Fenerbahçe’de Ana Sorun Teknik Direktör

Erol Bulut ve Fenerbahçe birlikteliği günden güne kopuyor. Sezon öncesinde yaratılan imaj yerini büyük bir soru işaretine bıraktı. Sorumlusunu belirlemek için uzunca bir değerlendirme yapmak gerekir. Çünkü tek başına Erol Bulut’un hatası demek bir nebze haksızlık olacaktır. Ancak, biz bugünü değerlendirirsek Fenerbahçe’nin ciddi bir teknik direktör sorunu yaşadığını görüyoruz.

Tercih edip verim aldığı oyuncu yok

Medya ve özellikle sosyal medyanın rüzgârıyla takımlarımızın karar almaması gerektiğini her zaman savunmuşumdur. Çünkü orası çılgınca tüketim yapılan ve tutarlılığın olmadığı bir platform. Ancak, takımları yönetenlerinde durumu okuyabilmesi gerekiyor. Fenerbahçe’de sorun Novak değil Caner oynasın veya Ozan yerine Sosa oynasın sorunundan daha öte. Normalde teknik direktörler tercihleri yüzünden her zaman eleştirilir. Bu işin doğasında olan bir durumdur, çünkü izleyen taraftar sahada görmek istediği oyuncular olmayınca kıyas yapar. Neden o değil de bu oynadı diye. Ancak, bu sebepten dolayı görevinden alınan bir teknik direktör görmezsiniz. Erol Bulut’un durumu ise bunun çok ötesinde. Tercih edip verim aldığı oyuncu yok. Sahaya sürdüğü diziliş ve oyun planları ne rakibi bozabiliyor ne de takımına bir hava katıyor. Bu durumda mevcut teknik direktörün sorgulanmasına sebep oluyor. Fenerbahçe taraftarı bu yüzden haksızda sayılmaz.

Şöyle yorumlar görüyorum ‘’ne oldu bir anda bu takıma’’ aslında olan bir şey yok. Sadece biraz Fenerbahçe’nin kazandığı maçları nasıl kazandığını hatırlamamız yeterli. Bireysel anlamda oyuncuların gayret ve ekstra işleriyle skorlar geliyordu. O dönemler herkes akan oyundan gol bulmakta Fenerbahçe’nin zorluk yaşadığını söylerken Erol Bulut daha yakın tarihte ‘’onu söyleyenler ne kadar futbolu biliyor.’’ Diyerek bu durumu reddetmişti. Ancak, sözlü olarak gösterdiği bu iddialı duruşu sahaya yansıtamadı.

İnsanların kaderlerini tercihleri belirler

Ligin başında arkasına aldığı rüzgârı gerçek sanan Erol Bulut ve teknik ekibi hatalardan ders çıkarmak yerine hataları tekrar etmeye devam etti. O zamanlar bu eleştirileri kendi içinde yapıp hatalarından dönseydi bugün bambaşka bir durumda olabilirdi. Ancak, insanların kaderlerini tercihleri belirler. Erol Bulut’ta daha sezon başında verdiği bu olumsuz ön yargıyla hafızalarda uzun süre yer edecek.

Bir teknik direktörün bu kadar etkisiz olmasının iki nedeni vardır. Ya gerçek anlamda yetersiz ya da oyuncular hocayı sabote ediyor. Eğer Fenerbahçe yönetimi oyuncularından eminse çok geçmeden hocayla yollar ayrılmalı. Eğer oyuncuların sabote ettiğini düşünüyorsa o zaman oraya gerekli neşter vurulmalı. Fenerbahçe takımında evet iyi futbolcular var ve önceki yıllara göre iyi bir kadro kuruldu ama yine de vazgeçilmez diyebileceğimiz birkaç oyuncu var. O yüzden takım içinde öyle bir yapı varsa gereken yapılmalı. Ancak, bu durumda bile Erol Bulut’a gene eksi yazar. Bunu görüp süzememesi de ayrı bir yönetim zafiyetidir.

Kanayan yara stoper!

Bir eleştiride Emre Belözoğlu’na! Geçen sene bu takımda oyuncu olarak görev alıp, sezon ortasından sonra da gelecek yılı planlamaya başladı. Onca mesai ve uzun uğraşlar sonunda Fenerbahçe’nin yıllardır kanayan yarasını görememiş. Evet herkesin malumu stoper! Alınan iki oyuncunun da gidenlerden fazlası yok. Muhakkak uğraşılmıştır iyisi için ama getirilen isimlerde bunlar olmamalıydı. Hoca gider kalır veya birileri kadro dışı kalır kalmaz onları ilerleyen günlerde görürüz ama Ocak transfer döneminde stoper şart.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir