Bilal Ceylan – Performans Analizi

Eskişehirspor’un 2003 doğumlu oyuncusu Bilal Ceylan, doğduğu topraklarda profesyonel oldu ve bu topraklarda “hegemonya” olarak adlandırılan İstanbul iline transferi gerçekleşmek üzere. Henüz 17 yaşında TFF 1. Lig’de forma girmeye başlayan, takımının transfer yasağı, mali durumundan dolayı forma şansı gelen ve bu şansı kullanarak takımda ilk 11 oyuncusu olan genç yetenek Metehan Altunbaş’dan sonra takımına mali anlamda katkı sağlayarak transfer yolu gözükecek oyuncuların başında geliyor.

Beşiktaş takımına transferi yayıncı kuruluş ve birçok medya kuruluşunca gerçekleşti, ancak henüz kulüpler bazında net bir açıklama yapılmadı. Son yıllarda aynı kulüpten hemen hemen aynı özelliklerde iken Dorukhan Toköz’ü transfer eden Beşiktaş takımı bu transferinden oldukça katkı almıştı. Dorukhan gibi Bilal de, sağ bek ve orta sahada görev yapabiliyor. Sezon başı Douglas ve Gökhan Gönül’ü gönderen Siyah Beyazlı takım, Valentin Rosier’i kiralık olarak getirdi ancak rotasyon olarak arkasını herhangi bir oyuncu ile doldurmadı. Zaman zaman Necip Uysal, Dorukhan Toköz ve Vida ile bu mevkiyi dolduran Beşiktaş, bu transferi gerçekleştirmesi durumunda sağ bek bölgesine rotasyon da getirmiş olacak.

Sergen Yalçın ile 2019 yılında anlaşma sağlayan Siyah Beyazlı takım, hocanın onayı ile bugüne dek Ersin Destanoğlu, Utku Yuvakuran, Rıdvan Yılmaz gibi genç oyuncuları Süper Lig sahnesine çıkardığı düşünülürse, Bilal Ceylan için bu seçenek oldukça cazip gözüküyor. Transferin şuan gerçekleşmesi durumunda, sezon sonuna kadar TFF 1. Lig seviyesinde kiralık kalması, sezon başı kampı ile birlikte oyuncunun kulübe katılması şu aşamada oluşabilecek bir diğer seçenek. Valentin Rosier’in sezon sonunda bitecek kiralık sözleşmesi, eğer kulüpler seviyesinde yeni bir kontrata dönüşemezse, Sergen Yalçın yeni sezonda Bilal Ceylan üzerinden bir Rıdvan Yılmaz faydası alabilir.

Bilal Ceylan, Eskişehirspor ile ligde bu sezon 16 maçta görev aldı. Sezon verileri ve ısı haritalarına bakıldığında oyunu çift yönlü oynuyor gibi gözüken oyuncu aslında defansif anlamda oldukça etkin olmasına rağmen ofansif anlamda oldukça gelişime açık. Ofansif anlamda bakıldığında, sadece kendi bölgesindeki hücum presi ve rakip sol kanadından oyun kurma gibi konularda rakip sahada etkin olan genç oyuncunun, topla oynama ve hücum aksiyonları açısından rakip sahada etkinliği hakkında olumlu görüş bulunmamaktadır. Ancak defansif anlamda, başarılı defans aksiyonları, araya girme ve sahipsiz top kazanımı parametrelerinde Bilal lig zirvesinde bulunmaktadır. Beşiktaş gibi bir takımda, kanat oyuncularının içe kat ile oynadığı oyunu düşünecek olursak (Ghezzal, Larin vb.) Bilal ofansif anlamda eksik kalabilir.

Oyuncunun pas istatistiklerine de baktığımızda ofansif konuların aynısına rastlamaktayız. Takımdaki kalite eksikliğini de işin içine katacak olursak, Bilal görev aldığı maçlarda sadece attığı ara topları ve anahtar paslar ile öne çıkmış, bunun dışında başarılı, uzun pas gibi başarılı orta gibi parametrelerde hala gelişime oldukça açık bir oyuncu kimliğinde. Özellikle bek bölgesindeki oyuncularda kıstas olarak aranacak en büyük konuların başında “birebir” performans parametreleri geliyor. Bilal enerjisi ve yüksek konsantrasyonu ile defansif ve baskı üzerine kurulu birebir performans parametrelerinde genç yaşına rağmen lig zirvesinde yer alıyor. Boyunun kısa olmasına rağmen, kazandığı hava topları da azımsanmayacak kadar çok olan Bilal, iyi bir takım ile birlikte ofansif birebir parametrelerini de yükselteceği ön görülmektedir.

Özetle; defansif ve birebir parametrelerde ligin zirvesinde yer alan oyuncu, ofansif ve pas parametrelerini de daha iyi bir takımla birlikte geliştirebilir ve çok geçmeden Beşiktaş gibi lig zirvesinde yer alan bir takımın kilit oyuncularından birisi olabilir. Bu tamamen oyuncunun, transfer sürecinden sonra aynı enerjisini devam ettirmesi ve eksik yönlerine odaklanarak bunları geliştirebilmesine bakıyor.

 

 

Latest posts by enesilter (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir