahne oldu. Deyimi yerindeyse maçın başından beri Galatasaray’ı sırtlayan Yiğit Arslan vs Türk Telekom’u sırtlayan Johanson’un deullosu da diyebiliriz. Tyler Ennis’in sakatlığı sonrası Telekom maç içinde sıcak elleri bulup farkı eritse de Motum buna bir dur dedi ve çift hanelerden inen farkı yeniden çift hanelere çıkardı. Sarı Kırmızılı ekip bu farkı maç sonuna kadar götürdu ve Galatasaray maçtan 94 – 89 galip ayrıldı.
Maç içinde Galatasaray dışardan Türk Telekom ise içeriden hücum etmeye çalıştı. Özellikle Galatasaray’ın savunmadaki pivot zafiyeti bu maçta da devam etti. Ömer Uğurata’nın pivot opsiyonlarından Tyus 2.05 boyuna rağmen pivot özellikleri taşımadığı için Galatasaray bu konuda fazlasıyla sıkıntı çekiyor ve maç içinde Türk opsiyonlara gereğinden fazla iş düşebiliyor. Son cümlemde buraya kadar okuduğunuz için hepinize teşekkür ederken ayak bileğinden sakatlanarak sezonu kapatan Tyler Ennis’de geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Sağlıcakla Kalın.
Uğurcan Kanca
Latest posts by Uğurcan Kanca (see all)

Uğurcan Kanca

Ben Uğurcan 2002 İstanbul doğumluyum.5 yıldır çoğunluğu futbol olmak üzere yazılar yayınlıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir