Bir Efsanenin Hikayesi: Ayrton Senna

Yarışlar esnasında bugüne dek 51 sürücü hayatını kaybetmiş olsa da bu pilotlardan en unutulmazı şüphesiz Ayrton Senna… Formula 1 diğer spor türlerine göre daha az tehlike arz eden bir spor türü olarak gözükse bile gerçekleştiği süreler içinde ölüm oranı en çok olan spor dalları arasındadır.

Kimdir Bu Ayrton Senna?

21 Mart 1960 Brezilyada dünyaya gelen Ayrton Senna henüz 4 yaşındayken babasının da desteğiyle kart aracı sürmeye başlamıştır ilk karting yarışına da 13 yaşında katılmış ve bu yarışı kazanmıştır henüz 13 yaşında katıldığı ilk yarışta kendisinin ne denli büyük bir efsane olacağını gösteren Senna 17 yaşında ise Dünya Karting Şampiyonasında 2. olmuştur.

Ayrton Senna-Karting

Tarihler 1980’i gösterirken Ayrton Senna, İngiltere’de Formula Ford 1600 arabasıyla deneme sürüşüne katılmış ve bu deneme sürüşünü başarılı bir şekilde geçerek Ford takımıyla o dönemler Formula 1’den önceki durak olan Formula 3000’e katılmaya hak kazanmıştır. Formula 3000 de ki başarısının ardından Williams takımının sahibi Frank Williams’ın dikkatini çeken Senna 23 yaşındayken Williams takımının deneme pilotu olmuştur. 1984 yılında Toleman-Hart takımının ana pilotu olan Senna, Formula 1 arenasına ilk adımını atmıştır. 1985 yılında Lotus takımıyla sözleşme imzalayan Senna, Portekiz’de ki Estoril pistinde ilk Grand Prix zaferini elde etmiştir.

Ayrton Senna-Lotus

Sena 1988 yılında Formula 1’in o dönemlerdeki en iyi takımlarından birisi olan McLaren’a katılmıştır. Senna için asıl macera McLaren’da başlamıştır. Yeteneğini ve hırsını etkili şekilde kullanabilmesi için bütün imkanları sağlayan takımını yüz üstü bırakmayarak McLaren’la tam tamına 3 Formula 1 sezon şampiyonluğu elde etmiştir. Senna McLaren birlikteliği 6 sezon boyunca ne kadar harika ilerlese de 1994 yılına geldiğimizde Williams takımının yenilenen teknolojilere ayak uydurması ve McLaren’dan çok daha kaliteli bir araca sahip olması sebebiyle Formula 1 tarihine adını altın harflerle yazdırmasını sağlayan takımı McLaren’dan ayrılma kararı alan Senna Williams takımına geçmiştir.

Ayrton -McLaren Marlboro

Hayatta herkesin acabaları olur. Eminim ki efsane Ayrton Senna’nın hayranlarının çoğunun acabası da “Senna Williams takımına geçmese ya da o vahim kazayı yaşamasa şu an kaç şampiyonluğu daha olurdu? Nasıl yarışlar izlerdik?” soruları olurdu. Bazen bazı soruların cevaplarını bulamıyoruz. Bu sorularda o tip sorulardan bazıları. Williams ile sezon deneme sürüşlerine katılan Senna, test sürüşleri esnasında takım mühendislerine aracın yolu iyi kavrayamadığını, ön kısımdan arka kısma doğru gelen ve direksiyonu çevirmesini etkileyen bir titreşim olduğunu söylemişti ancak mühendisler ona araçta bir sıkıntı olmadığını ve bu araçla yarışlara katılması gerektiğini iletti.

Ayrton Senna-Williams

İşte O An O Yarış

Takvimler 1 Mayıs 1994’ü gösteriyordu San Marino GP’si için bütün şartlar elverişliydi. Yarışa poleden başlayan Aryton Senna için her şey yolunda giderken yarışın 7. turuna gelindiğinde Ayrton Senna 306 km/hız ile Tamburello virajına yaklaştı ancak daha sezonun başlarında mühendislere söylediği titreşim yine başlamıştı ve direksiyonun hareket kabiliyeti sıfıra inmişti. Senna haklı çıkmıştı. Araçta sorun vardı ama 316 km/hız ile giderken yapabileceği hiçbir şey yoktu ve haklı olması da hiçbir şeyi değiştirmiyordu. Senna viraja girerken son bir hamle ile hızını 218’e düşürmüştü fakat bu hamlede kazaya engel olmamıştı. Efsane Ayrton Senna, 218 km/hız ile viraja sert bir giriş yapmıştı. O an bütün pist donmuştu. Sağlık ekipleri, Senna’nın yanına koşarken yarış ancak 1 dakika 9 saniye sonra güvenlik aracının giriş yapması ile durabilmişti. Senna ufakta olsa kafasını hareket ettirebiliyordu fakat kazadan 10 dakika kadar sonra pistte hayatını kaybetti efsane. Formula 1 camiasında o dönemler büyük yankılar ve derin yaralar oluşturan bu kaza Formula 1 yönetiminin de büyük önlemler almasını sağlamıştı ama tabi ki de bu önlemler efsaneyi geri getirmeyecekti. Senna için 5 Mayıs 1994’te Brezilya’nın Sao Paulo kentinde cenaze töreni düzenlendi ve törene yaklaşık 500.000 kişi katıldı.

Ayrton Senna-Crash

Peki Ya O Kaza Olmasaydı

Yazının içinde daha önce belirttiğim gibi acabalarla dolu sorular var kendisi için. “Yaşasaydı ne olurdu?” bilemeyiz fakat kendisinin pilotluğundan bahsedecek olursak Senna; yarış yolunda acımasızlığı, kararlılığı, ölçülülüğü ve disiplini ile bilinen, daha önce hiç kimsenin başaramadıklarını başaran bir pilottu. 65 kez Formula 1 pole pozisyonu rekorunu uzun bir süre elinde bulunduran Senna için emin olduğum şeylerden birisi eğer yaşasaydı daha birçok şampiyonluğunun ve daha birçok rekorunun olacağıdır. Işıklar içinde uyu Senna…

Ayrton Senna

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir