Bir Efsanenin Geri Dönüşü: Fernando Alonso

Bir Efsanenin Geri Dönüşü: Fernando Alonso

En son 2018 GP’de McLaren takımı ile yarışan 38 yaşındaki Fernando Alonso, Formula 1’e geri dönme kararı aldı ve 2021 sezonu için Renault ile sözleşme imzaladı. 2005 ve 2006 sezonlarında Renault ile iki dünya şampiyonluğu yaşayan Fernando Alonso, 2018’de F1’e veda edip Indianapolis 500’de yarışmaya başlamıştı. 2021 yılında Renault ile piste geri dönecek olan Alonso geçtiğimiz sezon ki Abu Dhabi GP’sinden sonra yapılan genç sürücüler (!) testine katılmıştır ve testi birincilikle bitirmiştir. Bazı takımlar Alonso’nun bu teste katılmasına tepki göstermiş olsa da FİA bu kararından geri dönmemiştir ve Alonso’nun bu teste katılmasına izin vermiştir.

Alonso McLaren - Dislokasyon.com

Efsanein Kariyeri:

Formula 1’de ki yarış hayatına 2001 yılında Europan Minardi takımında başlayan Alonso ilk yılında pek fazla yarışa çıkmamıştır. Çıktığı yarışlarda da başarılı skorlar üretemeyerek genel tabloda 23. olmuştur. 2002 yılında Renault takımında test pilotu olarak kariyerine devam eden Fernando Alonso yeteneklerinin dikkat çekmesi ve Renault takım menajeri Flavio Briatore’nin kendisine olan güveninden ötürü 2003 yılında Renault takımında ki koltuklardan birini kapmıştır ve kendisine olan güvenleri boşa çıkarmayıp sezonu 6. bitirmiştir. Bu sezonda Macaristan GP’de aldığı birincilik de Formula 1 kariyerin de yaşayacağı 32 birinciliğin ilki olmuştur .

2003-Macaristan GP- Dislokasyon.com

2004 yılında da yükselişini devam ettiren Alonso o sezonu 4. tamamlamıştır. 2005 yılına geldiğimizde ise takımı Renaultla devam eden Alonso ilk yarış olan Avusturalya GP’de 3. olmuştur. Daha sonra art arda Malezya, Bahreyn ve San Marino GP’de de 1. olarak dikaktlari üzerine çekmiştir. 2005-2006 yıllarında üst üste iki kere sezonu 1. tamamlamıştır. Alonso 2007 yılında McLaren takımına transfer olmuştur. McLaren’da takım içi yaşadığı sorunlar ve kendisinden beklenen birinciliği Scuderia Ferrari’den Kimi Räikkönen’e kaptırarak 3. olan Alonso sezon sonunda McLaren’dan ayrılarak eski takımı Renaulta geri dönmüştür. 2008-2009 yılları arasında tekrardan Renaultta yarışan Alonso 2008’de 5. 2009’da 13. olmuştur. 2010 yılında Ferrari’ye giderek Felipe Massa ile takım arkadaşı olan Alonso Ferrari macerasında üç kere 2. birer sezon ise 4. ve 6. olmuştur.

2013-Alonso ve Massa- Dislokasyon.com

2015-2018 yılları arasında McLaren’a transfer olan Fernando Alonso için asıl düşüş başlamıştı. Kariyerinin neredeyse en kötü sezonlarını geçiren Alonso bu kötü geçen 4 yılın ardından Formula 1 kariyerini noktalama kararı almıştır. Formula 1 kariyeri boyunca 32 yarış kazanıp, 97 kez podyuma çıkan ve 2 kez şampiyon olan Alonso Formula 1 için efsaneleşen isimlerden biri olmuştur.

FERNANDO ALONSO 2021 GP’DE NELER YAPACAKTIR?

Bana göre Fernando Alonso gibi bir efsane önümüzde ki sezon yapılacak GP’ye büyük bir seyir zevki katacaktır. Akıllarda kalan birkaç soru işareti de var tabi ki; 3 yıldır yarışmayan bir pilot olması, Renault takımının Mercedes, Red Bull vb. takımlara araç performansı ve gücü bakımından yetişememesi gibi sorular aklımıza takılıyor. Fakat inanıyorum ki Fernando Alonso her şeyin üstesinden gelip başarılı bir sezon geçirecektir podyum hatta podyumlar görecektir. Kısacası ya İbrahimovic gibi bitti derken kariyerini canlandıracaktır ya da Formula 1 temposuna ayak uydurmanın kendisi için ne kadar zor olduğunu göstermiş olacaktır.

Dislokasyon.com

 

 

Latest posts by Semih Nazım (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir