Sezonun Ardından

Formula 1’de 2020 sezonu sona erdi. Covid-19 salgını nedeniyle sekteye uğrayan organizasyon unutulmaz anlarla ve rekorlarla hatırlanacak. Bu olağanüstü sezona kısa bir değerlendirme.

Kazananlar

Mercedes- üst üste yedinci kez markalar şampiyonu olan gümüş oklar, 17 yarışın 15’inde pole pozisyonundan başlayıp 13’ünü kazandı. Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

 

Lewis Hamilton-yedinci şampiyonluğunu kazanarak Michael Schumacher ile şampiyonluk sayılarını eşitleyen İngiliz sürücü, 17 yarışın 11’ni kazandı ve takım arkadaşı Bottas’a 124 puan fark attı.

Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

 

Sergio Perez- 10 yıllık kariyerinde ilk zaferini bu yıl Bahreyn’de kazanan Meksikalı sürücü sezonu da dördüncü bitirdi. Önümüzdeki yıl için adı RedBull ile anılsa da henüz 2021 için kendisine koltuk bulamadı.

Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

 

McLaren- markalar sıralamasında üçüncü olan takım 2012’den bu yana en başarılı sezonunu geçirdi. Önümüzdeki sezon Mercedes motoruna geçiş yapacak olan eski şampiyon, Renault motoruyla olan son sezonunda istikrarlı bir performans gösterdi.

Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

Formula1- pandemi döneminde sezon başarıyla noktalandı. Bir çok yarışın iptal edilmesine karşın takvime yeni ülkeler tekrar eklendi ve heyecana tekrar dahil oldular. Grosjean’ın kazası da alınan güvenlik önlemlerinin ne kadar doğru olduğunu kanıtladı.

George Russell– Bahreyn’de Hamilton’un yerine Mercedes adına yarışan genç pilot, alışık olmadığı araçla uzun süre lider götürdüğü yarışta olaylı pit stop sonrası gerilere düşse de kariyerinin ilk puanlarını almayı başardı.

Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

Kaybedenler

Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

Ferrari- bir süredir kötü giden Ferrari bu yıl tam anlamıyla dibi gördü. F1’in en eski ve başarılı takımı bu yıl yarış kazanamadı, genel sıralamada da ancak 6. olarak 1980’den beri en kötü sezonunu yaşadı.

Sebastian Vettel- büyük umutlarla başladığı Ferrari kariyerinin son sezonu kabus gibi geçti. 33 puan toplayıp 13.sırada kalırken, sadece Türkiye’de podyumu görebildi.

Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

Williams- Formula 1 sporunun en köklü ekiplerinden olan Williams 1970’li yıllardan sonra ilk kez sezonu puan alamadan bitirdi. Takım ağustos ayında satıldı ve kurucu Williams ailesi ayrıldı.

Akıllarda kalanlar

  • Avusturya’da, son turda Stroll, Norris ve Ricciardo üçlüsü arasında gidip gelen altıncılık mücadelesi.

 

  • İngiltere’de, son turlarda Bottas ve Hamilton’un lastik patlatması, Hamilton’un son turu patlak lastikle bitirip yarışı kazanması. Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

 

  • Ferrari’nin kendi evi Monza’da iki aracının da yarış dışı kalması. Aynı yarışın sonunda oluşan Gasly, Sainz, Stroll podyumu.

Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

  • İtalya’da ikinci yarışta yaşanan büyük kazalardan sonra iki defa duran yarışı sadece 12 pilotun tamamlayabilmesi.

 

  • Bahreyn’de Grosjean’ın yaşadığı unutulmaz kaza. Yine Bahreyn’de Mercedes’in yanlış pitstopları sonrası Russell’in galibiyet şansını kaçırması.

Sezonun Ardından - dislokasyon922.com

 

18 mart 2021’de yeni takımlar ve yeni yüzlerle başlayacak yeni sezon ise şimdiden heyecanla bekleniyor.

Latest posts by İlker Saygın (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir