Championship Chess Tour’un Kazananı Wesley So Oldu

Toplam 1.500.000$ ödüllü Champions Chess Tour: Skilling Open turnuvasının finalinde Wesley So ve Magnus Carlsen karşı karşıya geldi 6 maçın sonunda Wesley So 3.5 puan alarak 30.000 dolarlık ödülün sahibi oldu.

İlk 4 maç 15+10 şeklinde oynandı ve 2-2’lik beraberliğin sonunda 5+3 şeklinde 2 maç daha yapıldı bu 2 maçta Wesley So şampiyon oldu.

Birinci Maç

İlk maçta siyahlarda oynayan Carlsen , Caro Kann açılışına gitti. Devamında taşlarını istediği gibi dizemeyen Wesley So buna karşılık Carlsen’in piyon yapısını bozmak istedi ve buradan belki beraberliğe de gitmek istedi.

So’nun Fxh6 fedası.

Burada So Fxh6 vurdu ve Carlsen’in gxh6 hamlesine karşılık Vxg6+ ve ardından berabere varyantı olduğu için Carlsen Kf5 gelerek bunu engelledi ve So Fe3 döndü.

Vezirlerin değişilmesinden sonra şu pozisyon kaldı.

g4 ve ardından gelen kalite fedası

Burada kalite fedası yapan Carlsen gxf4 aldı , so gxf5 oynadı ve fxe3 geldi. Şimdi konuma baktığımız zaman Carlsenin çok tehlikeli d ve e geçer piyonları olmuş oldu buna karşılık So’nun e ve f geçerleri Carlsen için büyük bir tehdit değildi.

Daha sonra Carlsenin geçer piyonlarını tutamayan So terk etti. Carlsen 1-0 öne geçti.

İkinci Maç

2. maçta Carlsen d4 ile başladı ve So Af6 ile devam ettikten sonra So açılıştan şu konumda bir piyon üstün ancak e hattında bir duble piyon ile çıktı.

Konuma baktığımız zaman alan hakimiyetinin siyahlarda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak siyahların çözmesi gereken birtakım sıkıntılar var: Siyah şah merkezde durmamalı ve güvenli bir yere gitmeli , siyah filin önü açılmalı ve gelişmeli. Beyazlara baktığımız zaman ise hem konumsal olarak hem de piyon olarak geride. Ancak fazla olan piyonun E hattında duble olması belki onun yararına diyebiliriz.

Daha sonra Şd8 koyup filini gelişen ve kaleleri kırışıp sıkıntılarını çok iyi çözen So iki ata iki fil ve E hattındaki duble piyonuyla oyun sonuna girdi.

Ardından E hattındaki duble piyondan da kurtulan So a,b ve g,h hatlarını tıkayarak Carlsen’in üstüne gitmeye başladı.

b1 atının bulunduğu harika konum

Bu konumda a6’yı bırakan so Aa3 ile hem c2 isteyip hem b5’i tutabiliyordu. Ama Carlsen bunu tercih etmedi ve oyunun devamında birer at ve fil daha kırışıldı. E ve b hattında geçer piyon elde eden Wesley So bu maçı kazanarak durumu 1-1’e getirdi.

Üçüncü Maç

3. maçta beyazlarda Wesley So e4 tercih etti ve c6 , d4-d5 ile yine Caro Kann oynandı.

Oyunun ortalarında Wesley So için şöyle bir konum kaldı.

Burada Cralsen’in Ace7 hamlesinden sonra So Fb5 geldi ancak onun için belki de daha iyi olan şu varyant vardı: Ke1-Ff7, Kxf6-Vxh3, Kxg6-Vd7, Kxg7+-Şxg7, Kxe7-Vxe7, Axd5+… ve

So için mat varyantı

Bu şekilde bir mat vardı So için, Carlsen ancak öncesinde Şh6 ile kaçabilirdi ama sadece sonunu uzatmış olurdu. Bu varyantta Vh3 ten sonra bilgisayar hamlesi olan Veziri geri kaçmak yerine Vxf3 vurmak ancak yine Axd5 ‘li hamleler ile beyaz kesin bir üstünlük kurabilirdi. Ancak So bunu oynamadı ve Fb5’le devam etti.

Oyunun sonunda ise şu konumda beraberlik geldi.

Dördüncü Maç

4. maçta Beyazlarda Carlsen ispanyol açılışı tercih etti ve aşağıdaki konumla hızlı bir beraberlik alındı.

simetrik konum

ilk 4 maçın sonunda 2-2’lik beraberlik olduğu için 2 maç blitz oynanacaktı (5+3) eğer burada da eşitlik bozulmazsa Armageddon’a gidilecekti.

Birinci Uzatma

Uzatmanın ilk maçında yine Beyazlarda So vardı; e4-c6, d4-d5 ile yine Caro Kann oynandı ancak u sefer So Af3 ile başka bir varyanta girdi. Taşların gelişimi ve vezirlerin değişilmesiyle şu konum oluştu:

Burada So için a, b ve c piyonları çok kritik. Ayrıca So rok atmış ve taşlarını daha rahat kullanabilir konumda. Carlsen ise rok atamadı, bir piyon geride ve fili bir risk oluşturmuyor şu durumda.

Kfe1 ‘in devamında Kc8 oynandı. c3-bxc3, b4. So a, b ve c piyonlarını daha da geliştirdi ve birbirine bağladı Carlsen için tutması zor olabilir. Devamında atlar ve birer kaleler kırışıldı ; So a,b ve c piyonlarını sürdü ve şu konuma geldik :

tehlikeli a ve c geçerleri

So için kazanması çok zor olmayan bir konum duruyor. Kf1-g4, Kxf3-gxf3, cxb7… den sonra a piyonu da sürülerek kazanç elde edilebilir. So bu hamleyi buldu ve şöyle devam etti : Kf1-Kh8+, Şg1-Kh1+, Şf2-Kxf1.

 

Burada Şxf1 devamında berabere bitirilebildiği için So Fxf1 aldı ve devamında Fxc6-b5, Fd7-a6, bxa6-bxa6 oynandı. Ve Beyaz filin g çaprazından a8’e bakması direkt oyunu bitirecekti. Şöyle devam etti c3-Fxd3, Şe5… Carlsen fili o çapraza sokmamaya çalışıyor ancak So Ff1 oynadıktan sonra Carlsen mecburen terk ediyor çünkü filin a8’e bakmasını engelleyecek bir yol kalmamış oluyor.

Carlsen’in sıradaki son maçı kazanamaması durumunda So şampiyon olmuş olacak.

İkinci Uzatma

Uzatmanın ikinci maçında beyazlarda Carlsen d4 tercih etti ve Af6’dan sonra Tarrasch Varyantı’na gidildi. Devamında Wesley So’nun konumu 2. maçtakine benzerdi ancak bu sefer filini gelişmiş ve piyon üstün değildi.

Kaleler gelişildi ve Carlsen’in feda yapabileceği aşağıdaki konum oluştu :

Carlsenin fil fedası

Burada Fxb5-axb5, Axb5… ten sonra siyah Kc6 gelirse Aa7 ile kalite kazanıyor Carlsen.

Ve bu varyant oynandı So Aa7’ye Fe5 gelerek c8 kalesini bıraktı. Devamında So şah kanadı piyonlarını sürdü, Kalesini A hattına geldi ve konumunu rahatlattı. Ardından Taşlar kırışıldı Carlsen üstünlük kurabilecek bir pozisyon yaratamadı kendine ve So maçı berabere bitirmeyi başararak ödülün sahibi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir