Formula 1’in Köklü Ekibi: Williams Racing

Formula 1’in Köklü Ekibi: Williams Racing

Formula 1’in en köklü ekiplerinden biri olan Williams Racing’in 9 markalar şampiyonluğu bulunmaktadır. Kurulduğu zamandan bugüne 9 farklı markayla araç motoru üzerine çalışan Williams Racing 2014’den bugüne kadar da Mercedes’in ‘AMG’ isimli motorunu kullanmaktadır. 2020 sezonu ve 2021 sezonunda koltuklarını genç pilotlar George Russell ve Nicholas Latifi’ye emanet eden Williams Racing geride bıraktığımız sezon olan 2020 sezonunda hiç puan alamamıştır.

Williams Racing - George Russell -Dislokasyon922.com

Kimdir Bu Genç Pilotlar?

Nicholas Latifi:

Williams Racing’in 25 yaşında ki Kanadalı pilotu Nicholas Latifi 2019 yılında Formula 2 de yarışmış ve 4 yarış kazanarak Nyck de Vries’in ardından 2. olmuştur 2020 sezonuna geldiğimizde Williams Racing ile sözleşme imzalayan genç pilot hiç yarış kazanamamıştır hiç podyuma da çıkamamıştır, hiç puan da alamamıştır. Kendisi 2021 sezonunda yine Formula 1 de Williams Racing ile yarışacaktır. 2020 sezonunda ilk Formula 1 sezonunda 3 kez DNF olan Latifi en iyi sonucunu ilk yarış ı Avusturlaya GP’de 11. olarak elde etmiştir.

Nicholas Latifi - Dislokasyon922.com

George Russell:

23 yaşında ki Britanyalı genç pilot George Russell 2017 yılında Force İndia takımıyla GP 3 de, 2018 yılında ise ART takımıyla da GP 2 de şampiyon olmuştur. 2019 yılında ise yükselen performansını sürdürüp Formula 1 de Williams Racing ile sözleşme imzalamıştır. 2019 yılında hiç puan alamamıştır doğal olarak podyum ve birincilik başarısı da olmamıştır. 2020 yılında ise yine Williams Racing’in koltuğuna oturan genç pilot 17 yarışın 16’sında Williams ile yarışmıştır ve Williams ile yine hiç puan alamayan pilot Mercedes pilotu Lewis Hamilton’un koronavirüse yakalanmasından dolayı Sakhir GP’de Mercedes koltuğunda oturmuştur. Mercedes koltuğunda oturduğu Sakhir GP’de pole pozisyon da en iyi süreyi yapıp yarışa birinci sıradan başlamıştır fakat takımın pit hatalarından dolayı yarışı 9. tamamlamıştır. Ve Formula 1 kariyerinde ki ilk puanını almıştır.

George Russell - Dislokasyon922.com

Gelecekte Neler Yapabilir Williams Racing ‘in Pilotları?

İkisi de yaş olarak çok genç olan bu pilotlardan Nicholas Latifi belki olamayabilir fakat George Russell ileri de top class diye tabir ettiğimiz üst düzey takımların birinde yarışacaktır bundan eminim. Sakhir GP’de hiç bilmediği bir araba ile ve normalde kullandığı araçtan katbekat daha güçlü bir araç ile pit hatası olmasına rağmen bu kadar iyi performans göstermesi de kendisinin gelecekte çok başarılı bir pilot olacağının göstergesi niteliğinde. Nicholas Latifi ise belki de George Russell kadar olmasa da o da ileride Formula 1’in orta seviye takımlarında çok başarılı bir pilot olabilir. Tabii ki kendilerini geliştirmeleri ve düzenli antrenman yapmaları da ileride ki seviyelerini belirleyecektir.

 

Latest posts by Semih Nazım (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir