Clubhouse: Geçici Bir Heves mi? Yeni Medya Devrimi mi?

 

Ülkemize çok hızlı ve etkili bir giriş yapan Clubhouse’un mazisi aslında pek fazla eskiye dayanmıyor. Paul Davison ve Rohan Seth Amerikalı girişimci iki arkadaşın yaklaşık 7 8 ay önce kurdukları bu uygulama dünyayı şu an adeta kasıp kavuruyor, bende bu yazımda genel hatlarıyla Clubhouse’u anlatıp gelecekte hayatımızda nasıl bir rolü olacabileceğine dair fikirlerimi ortaya koyacağım.

Tam olarak Şubat, Mart 2020 civarlarında, yani pandemi dalgasının dünyada yeni yeni etkisini hissettirmesiyle beraber özellikle ABD ve birçok Avrupa ülkesinde yaygınlaşmaya başladı Clubhouse. Geçtiğimiz aylarda ise Japonya gibi Güney Kore gibi ülkelerde indirme listelerinin başında yer alan uygulamamız son birkaç haftadır bizim ülkemizde de oldukça popüler hale geldi.

Uygulamanın mantığı oldukça basit bir takım farklı odalar var ve siz istediğiniz odaya katılıp dinleyici veya konuşmacı olabiliyorsunuz. Radyo gibi Canlı Podcast gibi de tasvirleyebiliriz. Konuşulanların kayıt altına alınmaması en azından şimdilik, uygulamanın en can alıcı özelliklerinden birisi. Clubhouse’un kullanıcı kitlesi gerçekten bir hayli ilginç bir yandan Gülben Ergen’in Cinsellik Üzerine yaptığı “garip” sohbeti dinleyebilirken diğer yandan Kanye West’in Amerikan Siyaseti üzerinde konuştuğu yayına katılabiliyorsunuz.

Şu an hala tıpkı Facebook’un ilk dönemlerinde ki gibi davet sistemiyle ilerliyor olsa da bu sistemin yakın zamanda sona erip dileyen kişinin uygulamayı istediği gibi indirip kullanamaya başlayacağını düşünüyorum. Şirket ayrıca geçtiğimiz dönemlerde Nisan 2021’de Ios harici işletim sistemlerine de Clubhouse’un gelebileceğini açıkladı fakat ben yine de uygulamanın kazandığı ivme sayesinde bu tarihin erkene çekilebileceğini düşünüyorum.

Her ne kadar aşı uygulamaları hız kazansa da Korona Virüs salgını etkisini hala hissettirmeye devam ediyor ve Clubhouse gibi insanları biraz da olsa yalnızlıktan kurtarabilecek, kendi evlerinden sosyal hayatın içine dahil edebilecek girişimler orta ve uzun süreçte gerçekten başarıya ulaşabilecekmiş izlenimi uyandırıyor şahsen bende. Ülkemizde şimdiden 200 bine yakın kullanıcı bulan uygulamanın akıbetini hep beraber şaşkınlıkla seyrediyor olacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir