Fransa’da Yayıncı Krizi: Başrol Telefoot

 

2020-21 sezonunun ortasında Fransa futbolu nur topu gibi bir yayıncı krizine düşmüş vaziyette. Olayın başlangıcı yaklaşık 2 ay öncesine dayanıyor ama bunun biraz daha öncesine gitmekte yarar var ön bilgilendirme için.

İspanyol merkezli yayın grubu Mediapro geçen sene Ligue 1 ve Ligue 2’nin yayın hakları için LFP’nin (Fransa futbol liglerinden sorumlu kuruluş) yaptığı ihaleye giriyor ve 2020-2024 arası için ihaleyi kazanıyor. Dört yıl için Mediapro’nun ödemeyi taahhüt ettiği para ise 3,3 milyar Euro civarı. 21 Ağustos’ta bu grubun ana kanalı olan Telefoot kanalı yayına başlıyor. Fakat işler Mediapro CEO’su Jaume Roures’in L’Equipe ile yaptığı 7 Ekim tarihli röportajda belirttiği gibi COVID-19 yüzünden ekonomik anlamda sarpa sardığından bu sezonki kontratı revize etmek istiyorlar. Bir yerden tanıdık geldi mi? (Bu bahane bence kısmen inandırıcı ama tatminkâr olmaktan uzak). Yani lig eylülde başlamışken bir ay sonrasının dahi taksitini ödeyemiyorlar, LFP ise 24 Eylül’de Mediapro’nun ödeme süresini uzatma talebinde bulunduğunu doğrulayarak önceliklerinin 17 Ekim’de kulüplere ödeme yapılması olduğunu söylüyor. Tabii böyle bir durum akla LFP’nin sözleşme için bankalardan garanti alıp almadığını sorusunu akıllara getiriyor. Bununla alakalı en dişe dokunur söylem ise Nice kulübünün başkanı Bob Ratcliffe’in mayıs ayında Get French Football News ile yaptığı özel röportajda anladığı kadarıyla anlaşma imzalanmadan önce LFP tarafından garanti talep edilmediğini belirtmesi.

 

Fransa'da Yayıncı Krizi: Başrol Telefoot

 

Mediapro, LFP ile masaya oturmadan önce Serie A’nın da yayın haklarını almak istiyor fakat lig başkanı Gaetano Michiche Mediapro’nun finansal şartlarının “kabul edilemez” durumda olduğunu belirterek masadan kalkıyor. Bunun ana sebebinin Mediapro’nun ana şirketi olan Joye Media’nın sözleşme tutarının tamamını üstlenmeye yanaşmaması olduğu iddiaları var. Nisan ayında finansal derecelendirme kurulusu Moody’s, Joye Media’nın kredi notunu B1’den B3’e düşürüyor, şirketin likidite eksikliği ve büyük miktarda nakit çıkışı konusundaki eksikliğinden dolayı daha detaylı bir incelemeye tabi tutuyorlar ve temmuz ayındaki ayrıntılı raporda Ligue 1’i yayınlamaya dair endişelerini belirtiyorlar. Şunu da belirtmek gerekiyor ki yayın gelirleri toplam gelirlerin %47’sine denk gelmekte.

 

https://s.france24.com/media/display/7300118e-0974-11eb-9186-005056bff430/w:1280/p:16x9/27eaec4ecb43a828f5aed206961039aff1cfb6c8.webp

 

AFP’nin 6 Aralık haberi ise krizi iyice gözler önüne sermekte. Çünkü Mediapro Aralık’ın taksitini de ödemiyor ve kulüplere iki ayda 350 milyon Euro gibi bir para borçlanıyor. Bir yandan Canal+ ve Free gibi daha küçük yayıncılar kendi paylarını ödemiş vaziyetteler. Hal böyle olunca kulüplerin iflasını önlemek adına LFP hükümetten borç alıyor. Bu haberden bir gün önce Le Parisien’e konuşan Stade de Reims başkanı Jean-Pierre Caillot’a kulak verelim: “Eğer lig bir daha borç alamazsa ki şu an bulunduğumuz noktada bunu uzak görüyorum; şubat veya martta birçok kulüp oyuncu ve personellerine ödeme yapamayacak. Çünkü futbol kulüplerinin sık sık sadece 11 oyuncudan ibaret olmadığını unutuyoruz.” Mediapro ise ekim ayında yapmadıkları ödemeden dolayı LFP ile Nanterre’deki ticaret mahkemesinde yasal süreçlerin işlediğini ve bu yüzden aralık ödemelerini yapmalarına gerek olmadığını savunuyor. Ayrıca Nanterre’deki sürecin dört ayı bulabileceğini ekliyorlar.

Peki şu anda durum ne dediğinizi duyar gibiyim. Açılışından dört ay sonra ana yayıncı Telefoot’un kanalları kapanma ihtimaliyle karşı karşıya. Şaka gibi değil mi? Salı günü kanal çalışanlarına çok yakın bir gelecekte kanalın kapatılma ihtimali açıklanmış ve hatta bu hafta pazar günü oynanacak olan PSG-Lyon maçının yayınlanmama ihtimali dahi var. Telefoot çalışanları kısa vadede iki olasılıktan bahsediyorlar; ya kanal yayına devam edecek ama hakları kısıtlanmış olacak (örneğin ligde en çok reyting alan pazar akşamı maçını yayınlayamayacaklar) ya da kanal komple kapanacak. Şu ana kadar lig hükümetten bu yıl iki kere aldığı borçla hayatta kalmış vaziyette (İlk borç COVID-19 nedeniyle 2019-20 sezonunun tamamlanmamasından dolayı) ve aralık ayı ödemesi olmadan işlerin nasıl döneceği merak konusu.

 

Fransa'da Yayıncı Krizi: Başrol Telefoot

 

Hükümet ise bu konudaki tavrını çok net koymuş vaziyette. Salı günü bu konuyla alakalı demeç veren eğitim ve spor bakanı Jean-Michel Blanquer: “Mediapro meselesiyle alakalı “pervasızca” alınan riskleri karşılamayı düşünmüyoruz. Yaşanan şeyler iyi değil, özel kişiler tarafından alınan riskler, aşırı riskler var ve bu vurgulanmalı çünkü bir daha asla olmamalı. İş hayatında bu tipte riskler alamaz ve sonra devleti riski bir şekilde karşılaması için kamu parasına sahip itfaiyeci gibi çağıramazsınız (Bu da bir yerden tanıdık geldi bana ama neyse). Bunun dışında kulüplerin hayatına çok dikkat ediyorum. ” Blanquer’in haklı olduğu yönü ben biraz daha açayım. Telefoot yayın hayatına başlarken -buraya çok dikkat- kendilerine abone olacak kişi sayısının 3.5 milyon olacağı gibi baştan kaybetmeye mahkum bir işe girişip masaya bu derece yüklü bir miktar koyuyor. Sonuç mu? Haftada sekiz Ligue 1 maçı yayınlayan ve sadece bir yıllığına Şampiyonlar Ligi’ni satın alan ve bu pakete aylık 25 Euro fiyat biçen Telefoot’un abone sayısı 400.000-600.000 arasında kaldı. (Dipnot: Fransa’da Şampiyonlar Ligi’nin asıl yayıncısı RMC Sport fakat önümüzdeki üç sezon Canal+ ve beIN Sports bu yayın haklarına sahip olacaklar, alttaki fotoğrafta güncel durumu görebilirsiniz)

 

https://www.leparisien.fr/resizer/f-IYfHMXI2n6oxMkFnQ-iD_N6UA=/1280x1100/cloudfront-eu-central-1.images.arcpublishing.com/leparisien/R2GERZKN4FAPEBWCDYVSL3SCXU.jpg

 

Gelinen durumda Canal Plus, yayın hakları sözleşmesini almak konusunda görüşmeler halinde fakat yıllık önerecekleri paranın Mediapro’nun yaptığı sözleşmedeki miktar olan yaklaşık 1,1 milyar Euro yerine 700 milyon Euro’ya düşeceği söyleniyor. Mediapro’nun hali hazırdaki sözleşmesinde kendi yayınladığı maçlar için daha iyi pay alan Canal Plus’un bununla beraber payı da düşecek.

Önümüzdeki günler bu konuda daha hareketli gelişmelere gebe vaziyette.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir