Fenerbahçe Ankara’dan Mutlu Dönüyor

Gençlerbirliği- Fenerbahçe maçı 1-5 sarı lacivertlilerin galibiyetiyle sonuçlandı. Oyunun tüm istatistikleriyle üstünü Fenerbahçe’ydi. Yeni bir teknik direktör ve bu maça kadar 4 maçtır kazanamayan bir rakiple oynanan maça mutlak favori olarak çıkmıştı zaten. Skor da tüm öngörüleri haklı çıkardı. Maçın istatistikleri üzerinden değerlendirme yapmak yerine, Fenerbahçe kadrosunu değerlendirmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Öyle ki Mert Hakan Yandaş, Filip Novak, Diego Perotti ve Cisse ilk defa 11’de başladılar. Milli ara, Covid-19 ve sakatlıklar nedeniyle Erol Bulut’tan kadroda değişiklik yapmasını bekliyorduk. Gençlerbirliği maçındaki 11 de bu şekilde oldu. Ancak, asıl önemli detay Erol Bulut’un Konyaspor mağlubiyeti sonrası verdiği mesajdı. Maç sonu basın toplantısında ‘’Bir sonraki maçta kimlerin oynayıp kimlerin oynamadığını göreceksiniz.’’ demişti. Bu açıklama zaten tüm son dakika gelişmeleri dışında kadroda bir değişiklik beklememize neden oldu.

 Yetenekli ayaklarla kurulu orta saha

Gelelim bugünkü maça. Orta sahada Gustavo, Sosa, Pelkas, Mert Hakan ve Perotti kurgusundan beklendiği üzere, ayağa paslarda başarılı olan ve pas alışverişlerinin daha sık yapıldığı bir ilk yarı tamamlandı. Özellikle Pelkas ve Mert Hakan’ın pozisyonlarının dışında, hareketli bir görüntüde olması hücum bölgesinde pas opsiyonu yarattı. Kaldı ki, Fenerbahçe özellikle ilk yarıda bu iki ismin üzerinden hücum organizasyonlarını gerçekleştirdi. Golü de Mert Hakan’ın düzgün ve güzel vuruşuyla buldu. Öncesinde,0 Pelkas ve Mert Hakan’ın yaptığı ikiye bir kıymetliydi. Sezon başından beri akan oyunda az gol bulmasıyla eleştirilen Fenerbahçe ve hocası bu golle rahat bir nefes almıştır.

Son 3 maçtır beklentilerin altında kalan Samatta yerine Cisse tercihi de Erol Bulut’a önemli bir artı yazacaktır. Hatada veya olmayacak bir şeyde ısrar etmenin zaman kaybı olduğunu anlamak gerek. Samatta muhakkak Fenerbahçe’ye fayda sağlayacaktır ama henüz mental anlamda hazır olmadığını görüyoruz. Bu süreci elinizde Cisse varsa çok rahat ve faydalı bir şekilde geçirebilirsiniz. Bugün de Cisse’nin ne kadar önemli bir transfer olduğunu gördük. Top ayağında olduğu zaman etkili olan oyuncularla kurulu bir orta saha yapısında Cisse’nin sırtı dönük olarak katkısı çok kritikti.

Doğru sol bek tercihi

Caner Erkin yerine sol bekte ilk defa görev alan Novak ise harikalar yaratmadı ama pozisyonunun tüm gerekliliklerini yerine getirdi. O mevkide güven veren ve takım savunmasına katkısıyla iyi işler yaptı. Özellikle önünde maç eksiği ve henüz fiziksel olarak hazır olmayan Perotti ile oynaması onu hücum aksiyonlarında biraz daha geri planda tuttu. Bu da oldukça normal ve öngörülebilir bir durum. Asıl Novak’la başlamanın Fenerbahçe’ye bu maçta kazandırdığı detay ise, hücum denemelerini sadece sol kanat üzerinden gitmemesini sağladı. Caner ofansif anlamda önemli bir silah olduğu için tüm takım arkadaşları onu sahada ararken Novak’la bu yük tüm takıma dağıldı ve Fenerbahçe hücum bölgesinin her alanında denemelerde bulundu.

Perotti oynadığı her dakikada neden tüm transfer dönemi boyunca bu kadar beklenildiğini ve istendiğini ispat ediyor. Kanatta oyun aklı olan veya olabilecek isimler oldukça özeldir. Perotti de bu tanıma en çok uyan oyunculardan biridir. Tecrübesi ve yetenekleriyle kendisini çok iyi tanıyor. Limitlerini bildiği için maç eksiğini ve kondisyon problemini dengeleyebiliyor. Özellikle arkasında Novak oynayınca daha da rahat ettiği veya edeceği kesin. Muhtemelen sezonu en çok penaltı alan oyuncu veya oyunculardan biri olarak tamamlayacaktır.

Erol Bulut Konyaspor maçından dersler çıkarmış. Bazı tercihleri mecburiyetten olsa da kadroda rotasyona gitmesi önemliydi. Mert Hakan ilk 11’e göz kırptı. Erol hocanın en önemli oyuncusu Gustavo’yu bir sonraki hafta Beşiktaş maçını düşünerek oyundan alması da önemliydi. Ayrıca takımın saha içi teknik direktörü Sosa’nın maçın ikinci yarısının başında attığı gol ve Ozan’ın golü öncesi Serdar Aziz’e attığı pas futbolun seyir zevkini arttıracak cinstendi.

Fenerbahçe, Beşiktaş derbisine özgüvenli ve motive çıkacaktır. Ayrıca bu hafta sonrası takımda ciddi bir forma rekabeti de olacaktır. Erol Bulut’un karar vermekte zorlanacağı haftalar başlıyor diyebiliriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir