Alışılmışın Dışında “Rahat” Galibiyet

Milli araya girilmeden önce skor olarak olmasa da oyun olarak ağır bir mağlubiyet alan Fenerbahçe, Gençlerbirliği deplasmanında 5-1’lik galibiyetle sahadan ayrıldı. Skor rahat gibi gözükse de özellikle ilk yarıda oynanan oyun tam olarak tatmin etmedi. Fenerbahçe’nin öne geçtiği maçlarda skoru koruma içgüdüsüyle topu rakibe bırakması yeni kurulan bir takım olması sebebiyle kısmen kabul edilebilir gözüküyordu. Ancak Erol Bulut’un da söylemleri takımın Kasım ayından itibaren özellikle set hücumunda çok daha yaratıcı ve çeşitli olacağına dairdi.

Tüm bunlara rağmen Fenerbahçe Mert Hakan’ın 2’ye 1’i sonucu sol ayağıyla attığı harika şut sonucu öne geçti. Tüm maç boyunca iyi gözüken Tisserand’ın yaptığı tek hata sonucu Fenerbahçe duran toptan golü kalesinde gördü. Fenerbahçe’nin rakiplere çok az pozisyon vermesine rağmen uzun süredir her maç bir şekilde gol yemesi ciddi bir sorun haline geldi. Diego Perotti’nin topla ilişkisinin ve dribbling yeteneğinin ciddi manada üst düzey olması onun özellikle ülkemizdeki defans oyuncularının dengesiz müdahalelerinin penaltıyla sonuçlanmasını sağlıyor. Dar alandaki toplara rakip savunmadan çok daha önce reaksiyon vermesi onun bu tartışmaya açık pozisyonlarda penaltı almasını sağlıyor.

Gençlerbirliği Fenerbahçe maç sonucu: 1-5 G.Birliği FB maç özeti izle - Son  dakika Fenerbahçe hab...

Devreye 2-1 önde giren Fenerbahçe’de ilk yarıda eleştirilmesi gereken konu yine tüm sezon olduğu gibi set oyunundaki tıkanıklık. Önceki haftalara oranla Fenerbahçe’nin sahadaki oyun kurucu sayısı çok daha fazlaydı. Mert Hakan, Pelkas, Sosa ve Perotti gibi isimlerin sahada olduğu bir kadronun devreyi yüzde 48 topla oynama yüzdesiyle tamamlaması, 35 dakika itibariyle rakipten 60 pas daha az yapması hocanın üzerine eğilmesi gereken konulardan. Öne geçtikten sonra tempoyu düşürüp topu ayağında tutması gereken Fenerbahçe, belli zaman bloklarında çok fazla baskı yedi.

İkinci yarıda da takımın bu baskıyı yemesi beklenirken Pelkas-Sosa iş birliği ile Fenerbahçe bu sezonki en net ve etkili set oyununu oynadı. Sosa’nın sağ iç başladığı ve önceki haftalara oranla üçüncü bölgede çok daha fazla 2’ye 1’lere girdiği bir haftada attığı koşunun ödülünü aldı ve takımı Ankara deplasmanında ciddi şekilde rahatlattı.

ÖZET | Gençlerbirliği - Fenerbahçe 1-5 - Fenerbahçe (FB) Haberleri - Spor

Cisse’nin formsuzluğu sebebiyle fark biraz geç gelmiş olsa da Perotti çok şık bir vuruşla skoru 4-1’e getirdi ve tamamen dağılmış olan rakibine karşı Ozan’ın golüyle Fenerbahçe skoru tayin etti.

Novak ve Lemos’tan üçüncü bölgede hemen hemen hiçbir katkı almadığı maçta Fenerbahçe’nin bu kadar net bir galibiyet kazanması oldukça önemliydi. Üçüncü bölgede ortalar yerine bu maçta 2 golü de ver-kaçlar ile bulan Fenerbahçe’nin daha alternatifli hücumlar üretmeye başlaması sevindirici bir detay olarak göze çarptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.