Bundesliga Hegemonyası

Geride bıraktığımız son 10 sezonda tam tamına 8 kez şampiyon olan Bayern Münih ligi abluka altına almış durumda. Bundesliga tarihinde de 30 şampiyonlukla en fazla şampiyon olan takım durumunda. En yakın rakibi olan Nürnberg’den 21 fazla lig şampiyonluğu olan Bayern Münih yıllar boyunca kapanması zor belki de imkansıza yakın bir rekoru elinde tutuyor.

Şampiyonlar Ligi | Bayern Münih - Dislokasyon922.com

Nasıl Başladı Bu Üstünlük?

Aslında bu üstünlük geçmişten beri geliyor olsa da son yılların üstünlüğü 2012-2013 sezonunun da başladı. Gençleşirken kaliteyi de arttıran, teknik ekibi güçlendirirken takım içi huzuru da arttıran bir takım haline gelmişti Bayern Münih. Genel olarak transferlerini Bundesliga da parlayan oyunculardan yapınca hem rakiplerini güçsüzleştirip hem de ligi bilen kaliteli ayaklara sahip oluyordu. Takıma Götze’yi kattıktan sonra Lewandowski’yi de bedelsiz bir şekilde kadroya ekleyince kendisine en yakın rakip olan Dortmunda büyük darbeler vurmuştu Münih ekibi. Robben-Ribery gibi muhteşem bir ikiliye bir de Lewandowski eklenince durdurulamaz bir hal almıştı resmen Münih. Her yıl neredeyse zorlanmadan ligi kazanıyorlar rakipleri ile aralarında ki kupa ve kalite farkını açıyorlardı. Bu farkın açılmasında en büyük etken Robben-Ribery ikilisiydi tabi ki.

2019 yılına gelinmişti Bayern şampiyon olmaya devam etmişti fakat artık muhteşem ikili yaşlanmaya başlıyordu ve takımdan ayrılacakları konuşuluyordu çoğu kişi işte Bayern hegemonyası bitecek onlar kadar iyi ikiliyi nereden bulacaklar derken unuttukları bazı şeyler vardı; Bayern Münih’in hala Lewandowski gibi bir oyuncuya sahip olması, kalede Neuer’in hala dinç bir şekilde bulunması ve iki genç yıldız Kingsley Coman ve Serge Gnabry’e Bayern’in sahip olması.

Robben ve Ribery - Dislokasyon922.com

Muhteşem ikili diye tabir ettiğimiz Robben – Ribery ikilisinin takımdan ayrılmışlardı fakat değişen bir şey olmadı Bayern Münih yine şampiyon oldu ve yıllar sonra şampiyonlar ligini de kazandı. Bu sezona baktığımızda ise Bayern Münih sezonu yine lider götürüyor ve bazı şeyler değişecek gibi de durmuyor yıllardır bazı şeylerin değişmeden devam etmesi ne kadar ilginç de olsa Bayern Münih yönetimlerini ve oyuncularını tebrik etmek gerekir tam bir Alman disiplininde görevlerini layığıyla yıllardır devam ettiriyorlar. Belki de daha yıllar boyu Bayern hegemonyasını izleyeceğiz kim bilir…

2019-2020 Şampiyonlar Ligi Zaferi - Dislokasyon922.com

 

Latest posts by Semih Nazım (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir