FENERBAHÇE İÇİN 3 PUAN DEĞİL FAZLASI!

Fenerbahçe - Alanyaspor - 1

Fenerbahçe iç sahada oynadığı Alanyaspor maçını kazanarak bu sezon ikinci kez kendi sahasında 2’de 2 yapmayı başardı ve zirve yarışında 3 puandan fazlasını almayı başardı. Maça, Erol Bulut’un oldukça üstünde durduğu ve kolay kolay vazgeçeceği görülmeyen 4-2-3-1 sistemiyle sahaya çıkan Sarı Lacivertli takım, önceki hafta oynadığı maç kadrosunu genel anlamda aynı tuttu. Mert Hakan – Caner Erkin değişikliği dışında geçtiğimiz hafta kadrosunu sahaya çıkaran Erol Hoca, Sadık Çiftpınar’ın da geçtiğimiz haftada göstermiş olduğu oldukça başarılı performansı böylelikle ödüllendirmiş oldu.

Luiz Gustavo’yu öne çekerek, Ozan ile birlikte Bakasetas ve Siopis ikilisini oldukça zorlayan, önlerine de Pelkas’ı koyarak Berkan’ın tamamen defans yönüne çekilmesini sağlayan orta saha kurgusu, belki de maçın kazanılmasında ki en büyük stratejik hamlelerden birisiydi. Bu kurgu ile birlikte, takım boyunu kısaltan, maçın başında topu rakibine vererek önde basan ve hücum geçiş oyunlarını Valencia, Sinan, Pelkas, Ozan gibi oyuncularla hızlı oynayan Fenerbahçe bu anlamda rakibinin ezberini bozmuş oldu.

Maç sonu Çağdaş Atan’ın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere, Erol Bulut ve Fenerbahçe, Alanyaspor özelinde kurguladığı özel oyun ile sahaya çıktı ve tüm hafta çalıştıkları bu plan deyim yerindeyse sahada “tıkır tıkır” işledi. Maç sonu istatistiği olarak karşımıza çıkan topla oynama yüzdesine bakılarak, Fenerbahçe’nin kötü bir performans gösterdiği yorumlanabilir. Ancak bunun aksine rakip cezasına Alanyaspor’dan fazla giren Sarı Lacivertli takım, belki de son pasları daha iyi yapabilse ve maç sonu kontra ataklar ile yakaladığı pozisyonları cömertçe harcamasa maçın farka gitmesi işten bile değildi.

Fenerbahçe - Alanyaspor

Erol Hoca yoluna seri yakalayarak devam etti. Aralık ayında istifa ve kötü oyun eleştirilerine maruz, medya ve kamuoyunca hakkında çok fazla olumsuz algı yapılan tecrübeli Teknik Direktör, belki de bu maç özelinde rakibi iyi analiz ederek hazırlandı ligde Başakşehir, Kasımpaşa’dan sonra Alanyaspor’u da mağlup ederek bu yorumlara bir nebze olsun “Dur” dedi. Sezon genelinde en çok orta yapan ve hücuma katılan Caner Erkin, Efecan Karaca ve Juanfran tehtidleri karşısında defansif zaaf yaşamamak adına hücuma katılma anlamında destek vermedi ve takım savunmasının önemini bu anlamda göstermiş oldu.

Hücum formasyonu olarak, kanatlardan içe kat ederek oynamak isteyen, bu maç özelinde çizgiye basmak yerine kanat oyuncuları ile endüstriyel futbolda “half space” olarak adlandırılan iç koridorları tercih eden Erol Bulut ve Fenerbahçe bu sayede takım boyunu kısaltarak oluşabilecek defansif zaaflara bu maç özelinde taviz vermedi. Alanyaspor, üç büyüklere karşı oynamış olduğu son 5 maçta 15 puan topladı ve bunun en büyük nedeni, rakip takımların korkusuzca yapmış oldukları hücum aksiyonları sonucunda arkalarında bıraktığı boşlukları oldukça iyi değerlendiren Çağdaş Atan ve Alanyaspor’du.

Bakasetas gibi dikine hızlı hücum eden, Babacar ve Adam Bareiro gibi iyi duvar olan ve takımı bir anda 3. bölgede çoğaltan, Efecan ve Davidson gibi kazandığı toplarla geçiş oyunlarını hızlı oynayan ve anlık pozisyona girebilen Akdeniz ekibi, Fenerbahçe’nin bu disiplinli ve taviz vermeyen oyunu ile tek golünü duran toptan kazandıkları penaltı ile bulmuş oldu.

 

 

 

Latest posts by enesilter (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir