Andrew Robertson – #EnDipten:

2012 yılında; henüz 18 yaşındaki Andrew Robertson, Celtic U15 forması giyerken İskoçya Ligi’ne uygun fiziği olmamasından dolayı serbest bırakıldı ve parasız kalıp iş aramaya başladı. Dünyanın en iyi sol beklerinden birine dönüşümünü inceleyeceğiz. Hoş geldiniz.

 

#EnDipten: Andrew Robertson

Andrew, 11 Mart 1994’te İskoçya’nın Glasgow şehrinde dünyaya geldi. Küçük yaşından itibaren futbolla ilgili olan Andrew, okul takımında uzun süre yaptığı kaptanlıkla Celtic yetkililerinin dikkatini çekti. Andrew, Glasgow’da doğmasına rağmen Celtic taraftarıydı ve büyük bir heyecanla hayalini kurduğu kulübün altyapısına girdi. Ancak işler istediği gibi gitmeyecekti. Celtic U15 takımında forma giyerken, fiziğinin İskoçya Ligi için yetersiz olması sebebiyle serbest bırakıldı. Daha sonrasında Andrew, kendisini beğenmeyip serbest bırakan Celtic altyapı koçu hakkında şöyle söylüyordu: “Gözlerini vücuduma diktiği andan itibaren beni görmezden geldi. Evet, küçüktüm. Hala büyük değilim ama büyümem ve bu aşamaya gelmem zaman aldı. Şimdi geriye dönüp baktığımda, ondan hoşlanmıyordum ama benim için en iyi kararı vermişti. Reddedilmek zordu, çünkü doğuştan Celtic hayranıydım. Ama olduğum adam olmama gerçekten yardımcı oldu. “

 

#EnDipten: Andrew Robertson

Celtic’te umduğunu bulamayınca ailesi okul hayatına dönmesini istiyordu. Ancak futbol tutkusuna karşı koyamıyordu ve pes etmeye hiç niyeti yoktu. Şansını bu kez Queens Park Rangers’ta deneyecekti. 2012’de QPR ile sözleşme imzalarken maddi olarak çok zor bir hayatı vardı ve artık para kazanmak zorundaydı. Andy, seçimini yaparken bunu göze almıştı bile. İskoçya milli takımının maçlarını oynadığı Hampden Park’ın bilet merkezinde işe girmişti. Sabah 09.00’dan akşam 17.00’a kadar bilet satışı yapıyor, akşam 18.00’dan sonra takımıyla antrenmanlara katılıyordu. Buradaki başarılı futboluyla İskoçya 3. Ligi’nden, İskoçya 1. Ligi takımı Dundee United’a transfer olacaktı. Dundee United’da da başarılı bir sezon geçiren Andy için bu kez işler yolunda gidiyordu. Burada “Yılın Genç Oyuncusu” ödülünü kazanarak Premier Lig takımlarından Hull City’nin yolunu tutacaktı.

 

Fiziğinden dolayı taraftarı olduğu Celtic takımına alınmayan Andy, sadece 2 sene sonra en iyilerin liginde forma giyecekti. Üstelik henüz 20 yaşındaydı ve ilk kez İskoçya milli takımına çağrılmaya başlanmıştı. Hull City’e ilk geldiğinde şansı yaver gitmişti. Takımın sol beki olan Liam Rosenior, sezona sakatlıkla başlamıştı. Bunun üzerine Hull City teknik direktörü Steve Bruce, yeni transfer Robertson’a şans vermeye karar vermişti. Robertson, verilen şansı çok iyi kullanacaktı ve formayı 3 sezon boyunca bırakmayacaktı. İlk sezon Robertson’ın başarılı performansına rağmen küme düşen Hull City, 2. sezon tekrardan Premier Lig’e yükselmişti. Ancak sürekli inişli çıkışlı bir grafik çiziyorlardı ve 3. sezon tekrardan küme düştüler. Formayı 3 sezon terleten Andrew Robertson, Premier Lig’de kalacak bir performans göstermişti ve artık ayrılma zamanı gelmişti. Ancak bu kadarını o da beklemiyordu…

 

Robertson transfer olmadan önceki sezon büyük umutlarla Liverpool’un başına getirilen Jurgen Klopp, hedefleri için Liverpool’u yeni bir yapılanma içerisine sokmuştu. Klopp, Andy’deki ışığı görmüştü ve oynadığı takım küme düşmesine rağmen Liverpool’un sol bek bölgesini ona emanet etmek istiyordu. Andrew Robertson; Klopp’un özel isteğiyle, 2017 senesinde hayallerinin gerçek olacağı yere imzayı atıyordu. Bu imzayla peri masalı başlayacak ve Jurgen Klopp tedrisatında bambaşka bir oyuncuya dönüşecekti. Burada geçirdiği 3 sezon boyunca 1 Şampiyonlar Ligi, 1 Premier Lig, 1 Süper Kupa kazanan Robertson, 1 kez de Şampiyonlar Ligi finali oynadı. Liverpool’daki 4. yılında hala Klopp’un vazgeçilmezi olan Andy, dünyanın en iyi sol bekleri arasında gösteriliyor.

 

“Bu yaşta parasız bir hayat çöp gibi. İşe ihtiyacım var.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir