Futbol Dünyasının Kanayan Yarası: El Kuralı

 

Her sene değişen kurallar, üst üste gelen çelişkili açıklamalar, Futbol Dünyasında el kuralı tam manasıyla karmakarışık durumda. Uluslararası Futbol Birliği tarafından 2019-2020 sezonu başında son yapılan değişiklik ile birlikte kuralın son hali şu şekilde;

Saat kadranı gibi yapılan grafiğe göre 9, 10, 11, 12, 1, 2 ve 3 numaralı bölgelerde eller havada olacak şekilde topa müdahale edilirse elle oynama kararı verilecek fakat, fakat futbolcunun elleri saat 4 ila 8 aralığında olursa herhangi bir kural ihlali sayılmayacak.

Ek olarak ele çarpan topun kasıt içerip içermediğini incelerken şu kriterlere bakabiliriz;

  • El ya da kol topa doğru hareket ediyorsa, top ele ya da kola doğru değil.
  • Rakip ve top arasındaki mesafe

Eli ya da Omzu nasıl tanımlarız, eskiden bu çok basitti omuz altında yer alan bütün bölgeler el sayılıyordu, fakat geçtiğimiz aylarda Uluslararası Futbol Birliği’nin bu kuralı tanımlarken kullandığı grafik bir çok insanın kafasını karıştırdı.

Bazı yetkililer gösterilen illüstrasyonda yer alan kişinin üzerinde yer alan yeşil bölgeyi kısa kollu bir forma giyen bir futbolcuya benzetti. Sonuç olarak İngiliz Futbol Camiasından bazı kişiler tişört hattı olarak tanımladılar bu durumu. Ve yapılan bu tanımlama durumu daha da muğlaklaştırdı.

Ben ise yaşanan asıl sıkıntının bu kuralı sunarken kullanılan görselden kaynaklandığını düşünüyorum. Sahada yer alan hakemler maç içinde “Tişört Hattı” olarak tanımlanan bölgenin sınırlarını belirleyemeyebilirler

Kendimizi bir an için hakemlerin yerine koyalım ve düşünelim olası bir el ile müdahale söz konusu olduğunda aklımızdan şu sorular geçer; El / kol omuz seviyesinin üstünde miydi? Oyuncu vücudunu doğal olmayan bir şekile mi soktu? El ile yapılan müdahale gol ile mi sonuçlandı?

Bu işin daha basitleştirilmesi lazım çünkü kuralın bu son durumu hem biz izleyenler hem futbolcular hem de saha içerisinde karar mercii olarak gördüğümüz hakemler için çok kafa karıştırıcı olabiliyor.

Mesela çok basit bir öncülle yola çıkabiliriz, Bir golün atılmasını durdurmak veya bir avantaj elde etmek için kasıtlı olarak topa müdahale ettiğinizde bu elle müdahale olur.

Sonuç olarak Futbolun doğası gereği el kuralı hiçbir zaman mükemmel olmayacak, ancak mevcut var olan kuralı daha basit bir hale getirmek hem tartışmaları hem de var olan karışıklıkları daha minimum seviyeye inderecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir