Fenerbahçe Zorunlu Rotasyona Rağmen Galip Geldi

Fenerbahçe, deplasmanda konuk olduğu Kasımpaşa engelini 3-0’la geçerek, Alanyaspor’u evinde ağırlayacağı maç öncesinde moral depoladı.

Topun ileride kalması, takım savunmasının diğer birçok haftaya göre daha iyi yapılması, Kasımpaşa karşısında takımı fazlasıyla rahatlattı. Koita’dan yoksun olarak maça çıkan ve hücum gücünün önemli bir kısmını kaybeden Kasımpaşa, Sarı Lacivertli takıma fazla direnemedi.

Maç kadroları açıklandığında Sadık’ı sol bekte görmek biraz şaşırtıcı oldu. Ama Caner ve Novak’ın yokluğunda elde başka bir alternatifin olduğu da söylenemezdi. Sadık, alışık olmadığı mevkide çıktığı maçta iyi bir görüntü sergiledi. Diğer pek çok sezona göre daha iyi bir istikrar yakalayan Yusuf Erdoğan’ı kilitledi, Kasımpaşa’nın kısıtlı hücum gücünü minimum seviyeye indirdi. Stoperde Gustavo aksamadı, savunmanın önderliğini üstlendi. Yine de Sarı Lacivertlilerin maçın geneline yayılan bir disiplininin olduğunu söylemek zor.

Erol Bulut’un sezon başından beri deneme yanılma yolu ile çıkardığı kadroların dışında, farklı fakat biraz da zorunlu bir ilk 11’e şahit olduk. Yine de bu sezonun deplasmandaki etkili takımlarından biri olan konuk ekip, Koita’dan yoksun Kasımpaşa’yı rahat geçti. Sezon öncesi turnuvada Antalyaspor’a 3 gol attıktan sonra 15 haftadır etkili olamayan Thiam’ın eski takımına patlaması, ilerleyen haftalar için oldukça önemli.. Aynı zamanda Pelkas’ın da daha kompakt bir takım içinde neler yapabileceği de görüldü. Fenerbahçe, zorunlu rotasyonda sol tarafı sil baştan kurmasına rağmen kritik bir galibiyet aldı. Yoğun fikstürde üst sıralardan geri kalmadı, Alanyaspor maçı öncesinde de moral depoladı. Aynı zamanda deplasmandaki etkili performansı da Kasımpaşa karşısında sekteye uğramadı.

Pozitif: Enner Valencia’nın skor katkısı yapamamasına rağmen takımın hücum gücüne nasıl etki ettiği bir kez daha görüldü. Presi başlatan, sağ tarafta her yere basan Valencia bugün de Fenerbahçe’nin işini kolaylaştıran bir etken oldu.

Negatif: Sinan Gümüş, kafasını tekrardan futbola vermek zorunda… Hücum rotasyonundaki alternatiflerin çok olmasından dolayı her zaman ilk 11 şansı bulması zor. Zira Kasımpaşa maçında bulduğu şansı da iyi değerlendiremedi. Sürekli hakemi kandırma çabası yerine kafasını “Takıma nasıl katkı verebilirim” sorusuna yoğunlaştırmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir